Cumhuriyet’in ilan edilişinin 93. ve Çerkezköy’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 94. Yıl Dönümü 29 Ekim Cumartesi günü düzenlenen törenler ile kutlandı. Tören alanında Çerkezköy Belediyesi tarafından Türk Bayrağı dağıtılırken Cumhuriyet Meydanı kırmızı beyaza büründü.

93-yil-cos%cc%a7kuyla-kutlandi_1000x667

TÜRK BAYRAĞI DAĞITILDI
Cumhuriyet’in ilan edilişinin 93. ve Çerkezköy’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 94. Yıl Dönümü nedeni ile dün düzenlenen etkinlikler 28 Ekim Cuma günü Atatürk Anıtı’na çelenk koyma töreni ile başladı. 29 Ekim Cumartesi günü saat 09.00’da Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay Kaymakamlık Makamı’nda tebrikleri kabul etmesinin ardından Cumhuriyet Meydanı’nda saat 10.00’da kutlama töreni başladı. Kutlama töreninin öncesinde Çerkezköy Belediyesi tarafından tören alanındaki vatandaşlara Türk Bayrağı dağıtıldı.

VATANDAŞLARIN BAYRAMINI KUTLADILAR
Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlama töreni saat 10.00’da, Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, 3. Zırhlı Tugay Komutanı Tank Albay Engin Candaş ve Belediye Başkanı Vahap Akay’ın Belediye Meydanı’nda bulunan vatandaşların ve tören birliklerinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı’nın okunması ve bayrağın göndere çekilmesi ile başladı. Ardından Cumhuriyet’in ilan edilişinin 93. ve Çerkezköy’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 94. Yılı nedeni ile Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay bir konuşma gerçekleştirdi. Akay yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

GEÇEN YIL 29 EKİM’DE KONUŞMASINA İZİN VERİLMEMİŞTİ
“Bugün 29 Ekim. Tarihimizin en önemli günü olan Türkiye Cumhuriyeti’nin bayramı bugün. Ancak bugün aynı zamanda Çerkezköyümüzün de düşman işgalinden kurtuluşunun 94. Yıl Dönümü. Bizler bu iki coşku ve heyecanı aynı gün yaşamanın gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Hepinizin bildiği gibi 29 Ekim gününün Çerkezköyümüzün düşman işgalinden kurtuluş günü olması nedeniyle Belediye Başkanları’nın konuşması bir gelenektir. Bu gelenek geçen yıl 29 Ekim’in seçim arifesine gelmesi nedeniyle bozulmuştu. Bizler Belediye Başkanı olarak siyasi kimliğimiz var olsa dahi bunu bir kenara koyarak milletimize hizmet ediyor ve milletimizi bu koltukta temsil ediyoruz. Bu sebeple bir yıl aradan sonra burada sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşadığımı ifade etmek istiyorum.’’

93-yil-cos%cc%a7kuyla-kutlandi2_1000x667

‘TÜM VATANDAŞLARIMIZI KUCAKLAYAN BİR ANLAYIŞLA HİZMET EDİYORUZ’
‘‘1850’li yıllardan itibaren yaşamın başladığı Türbedere’de Çerkezler’in göçü ve bir dönem yaşadıkları, Molla Mehmet Efendi’nin kurucu Belediye Başkanı olduğu yerin adı Çerkezköy. 1912-13’lerde Bulgar, 1920-22’lerde Yunan işgali altında kalan ilçemiz, 29 Ekim 1922’de düşman işgalinden kurtulmuş. Gelişen ve büyüyen nüfusu ile Çerkezköyümüz bugün ülkemizin 7 coğrafyasından vatandaşlarımızla buluşma noktamız. Ülkemizin çeşitli kültürlerinin buluştuğu birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızla barış içerisinde yaşadığımız kentimiz. Tekirdağ ve Türkiye’de sanayi kimliği ile öne çıkmış Çerkezköyümüzün dünyanın ve Türkiye’nin önemli sanayi kuruluşlarının hizmet verdiği yüzlerce kuruluşları ile binlerce esnafı, on binlerce alın teri ile çalışan vatandaşlarımız ile ülkemizin en hızlı büyüyen ve gelişen kentlerinden biri haline geldi. Bizler de Çerkezköylülük bilinci ile bu topraklarda yaşayan tüm vatandaşlarımızı kucaklayan bir anlayışla Çerkezköyümüze hizmet ediyoruz. Ben, tarihten bugüne kadar Çerkezköyümüze hizmet eden Belediye Başkanlarıma, Meclis Üyelerine, yöneticilerine, Çerkezköyümüze hizmet eden hayatta olan herkese teşekkür ve şükranlarımı sunuyor, hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum.’’

‘MİNNET VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ’
‘‘Bugünün diğer adı Cumhuriyet. Orduları dağıtılmış, her karış toprağı işgal altına alınmış, kendi topraklarından atılmaya çalışılan, bağımsızlığı elinden alınarak yok edilmeye çalışılan, emperyalizmin oyunlarının hedefi ve merkezi haline gelmiş olan memleketimiz, hal böyle iken vatanına ve milletine inanmış bir lider ortaya çıkmış. Hiç hesapta olmayan biri bu oyunları bozmak için ant içmiş. ‘Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır.’ diye yola çıkarak Anadolu’da Trakya’da milletini harekete geçirmiş, ulusal kurtuluş mücadelesini başlatmış, ayırmadan bu topraklarda ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ diyerek ay yıldızlı Türk Bayrağı altında milletini bir araya getirmeyi başarmış ve zaferler kazanarak bunları Cumhuriyet ile taçlandırarak ülkemizin çocuklarına ve geleceğine armağan etmiş bir asker ve devlet adamı Atamızı, Atatürkümüzü, Gazi Mustafa Kemal Atatürkümüzü minnet ve şükran duygularımız ile anıyoruz.’’

‘YAŞASIN CUMHURİYET DİYE HAYKIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ’
‘‘Onun da ifade ettiği gibi emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ve meczuplar memleketi olmayacak, Türkiye Cumhuriyeti medeniyetin yolundan sonsuza kadar yaşamaya devam edecek. Son dönemlerde emperyalizmin oyunlarını yeni senaryolarla oynamak isteyenlere de 15 Temmuz’da bu milleti diz çöktürtmeye çalışanlara da, içerideki ve dışarıdaki hainlere de, buradan sesleniyoruz; Türkiyemizi kimseye teslim etmeyeceğiz, Türkiyemizi kurda kuşa yem etmeyeceğiz. Umutla, gururla ve mutlulukla aydınlık yarınlara ilerleyeceğiz. Güzel günler göreceğiz. Cumhuriyetimize de demokrasimize de sahip çıkacağız. Cumhuriyetimizi de demokrasimizi de büyütüp geliştireceğiz. Bu duygularla bir kere daha Çerkezköyümüzün düşman işgalinden kurtuluşunu ve Cumhuriyet Bayramınızı kutluyorum. Bu topraklar için şehit olanları saygı, minnet ve şükran duygularımla anıyorum. Bizler ‘Sevdamız Çerkezköy’ demeye ‘Yaşasın Cumhuriyet’ diye haykırmaya devam edeceğiz.”

93-yil-cos%cc%a7kuyla-kutlandi3_1000x667

GÖSTERİLERİN ARDINDAN PROGRAM SONA ERDİ
Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın konuşmasının ardından Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay da günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Kaymakam Metin Kubilay’ın konuşmasının ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeni ile düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Öğrencilerin günün anlam ve önemine ilişkin şiirlerini okumasının ardından Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Ekibi gösterilerini sahneledi. Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi öğrencilerinin İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını oratoryo eşliğinde seslendirmesinin ardından Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlama programı yapılan Geçit Töreni ile sona erdi.

Haber: A.Kadir Kıldıze