çemyo3ÇEMYO Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri düzenledikleri ‘Bilinçaltımızı Kim Yönetiyor’ adlı seminerle medyanın, toplumun ve bireyin bilinçaltındaki etkisini anlamanın önemine dikkat çekti. Programa konuşmacı olarak katılan Gazeteci Yazar Hasan Taşkın, katılımcıları konuyla ilgili olarak bilgilendirdi. Konuşmasında, insanların yönlendirildiğini dile getiren Taşkın, “izlediğiniz filmlerde insana yönelik birçok mesaj vardır. Filmlerde hayat başrol oyuncusunun etrafında döner. O ne yapıyorsa doğrudur diye düşünürüz. Cinayet işlese bile haklı görürüz. Gerçek hayat böyle değil. Herkesin kendi başrolü, yaşam alanı var. Eğer buna müdahale edilirse iş o zaman sorun çıkıyor. İnsana karşı yaptığınız hatalar size dönüyor. Çoğu kitapta da bilinçaltına yönelik mesajlar var” ifadelerini kullandı.
Çerkezköy Havadis-Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Çerkezköy Meslek Yüksek Okulu (ÇEMYO) Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri tarafından, medyanın insan üzerindeki etkilerini konuşmak ve anlamak amacıyla ‘Bilinçaltımızı Kim Yönetiyor’ adlı bir konferans düzenlendi.
MEDYANIN BİLİNÇALTINDAKİ ETKİLERİ TARTIŞILDI
Çarşamba Günü Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen Konferansa konuşmacı olarak Gazeteci Yazar Hasan Taşkın katıldı. Özellikle medyanın insanlar ve bilinçaltı üzerindeki etkileri konularının masaya yatırıldığı konferansta, öğrenciler merak ettikleri soruları Taşkın’a yöneltme fırsatı yakaladı.
ÇEMYO 4. ETKİNLİĞİNİ DÜZENLEDİ
Programın açılış konuşmasını ÇEMYO Öğretim Görevlisi Taha Aslanlı yaptı. Bu konferansın düzenledikleri 4.etkinlik olduğunu hatırlatan Aslanlı, bu tip etkinliklerin öğrenciler açısından çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Bu etkinlikler sayesinde teorik bilgilerinizi uygulamaya dökme imkanı buluyorsunuz. Ayrıca iletişim becerilerinizi geliştirmek için gereken unsurları da kullanıyorsunuz. Bu sayede becerinizi daha ileri taşıyorsunuz” diye konuştu. Aslanlı, öğrencilerin bu etkinlikleri, hocalarıyla düzenlediklerini ancak ilçedeki birçok değerli ismin de kendilerine katkı sağladığını belirterek, bu sayede farklı insanların da bu güzel çalışmalara ortak olduğunu söyledi. Aslanlı son olarak, etkinlikte emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.
“İNSANI ARAŞTIRMA İSTEĞİ DUYUYORUM”
Aslanlı’nın ardından, programa konuşmacı olarak katılan Gazeteci Yazar Hasan Taşkın’ın özgeçmişini anlatan video da katılımcılara izlettirilirken, videonun ardından kürsüye Hasan Taşkın geldi. Konuşmasının başında, çalışma geçmişi hakkında bilgi veren ve genel anlamda araştırmacı gazetecilik alanında görev aldığını kaydeden Taşkın, daha sonra insanı araştırma isteği duyduğunu belirtti.
“DUYUP GÖRDÜKLERİMİZ ALIŞKANLIK HALİNE GELİYOR”
Ardından, insanların yönlendirildiğini dile getiren Taşkın, “Gözün gördüğü ve kulağın duyduğu şeyler insanın bilinçaltına yükleniyor ve insan bir süre sonra bunları alışkanlık ediniyor. Eğer yanlış alışkanlıklar yüklenirse, farklı şeyler ortaya çıkıyor ve insan sorun yaşıyor” dedi. İnsanın önce kendisini bilmesi gerektiğini söyleyen Taşkın, “İnsan önce kendisine, çevresine, ülkesine nasıl yararlı olabilirim diye düşünmeli. Ne olduğunu ve nelerden etkilenebileceğini bilmeli” diye konuştu.
“HERKESİN BAŞROLÜ, YAŞAM ALANI VAR”
Yalçın, konuşmasının devamında, yaratılmışlığı, insan hayatı üzerine kurulmuş bir düzen olarak nitelendirirken, ardından da insanların nelerden etkilendiği ile ilgili verdiği örneklerde; “Örneğin izlediğiniz filmlerde insana yönelik birçok mesaj vardır. Filmlerde hayat başrol oyuncusunun etrafında döner. O ne yapıyorsa doğrudur diye düşünürüz. Cinayet işlese bile haklı görürüz. Gerçek hayat böyle değil. Herkesin kendi başrolü, yaşam alanı var. Eğer buna müdahale edilirse iş o zaman sorun çıkıyor. İnsana karşı yaptığınız hatalar size dönüyor. Çoğu kitapta da bilinçaltına yönelik mesajlar var” ifadelerini kullandı.
“DOĞRUYU KENDİNİZ BULUN”
Hayatta, doğru ve yanlış olmak üzere iki nokta olduğunu savunan Taşkın, “Doğru tektir. Kendi yaratılışınızın, dünyanın yaratılışının ne olduğunu bilmiyorsanız, ufkunuzu açmıyorsanız gerçek başarıyı da bulamazsınız. Okuyun, araştırın, mutlak doğrunuzu kendiniz bulun” şeklinde konuştu.
SORU CEVAP ŞEKLİNDE DEVAM ETTİ
Konuşmasında, bilinçaltını açıklayan ve çeşitli örneklerle konuya derinlik kazandıran Taşkın, seminerin devamında öğrencilerden gelen soruları da tek tek cevapladı.
Programa, ÇEMYO öğrencilerinin yanı sıra ÇEMYO Sekreteri Ali Ağbal, ÇEMYO Öğretim Görevlileri, İlçe Sağlık Müdürü Olcay Palak, PTT Müdürü Ali Arslan, İlçe Nüfus Müdürü Gülhan Yelek de katıldı.