narin2_540x320Nurullah Narin Ortaokulu, Milli Eğitim Bakanlığı ile TUBİTAK arasında imzalanan protokol çerçevesinde Tekirdağ’dan katılan 9 okul arasında yerini aldı. Nurullah Narin Ortaokulu, yarışmaya katıldığı 34 projeyi okulun bahçesinde düzenlediği ‘4006 TUBİTAK Bilim Fuarı’nda sergiledi.
Çerkezköy Havadis- Nurullah Narin Ortaokulu 5-6-7 ve 8.sınıf öğrencileri tarafından hazırlanan 34 proje okul bahçesinde görücüye çıktı.

34 PROJE İLE KATILDI
Milli Eğitim Bakanlığı ile TUBİTAK arasında imzalanan protokol çerçevesinde 5-6-7 ve 8.sınıflar arasında yapılan TÜBİTAK bilim fuarı değerlendirmesinde bin okulun projesi kabul gördü. Tekirdağ’dan bilim fuarına katılan 9 okul arasında yer alan Nurullah Narin Ortaokulu’da 34 projesiyle dün okul bahçesinde projelerini sergiledi. Dün saat 11.00’da düzenlenen fuar açılışına Çerkezköy Belediye Başkan yardımcısı Gökhan İnce, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Metin Dönmez, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Hamdi Zenginal, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Hüseyin Yaşar ile Hüseyin Erdoğan, İl Genel Meclis üyesi M.Zeki Gürcün, Çerkezköy Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Muzaffer Yaztepe, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı.
“2012-2013 EĞİTİM YILI ÇOK VERİMLİ GEÇTİ”
Saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Nurullah Narin Ortaokulu Müdürü Yılmaz Kırmızıgül, “2012-2013 eğitim ve öğretim yılına bin 300 öğrenci ve 50 öğretmen ile başladık. Bu yıl bizler açısından çok verimli geçti. Sosyal etkinliklerde Erkek Basketbol takımımız il birincisi, Kız Basketbol takımımız bölge birincisi ve aynı zamanda Türkiye Dokuzuncusu oldu. Halk oyunlarında ise Horon dalında Türkiye birincisi olduk. İlçe içindeki yarışmalarda da derece almaya hak kazandık. TÜBİTAK ve MEB ile imzalanan protokol gereği Türkiye genelinde bin pilot okul seçilmiş, her okul en az 20 proje ile fuara katılması istenmiştir. İlimizde seçilen 9 pilot okul arasında da bizim okulumuz yer aldı” dedi.
“EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Okul olarak görevi alır almaz çalışmalara başladıklarını kaydeden Kırmızıgül, “okulumuzun düzenlediği 4006 TÜBİTAK bilim fuarına 12 gönüllü danışman öğretmenimiz, 100’e yakın öğrencimiz ve bir o kadar da velimiz gönüllü olarak çalıştılar. En az 20 proje ile katılmamız gerekirken biz karşınıza 34 proje ile çıktık. Bu anlamda emeği geçen öğretmen arkadaşlarıma, öğrencilerime ve velilerimize teşekkür ediyorum. Bu konuda bizlere destek veren diğer okullarımıza ve esnafımıza saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.
DAVETLİLERDEN PROJELERE YOĞUN İLGİ
Nurullah Narin Ortaokulu Müdürü Yılmaz Kırmızıgül’ün konuşmasını tamamlamasının ardından Horon dalında Türkiye Birincisi olan Halk Oyunu ekibi öğrencileri davetlilere minik bir gösteri sundular. Halk Oyunları ekibinin gösterisinin ardından açılış kurdelesinin kesilmesine geçildi. Bilim fuarının açılış kurdelesini İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Hamdi Zenginal, Çerkezköy Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan İnce ve CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Metin Dönmez birlikte kestiler. Kurdele kesiminin ardından davetliler yaklaşık 100 öğrencinin 2 aylık süre zarfında hazırladıkları projeleri incelediler.
“KİTAP ÇIKARMAYI GELENEK HALİNE GETİRECEĞİZ”
Fuarda en dikkat çeken proje ise 8-B sınıfı öğrencilerinin hazırladığı ‘Sessizliğin içinden gelen sesler’ isimli 140 sayfalık kitap oldu. 9 öğrenci tarafından hazırlanan kitap hakkında bilgi veren projenin danışman öğretmeni Kemal Şahin, “kitap 9 öğrencimiz tarafından hazırlanırken, kitabın tasarımı da 9 öğrencimize aittir. Kitapta 9 farklı öykü yer alırken, kitap için 13-14 yaşındaki çocukların dünyayı algılayış biçimi diyebiliriz. Hazırlanan kitap sayesinde amacımız öğrencilere yazma becerisi kazandırma, yazarlık için özgüven ortaya koymak ve üretimin içinde var olan öğrenciler yetiştirmektir. Kitap çıkarmayı gelenek haline getireceğiz. İlk etapta 300 kitap çıkardık ama devamı da gelecek. Kitabımızın sponsoru olan Kare Basım yayın şirketinin sahibi Ayhan Duran’a çok teşekkür ediyoruz” dedi.
34 YARATICI PROJE
Nurullah Narin Ortaokulu bahçesinde açılan Bilim Fuarında şu eserler yer alıyor; “Notaların Rengi, Güneş Paneli, Anti Deprem Evi, Akıllı Posta Kutusu, Hareket Eden Çöp Kovası, Işıklı Terlik, Güneş-Dünya ve Ay, Denizaltı, Uzay ile İlgili kavram Yanılgıları, Su kaynaklarımız Tükeniyor, Buzlar Ülkesine Yolculuk, Meleklerden Fısıltılar, Eğlenceli Matematik Oyunları, Işıklı Kümeler, Geleceğin Okurları, Değerlerimiz ve Türkiye’miz, Kıtaları Keşfediyorum, Dil Kirlenmesi, Sözcük Oyunu, Görünmez Mürekkep, Toprağımızı Zehirlemeyelim, Pillerin Bitkiye Verdiği Zarar, Hangi Aileler Ne Tür Ceza Veriyor, Istranca dağlarında Yemek daha Geç Pişer, Leylekleri Gelecek Nesillerde Görebilsin, Şişemetik, Ergene Öldü Öldürüyor, Temizlik Jeepi, Işıklı harita, Aile Büyüğümüz Televizyon, Ezan Çiçeği, Gözün Görme Sistemi, Ülkemizi Ne Kadar Seviyoruz” 34 projenin yer aldığı fuarda ziyaretçilerle buluştu.