Yaklaşık bir yıldır bölgenin en önemli gündemi olan Çerkezköy ve Kapaklı’ya kurulması planlanan kömürlü termik santral hakkında bu güne kadar iktidar partisi mensuplarından olumsuz bir açıklama gelmemesi vatandaşın tepkisini çekmişti. Ancak bugün Çerkezköy Belediye Meclis Toplantısında AKP’li Meclis Üyesi Dilaver Burak, ‘Termik Santrale karşıyım’ diyerek adeta kral çıplak dedi.

Çerkezköy Havadis- Çerkezköy Belediye meclis Toplantısı dilek ve temenniler bölümünde söz alan AKP’li Meclis Üyesi Dilaver Burak, ‘Şahsım adına konuşuyorum, belki grubumdaki arkadaşlar kızacaklar bana ama Çerkezköy’e termik santral yapılmasını doğru bulmuyorum’ dedi.
EREM İLE GARİP ARASINDA POLEMİK YAŞANDI
Dilek ve temenniler kısmında söz alan CHP Çerkezköy Belediye Meclis Üyesi Uğur Erem, ÇTSO Konferans Salonunda düzenlenen halkın katılım toplantısı hakkında görüşlerini açıkladı. Toplantıya halkın alınmadığını ifade eden Erem bu durumu eleştirirken, AKP’li Remzi Garip ise; “İçeride tencere tava çalanlar, düdük çalanlar, protesto edilenler halk değil miydi?’ diye sordu. Garip’in bu çıkışına Erem; “Dışarıda içeride olan insanların en az 10 katı daha vatandaş vardı. Neden bunlar içeri alınmadı. Ayrıca sizin bir hekim olarak Termik Santral’den yana olmanız gerçekten üzücü bir durumdur” dedi. Erem’in konuşmasının ardından tekrar söz alan Garip, ‘Termik santralden yana olduğumu ifade etmedim, bunun konuşulması gereken yer burası değil’ dedi.
“YÜZDE 88 HAYIR DİYOR”
Yaşanan polemiğin ardından bir konuşma yapan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, resmi rakamlara göre nüfusun yüzde 88’inin termik santral istemediğini ifade etti. Akay; “Maalesef siyasi baskılar nedeniyle birçok sivil toplum kuruluşu termik santral istemediğini ifade edemiyor. Şu an halkın yüzde 88’i bunu istemiyor, 6 ay sonra yüzde 99’u istemeyecek ben bundan eminim. Biz burada yaşayan insanlar olarak çocuklarımıza karşı sorumluluğumuz var. Bunu siyasi bir mesele haline getirmemeliyiz. Çerkezköy’e faydası olan her şeye katılırız ancak bu konunun Çerkezköy’e bir faydası yok” şeklinde konuştu.
“BENCE DE YANLIŞ BİR PROJE”
Akay’ın konuşmasının ardından söz alan AKP’li meclis üyesi Dilaver Burak; “Termik Santralin Çerkezköy’e yapılmasını ben de doğru bulmuyorum” ifadelerini kullandı. Burak’ın bu açıklaması CHP’li Meclis Üyeleri tarafından alkış aldı.