balkan türkleri derneği ziyaret 09 mayıs 13 (1)Balkan Türkleri Derneği Başkanı Turgut İleri ve dernek yöneticileri Kapaklı Belediyesi’ne ziyarette bulundu. Bulgaristan’da yapılan her seçim kapsamında Kapaklı ve Çerkezköy’de seçim sandığı kurulabilmesi için verdiği desteklerden dolayı Belediye Başkanı İrfan Mandalı’ya teşekkür eden Balkan Türkleri Derneği Başkanı Turgut İleri, “12 Mayıs tarihinde Bulgaristan’da parlamenter seçimleri var. Türkiye’de yaşayan Bulgaristan göçmeni Türk vatandaşlarımızın, demokratik hakları olan oy kullanma işlemini gerçekleştirebilmeleri için bugün yine bu konuda destek istemek için Başkanımız İrfan Mandalı’yı ziyarete geldik” dedi.
Çerkezköy Havadis- Balkan Türkleri Derneği Başkanı Turgut İleri ve dernek yöneticileri Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı ve Başkan Yardımcısı Aziz Özkan’a makamlarında ziyaretlerde bulundular.
“DESTEK İSTEMEK İÇİN GELDİK”
Bugüne kadar Bulgaristan’da yapılan her seçim kapsamında Kapaklı ve Çerkezköy’de seçim sandığı kurulabilmesi için verdiği desteklerden dolayı Belediye Başkanı İrfan Mandalı’ya teşekkür eden Balkan Türkleri Derneği Başkanı Turgut İleri, “12 Mayıs tarihinde Bulgaristan’da parlamenter seçimleri var. Türkiye’de yaşayan Bulgaristan göçmeni Türk vatandaşlarımızın, demokratik hakları olan oy kullanma işlemini gerçekleştirebilmeleri için bugün yine bu konuda destek istemek için Başkanımız İrfan Mandalı’yı ziyarete geldik” dedi.
“HİÇBİR DERNEĞİN YARDIM TALEBİNİ GERİ ÇEVİRMEDİK”
2004 yılından beri hiçbir zaman ne Balkan Türkleri Derneği’nin ne de başka bir derneğin yardım talebini geri çevirmediklerini ifade eden Başkan İrfan Mandalı, “Bulgaristan Avrupa Birliği’ne girdi fakat bugün kendi içinde problemler yaşıyor. İnşallah bu sıkıntılar genele yayılmaz” dedi. Bulgaristan nüfusunun yüzde 35’lik kısmını Türklerin oluşturduğunu söyleyen Başkan Mandalı, “Ülke 1989’dan beri parlamento ile yönetiliyor. Oradaki Türk vatandaşlarımızın da katkılarıyla birlikte Bulgaristan’ın şahlanmasını temenni ediyorum” diye konuştu.
“HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ”
Türkiye ile Bulgaristan’ın iki kardeş ülke olduğunu ifade eden Belediye Başkanı İrfan Mandalı, “Bu iki ülke bir bütündür. Hiç kimsenin bundan şüphesi olmasın” dedi. Bulgaristan göçmeni Türk vatandaşlarının demokratik haklarını kullanarak oy verme işlemini Türkiye’de gerçekleştirebilmeleri için Belediye olarak her türlü desteğe hazır olduklarını kaydeden Mandalı, “Bulgaristan yönetimi bu uygulaması ile demokrasiye ne kadar önem verdiğini göstermektedir” diye konuştu.
“OYLARINI TÜRKİYE’DE KULLANABİLECEKLER”
Bulgaristan’daki seçimler hakkında bilgi veren Kapaklı Belediye Başkan Yardımcısı Aziz Özkan ise seçimlerin 12 Mayıs tarihinde yapılacağını belirterek, “Seçimler kapsamında Türkiye’de ikamet eden Bulgaristan Pasaportlu vatandaşlarımızın, Bulgaristan’a gitmeden oy kullanabilmelerini sağlamak adına Balkan Türkleri Derneği’ne yardımda bulunuyoruz. Bulgaristan Pasaportlu vatandaşlarımızın Bulgaristan’a gitmeden bölgemizde kurulacak sandıklarda oylarını kullanabilecek” şeklinde konuştu.
86 BİN BULGARİSTAN VATANDAŞI OY KULLANACAK
Balkan Türkleri Derneği Başkanı Turgut İleri ise Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı ve Başkan Yardımcısı Aziz Özkan’a verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederek: ” Bulgaristan’da 12 Mayıs Pazar günü yapılacak erken seçimlerde, Türkiye’de yaşayan yaklaşık 86 bin Bulgaristan vatandaşının oy kullanması bekleniyor” dedi.