Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu İlçesi Seymen Merasını da içine alan Türkmenli Göleti yakınlarında bir maden işletmesi tarafından yaklaşık 732 dönümlük bir alanda 4. sınıf maden işletme ruhsatı alınması sonucu yöre halkının yaşadığı tedirginlik üzerine toplantı düzenledi.

albayrak-konunun-takipc%cc%a7isi-olacag%cc%86iz_1000x667

Düzenlenen toplantıya Başkan Albayrak’ın yanı sıra, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, Genel Sekreter Yardımcıları Prof. Dr. Tamer Dodurka ve Zeki Gürcün, TESKİ Genel Müdür Yardımcısı Soner Ergin, Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Halim Orta,  Hukuk Müşaviri Avukat Meltem Başa, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Pınar Gülmez Ağırbaş, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan, TESKİ Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Sema Kurt ve Avukat Orhan Perçinlioğlu katıldı.

‘800 TON GÜBRELEME YAPTIK’
İşletme ruhsatı alınan alanda yaklaşık 506 dönüm mera bulunması ve Türkmeneli Göletine yakınlığı dolayısıyla çevreye yansıyacak olumsuz sonuçlarının değerlendirildiği toplantıda Başkan Albayrak, “Belediye Başkanlığımızın tarım ve hayvancılığa destek programlarından biri de ‘Mera İyileştirme Proje’mizdir. Hayvancılığa destek olmak amacıyla 34 mahallemizde yaptığımız mera iyileştirme çalışmalarında 800 ton gübreleme yaptık. Seymen Mahallesi’nde bulunan 506 dönüm mera bizim için ve bu bölgede hayvancılık yapan üreticilerimiz için önemli bir geçim kaynağıdır.

‘SEYİRCİ KALAMAYIZ’
Maden işletmeciliği nedeniyle üreticilerimizin mağdur olmasına seyirci kalamayacaklarını dile getiren Albayrak, ‘‘Yine aynı proje içerisinde yer alan Türkmenli Göleti ise bölgemizde ihtiyaç duyulan içme suyu ihtiyacının karşılanmasında önemli bir yere sahiptir. Toplam 732 dönüm alanın maden işletmeciliğine tahsis edilmesi önemli bir doğal kaynağın ve tarım alanının bölge halkımızın elinden alınması demektir. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak çevrenin korunması ve doğal kaynakların bölge halkımızın geliri ve ihtiyaçları için kullanılmasının takipçisi olacağız.” dedi.

Haber: Ekin Avcı