Ayak sağlığı tüm bedenin duruşunu ve dengesini etkilediği için ayakların, insan yaşamının en önemli uzuvlarından birisi olduğunu dile getiren Çerkezköy İrmet Hospital Hastanesi hekimlerinden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Operatör Doktor Murat Kaya, ayak sağlığıyla ilgili bilgilendirmelerde bulundu.
akilsiz-bas%cc%a7in-cezasini-ayaklar-c%cc%a7ekmesin_1000x667
HER 10 KİŞİDEN 4’Ü SORUN YAŞIYOR
26 kemik,114 bağ ve 20 kastan oluşan ayaklarımızın gün boyu hareket halinde oldukları için aktif yaşamımızın en gerekli uzuvlarından biri olduğunu belirten Ortopedi Ve Travmatoloji Uzmanı Operatör Doktor Murat Kaya, ‘‘Günümüzde 10 kişiden 4’ü ayaklarıyla ilgili sorun yaşamakta olup kadınlarda erkeklere oranla bu sorun daha fazla görülmektedir. Ayak sağlığımız tüm bedenimizin duruşunu ve dengesini etkilediği için uzun yıllar olmazsa olmaz uzuvlarımızdan olduğundan yaşamımızda önemlidir.’’ dedi.

SIKLIKLA KARŞILAŞILAN SORUNLAR MEVCUT
Ayağın 3 bölümden oluştuğunu ve bölgeye göre değişik sorunlarla karşılaşılabileceğini dike getiren Kaya, ‘‘Bunlardan arka ayak için sıklıkla topuk tabanı ağrısı(plantar fasiit) yani yaygın olarak işittiğimiz haliyle topuk dikeni. Ayak ortası ağrılara genelde travma eşlik etmekte eklem çıkıkları ve kırıklar ile sık karşılaşırız. Ön ayak ağrıları özellikle başparmak şekil bozuklukları (halluks valgus) ve yine başparmak ekleminin kireçlenmesi (halluks rijitus) ile karşılaşmaktayız. Bunların yanı sıra basit görünmesinin yanında hastalarda ciddi ağrılara yol açan batık tırnak ve nasır da yine sık karşılaştığımız ayak sorunlarındandır.’’ açıklamasında bulundu.

AYAKKABI SEÇİMİ AYAK SAĞLIĞINI ETKİLİYOR
İnsanların neden bu kadar ayak sorunu yaşadığını anlatan Murat Kaya, ‘‘Vücudun süspansiyonu olarak görev yapan dizaynıyla yükü eşit derecede ve dengeli olarak dağıtan bir uzvun sağlığının önemini kavramakta yatıyor aslında bu sorunun cevabı. Ayak sağlığı denince akla ilk gelen donelerden birisi uzun saatler içerisinde tuttuğumuz ayakkabılar. Ayağın şeklini zorlayıcı (sivri burun) basınç dağılımını bozan(yüksek topuk) taban kavsini desteklemeyen(babet) ayakkabılar sonrasında sorunlar baş göstermekte.’’ diye konuştu.

YAPILAN AKTİVİTELERE UYGUN AYAKKABI TERCİH EDİLMELİ
Ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler veren Doktor Kaya, ‘‘Kullanılan malzeme ve tasarım dikkat etmemiz gereken noktalar. Topuk yüksekliği ortalama 3-4 cm ideal olmakla birlikte çok yüksek topuklu ayakkabılar kadar topuksuz (babet) olan ayakkabılar da ayak yük dağılımını bozduğu için ayak sağlığı açısından uygun değildir. Ayak iç kavsinin desteklenmesi de yine ayakkabı ergonomisi açısından önemlidir. Nefes almayı engelleyen esneme ve şekil alma özelliği olmayan malzemeler yerine daima hava sirkülasyonu sağlayan ve ayağın şeklini alan doğal deri materyaller tercih edilmelidir. Ve yine yaptığımız aktivitelere uygun ayakkabı seçimi ayak sağlığımızı koruma adına bize yardımcı olacaktır.’’ dedi.

ÇEŞİTLİ TEDAVİLER UYGULANIYOR
Başparmakta şekil bozukluğu ve batık tırnak sorunu olan hastalar için de önerilerde bulunan Kaya, ‘‘Her iki hasta grubu için de öncelikle ayakkabı seçimi önemli. Silikon topuk yükseltileri ayak yük dengesini ayarlayarak plantar fasya dediğimiz ayak zarının rahatlamasını sağlar. Bunun yanında taban zarı gerdirici egzersizler ve medikal tedavi bu hasta grubunda rahatlamaya yol açar. Sorunların devam ettiği hastalarda enjeksiyon tedavileri uygulamalarımızda tedavide en etkili yöntemlerden birisi. Başparmak şekil bozukluğunda (halluks valgus) ayak ön kısmının anatomisini zorlamayan ayakkabı seçimi oldukça önemli. Hastalık başladıktan sonra ilerlemeyi durdurmak amaçlı parmak arası silikonmakaralar, gece atelleri mevcut olup hastalığın ilerleyen evrelerinde parmak şeklini düzeltici tedavilerimiz mevcut. Batık tırnak, hastaların konforunu oldukça bozan bir sorun olup tedavisi için uzunca bir süre beklemektedirler. Bunda girişimden kaçınarak tekrarlayan ilaç tedavisi uygulamalarının da etkisi mevcut olup etkin tedavi açısından batan kısmın çıkartılmasını uyguluyoruz. Hastaların tekrar böyle bir sorun yaşamaması için gereken bilgileri yine hastalarımıza aktarıyoruz.’’ dedi.

PROFESYONEL YARDIM ALMAKTAN ÇEKİNİLMEMELİ
Ortalama insan ömrünün tıbbın ilerlemesiyle artmakta olduğunun altını çizen Ortopedi Ve Travmatoloji Uzmanı Operatör Doktor Murat Kaya, ‘‘Konforumuzun uzun yıllar devam emesi için bize en yardımcı uzuvlardan birisi ayaklarımız. Ayak sağlığımızı korumakla ilgili bilgilenmeliyiz. Yaşanılan sorunlarda erken dönemde profesyonel yardım almaktan çekinmemeliyiz.’’ diye konuştu.

Haber: Ekin Avcı