belediye su kuyusuÇerkezköy Belediyesi iki su kuyusu birden açıyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, göreve geldiğinden bu yana 11 su kuyusu açtıklarını ifade ederek ‘’Şu anda sadece bir su kuyusu bizden önceki dönemde açıldı. Çerkezköy halkına hiçbir su sıkıntı yaşatmadan, en zor şartlara kendimizi hazırlıyoruz. Çalışmalara başlanan iki yeni su kuyusunun faaliyete girmesi ile birlikte su kuyusu sayımız 12’ye yükselecek.’’ Dedi.
Çerkezköy Havadis- Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, Ambardere mevkii ile Çavuşlu yolu üzerinde açılmaya başlanan su kuyularında incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı.
‘’400 METRE DERİNLİĞE KADAR İNECEĞİZ’’
Geçtiğimiz günlerde ihalesi yapılan iki su kuyusu için çalışmalara başlandığını söyleyen Çerkezköy Belediyesi Su ve Kanalizasyon Amiri Özcan Tayan ‘’Su kuyularında 400 metre derinliğe kadar ineceğiz. Şimdiye kadar açtığımız kuyuların teçhizleri 6 milimetreydi ancak bu açacağımız kuyularda erozyona uğramış topraklar olduğu için 8 milimetre teçhiz kullanacağız.” Dedi.
HEDEFİMİZ, HER KUYUDAN SANİYEDE 50 LİTRE SU ALMAK
Her bir kuyudan 10 yıl faydalanacaklarını belirten Tayan ‘’Hedefimiz her bir kuyudan saniyede 50 litre su almak. Şu anda aktif olarak çalışan 3 kuyumuz var. Diğer kuyularımızdan birini yaz aylarında açabiliriz. Diğerleri ise yedekte bekliyor. Bu kuyularda ilk olarak şap çalışması yapılacak, sonrasında ise su pompası monte edilecek. Üzerinde kirli suyun akıtılması için 3-4 gün beklenecek. Su numunesi gönderiminin ardından bir sıkıntı olmazsa kullanıma bir ay içerisinde başlanacak.” bilgisini verdi.
“11. SU KUYUSUNU AÇMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUM”
Göreve geldiklerinden bu yana 11’nci su kuyusunu açmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, ‘’Şu an elimizde olan kuyulardan sadece 1 tanesi 2004 öncesi açıldı. Çerkezköy halkına hiçbir sıkıntı yaşatmadan en zor şartlara kendimizi hazırlıyoruz. Haziran ayı sonun bütün kuyularımızın devreye gireceğini düşünüyorum “ ifadesini kullandı.
KURBAN KESİLDİ
Hasan Bahçevan Köprüsü ile eski Trafik Tescil Müdürlüğü arasında yapacakları su hattı projesine de değinen Ertem, ‘’Önümüzdeki günlerde ihaleye çıkaracağız. Proje en az 2 metre yer altından ilerleyecek ve su hatları bu şekilde döşenecek.” Bilgisini verdi. Ali Ertem’in incelemelerini tamamlamasının ardından kurban kesildi.