Çerkezköy Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleşti. Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay başkanlığında Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantıda, Çerkezköy’de yerel bir gazetede çıkan bir habere dikkat çeken Başkan Akay, “Bugün bir yerel gazetede Ambardere Mevkii’ne termik santral kurulacağı yönünde şüpheler olduğu yazılmış. Devlet Su İşleri’nin, Orman ve Su İşleri Bakanı’nın talimatı olmasına rağmen Ambardere’deki çalışmaları ötelemesinin nedeni bu mu?” dedi.

akay-kulp-bulmaya-c%cc%a7alis%cc%a7maniz-c%cc%a7ok-gu%cc%88lu%cc%88nc%cc%a7_1000x667

‘TOPLANTI TUTANAĞINI GÖSTERDİ’
Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay başkanlığında Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşen Çerkezköy Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda Çerkezköy’de yerel bir gazetede çıkan ‘İddiası bile korkutucu’ başlıklı haberden bahseden Vahap Akay, habere konu olan durumun Ambardere Mevkii’nde termik santral kurulması söylentisi olduğunu dile getirerek haberi yapan yerel gazeteyi ve 23 Ocak 2016 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu başkanlığında gerçekleşen bir toplantının tutanağını meclis üyelerine gösterdi.

‘BAKAN BİR AN ÖNCE YAPILMASI TALİMATINI VERDİ’
Konuyla ilgili olarak Akay, “Ambardere’de baraj yapılması neredeyse 2 yıldır gündemde olan bir konu. Bu süre zarfında İlçe Kaymakamımız Metin Kubilay ile birlikte ilgili kurumlara defalarca ziyarette bulunduk. Neticesinde DSİ Edirne Bölge Müdürlüğü yetkilileri Temmuz 2015’te Ambardere’de Regülatör yapılması için ihaleye çıkılacağını belirtti. 23 Ocak 2016 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu başkanlığında toplantı yapıldı. Toplantının sonuç tutanağının 18’inci maddesinde bizzat Bakanımız Ambardere’de regülatör projesinin bir an önce yapılması talimatını verdi.” açıklamasında bulundu.

‘GECİKME NEDENLERİ KAMUOYU İLE PAYLAŞILMALIDIR’
2015 yılının Temmuz ayında ihaleye çıkılacağı belirtilen çalışma hakkında hala hiçbir gelişme olmadığına dikkat çeken Vahap Akay, “Bakan talimatına rağmen hala bir arpa boyu yol alınamadı. Gazetede çıkan haberi okudum. Acaba gerçekten bölgede bir termik santral yapılacağı için mi regülatör ihalesi hala yapılmadı? DSİ yetkililerinden Bakanımız Veysel Eroğlu’nun talimatına neden uyulmadığı konusunda bir açıklama bekliyoruz. Bu önemli yatırımın gecikmesinin temel nedeni, Çerkezköy kamuoyu ile paylaşılmalıdır.” dedi.

‘ELEŞTİRDİĞİNİZ KURUMLARLA AYNI YANLIŞ İÇİNDESİNİZ’
Toplantıda konuyla ilgili konuşan Ak Partili Meclis Üyesi Remzi Garip, “Anladığım kadarıyla siz projenin hala hayata geçirilmemesi konusunda haklı olarak sitemde bulunuyorsunuz. Muhalefet partisinden seçilmiş bir başkan olarak iktidarın hizmeti geciktirmesine sitem ediyorsunuz. Fakat burada da muhalefet konumunda olan bizlerin taleplerini yerine getirmiyorsunuz. Biz yüzde 50 oy alan bir partinin temsilcileriyiz. Bugüne kadar bizim hangi isteğimizi kabul ettiniz? Siz de eleştirdiğiniz kurumlarla aynı yanlış içindesiniz. Sonuçta bu yanlışlar vatandaşa yansımamalı.” ifadelerini kullandı.

‘TEMELSİZ MUHALEFET YAKLAŞIMLARIYLA BİR YERE VARAMAZSINIZ’
Remzi Garip’in açıklamalarına sert bir dille cevap veren Başkan Akay, “Ben burada Çerkezköy için hayati bir meseleden bahsediyorum. Sizin, buralarda yaşamış, burada Belediye Başkanlığı yapmış biri olarak bu konuya başka bir yerden kulp bulmaya çalışmanız çok gülünç. Temelsiz muhalefet yaklaşımlarıyla bir yere varamazsınız. Ben burada iktidar partisini eleştirmiyorum. Ben Sayın Bakanın açıklamasının böyle bir sonuca doğru gittiğini ifade ediyorum. Ben burada bir Çerkezköylü olarak sizinle korkularımı paylaşıyorum. Siz ise konuya kulp takıp başka yerlere çekerek siyaset yapma derdindesiniz. Bana somut bir şey gösterin. Ben bunu burada Çerkezköy adına gündeme getirdim.” diye konuştu.

TRAFİK SİRKÜLASYONU PROJELERİ HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ
Akay ve Garip arasındaki diyaloğun ardından Atatürk, Öztrak ve Uğur Mumcu Caddeleri’nde uygulamaya sokulması planlanan trafik sirkülasyonu hakkında Meclis Üyelerine animasyon eşliğinde bilgilendirme yapıldı. Projede Atatürk, Öztrak ve Uğur Mumcu caddeleri tek yön olacağını dile getiren Vahap Akay, “İki tip proje hazırladık. Birincisinde orta refüjü ve üzerindeki ağaçları kaldırarak bu projeyi yapabiliriz. İkincisinde ise orta refüje dokunmadan bu projeyi yapabiliriz. Bu konuda sizlerin de fikirlerini almak istedik.” dedi. Konuyla ilgili konuşan Ak Partili Meclis Üyesi Dilaver Burak, “Ben şahsım olarak projeyi çok beğendim. Ayrıca projenin orta refüjler ve ağaçlar kaldırılarak yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bununla birlikte Çerkezköy Belediye Meydanı’nın da yeniden düzenlenmesini, meydanın alt kısmında iki katlı bir yeraltı otoparkı yapılması gerektiğine inanıyorum.” dedi. Büyükşehir Belediyesi’nin ilçede iki farklı noktada otopark çalışması yapacağını kaydeden Başkan Akay ise Dilaver Burak’ın bu fikrinin de değerlendirilebileceğini kaydetti.

‘YOLLAR KİRALIK VE SATILIK ARAÇLARLA DOLU’
Dilaver Burak’ın ardından Trafiğin Çerkezköy’ün kanayan yarası haline geldiğini dile getirerek projeyi değerlendiren CHP’li Meclis Üyesi Uğur Erem, projeyle birlikte trafiğin rahatlayacağını ifade etti. Erem ayrıca, “Bununla birlikte emniyet güçleri de gün içinde adeta açık oto galeri haline gelen caddelerde çalışma yapmalıdır. Emniyet yetkililerini aradığımızda bize ekip sayısının az olduğunu ifade ediyorlar. Yollar kiralık ve satılık araçlarla dolu. Buna engel olunması gerekiyor.” dedi. Konuyla ilgili son konuşmayı yapan AK Partili Meclis Üyesi Ömer Kılınç, “Günümüzde Büyükşehir Belediyeleri yolun ortasında ağaç olmasını tercih etmiyor. Gönül ister ki orta refüjdeki ağaçları alıp kaldırımlara koyabilelim. Fakat bu olmasa bile kaldırımlara yeni ağaçlar dikebiliriz.” önerisinde bulundu.

AK PARTİ GRUBU ÖNERGELERİ DEĞERLENDİRİLDİ
Sirkülasyon konusunun tamamlanmasının ardından toplantı Ak Parti Grubu’nun Çerkezköy Belediye Meclisi’ne sunduğu 3 adet önergenin görüşülmesiyle devam etti. Kızılpınar-Veliköy güzergahında bir yan yol, Kızılpınar ışıklar mevkiine üst geçit ve Atatürk Viyadüğünün yaya yolunun genişletilmesi talepleri ile ilgili değerlendirmede bulunan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Viyadükteki yaya yolunun genişletilmesi ve Kızılpınar’da üst geçit yapılması ile ilgili Büyükşehir’e projelerimizi gönderdik. Üst geçit için yakında çalışmalara başlanacak.” dedi.

GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ
Ak Parti Grubu önergelerinin akabinde gündem maddeleri görüşülmesine geçildi. Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün ‘Temizlik Hizmeti Alımı’ talebinin oy birliği ile kabul edildiği toplantıda daha sonra Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün plan tadilatları görüşüldü. Fevzipaşa Mahallesi 343 ada 7 parselde uygulama imar plan değişikliği yapılması talebi görüşülmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi. Huriye Yüzbaş’ın yol ve park alanında kalan 504 ada 10 parseldeki arsasına karşılık, 1719 ada 1 parselde Belediye’ye ait arsanın takası talebi de İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na gönderildi. Toplantı, ilçenin muhtelif noktalarındaki belediye hisselerinin maliklerine satışının kabul edilmesi ile sona erdi.

Haber: Ekin Avcı