engelliler yeminFiziksel ve zihinsel engelli 13 vatandaş, Genel Kurmay Başkanlığı’nın temsili askerlik uygulaması kapsamında, 3.Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda düzenlenen törenle askerlik yeminlerini ettiler.
Çerkezköy Havadis- 13 engelli vatandaş, 3.Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda düzenlenen törenle askerlik yeminlerini ettiler.

ASKER ADAYLARINA KINA GECESİ
10-16 Mayıs Sakatlar Haftası etkinlikleri kapsamında her yıl gerçekleştiren törenden bir gün önce, askere gidecek olan engelli vatandaşlar için kına gecesi düzenlendi. Gecede, engelli vatandaşlara tülbent takıldıktan sonra şarkılar eşliğinde oyunlar oynandı, halaylar çekildi. Ardından, askere gidecek olan engelli vatandaşlara kına yakıldı.
BİRLİKLERİNE TESLİM OLDULAR
Kına gecesinin sabahında Dernek Binası önünde toplanan engelli vatandaşlar ve aileleri buradan konvoy eşliğinde Çerkezköy turunun ardından 3. Zırhlı Tugay Komutanlığı’na geçerek birliklerine teslim oldu. 3’üncü Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Nevzat Taşdeler başta olmak üzere tüm komuta kademesinin engelliler için seferber olduğu bu özel günde 13 yeni engelli vatandaş, bir günlüğüne asker oldu. Tugay Komutanı Tuğgeneral Taşdeler ve diğer komutanların engelli vatandaşlara karşı yakın ilgisi dikkatlerden kaçmazken tüm askeri personel misafirlerle yakından ilgilendiler.
ASKERLİK HAKKINDA BİLGİ ALDILAR
Kışlada genel askerlik hakkında bilgi alan asker adayları, askeri araçlar ve silahlar hakkında da yetkili personel tarafından bilgilendirildi. Hep birlikte yenilen yemeğin ardından, Yemin Töreni’ne geçildi. Düzenlenen yemin törenine 3.Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Nevzat Taşdeler, Saray Garnizon Komutanı ve 3.Zırhlı Tugay Komutan Yardımcısı Kurmay Albay Mustafa Demir, 3.Zırhlı Tugay Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurmay Yarbay Mehmet Yılmaz, Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Hayrettin Çetinkaya, İlçe Nüfus Müdürü Gülhan Yelek, Türkiye Muharip gaziler Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Hasan Hüseyin Yarlıgan, Çerkezköy Güreşler Ağası Mesut İşlek, 3.Zırhlı Tugay Komutanlığı personeli ile engelli vatandaşların eş dost ve akrabaları katıldı.
TUGAY VE SANCAK TANITILDI
Yemin edecek askerlerin ve alay sancağının alandaki yerini almasının ardından, 3.Zırhlı Tugay Komutanı H. Nevzat Taşdeler de tören alanında geldi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende, Tankçı Üsteğmen Cenk Atakan tarafından Tugay Komutanlığı’nın tarihçesini okunurken, Tugay Sancağı’nın platformdaki yerini alması ve sancağın tanıtılmasının ardından heyecanlı bekleyiş sona erdi ve askerlerin yemin törenine geçildi.
“MEHMETÇİK OLMA ONURUNU YAŞADIK”
Heyecanları gözlerinden okunan engelli vatandaşlar, isimlerinin tek tek okunmasının ardından silahlarına ve arkadaşlarına sarılarak ant içerek gerçek birer asker oldular. Yemin töreni esnasında duygulu anlar yaşanırken, gerek yemin eden askerler gerekse ailelerinin mutluluğu doruk noktaya ulaştı. Büyük bir heyecan ve coşkuyla gerçekleştirilen yemin töreninin ardından, askerler adına Sercan Buzkuş bir konuşma gerçekleştirdi. Buzkuş, içinde bulundukları şartlardan ötürü bugüne kadar vatan borçlarını ödeyemediklerini belirterek, “Genelkurmay Başkanlığı’nın temsili askerlik uygulaması ile bu kutsal görevi yerine getirme imkanı bulduk. Öncelikle bu uygulama ile bizlere asker ocağını açan, Mehmetçik olma onurunu yaşamamıza vesile olan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne şükranlarımızı sunarız” dedi.
“HER KARIŞ TOPRAK BİZİMDİR”
Bu günün her zaman gururla hatırlanacak bir anı olacağını kaydeden Buzkuş, “Bugün burada Türk askerinin yaşantısını, düşmana korku dosta güven veren azim ve kararlılığını, birlik ve beraberliğe olan bağlılığını görme fırsatı bulduk. Bu yüzden büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz. Ant içerken ifade ettiğimiz gibi icabında Cumhuriyet, vatan ve bayrak uğrunda seve seve canımızı vereceğimize kimsenin şüphesi olmasın. Engelsiz gönüllerimizle, perdesiz sevgimizle birliği temsil etmek istiyoruz. Her birimiz yurdumuzun ayrı köşelerinin toprağını taşırken biliyoruz ki, her karış toprak bizimdir. Mehmetçiklerimizin yürekleriyle de hep bizim olacaktır. Unutmayalım ki, bu gök kubbe altında, bu topraklar üstünde nefes aldığımız sürece bir bakışımız bile bayrağımızın dalgalanmasına yeter” diye konuştu.
“EĞİTİMLERİNİ TAMAMLADILAR VE YEMİN ETMEYE HAK KAZANDILAR”
Buzkuş’un ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye 3.Zırhlı Tugay Komutanı Nevzat Taşdeler geldi. Serkan Buzkuş’tan sonra konuşma yapmanın çok zor olduğunu dile getiren Taşdeler, “Artık onlar da yemin ettiler ve silah arkadaşımız oldular. Türk Silahlı Kuvvetleri var olduğu sürece silah arkadaşımız olmaya devam edecekler. Silah altına alınması mümkün olmayan engelli vatandaşların kutsal askerlik hizmetini bir gün süreyle yapmasına imkan sağlamak için her yıl Engelliler Haftasında temsili askerlik uygulaması yapılıyor. Bugün Tugayımıza katılan, yüreği ülke ve bayrak sevgisiyle dolu Mehmetçiklerimiz eğitimlerini başarıyla tamamladı ve yemin etmeye hak kazandı” dedi.
“İÇTİĞİNİZ YEMİNLE KAHRAMAN MEHMETÇİKLERDEN OLDUNUZ”
Kıymetli anne babalar, sanırım sizler de evlatlarımızın askerlik hizmetini icra ettiği bu günü ileride hatırlayacak ve gurur duyacaksınız diyen Hasan Nevzat Taşdeler, “Sevgili Mehmetçikler, sizler, bugün kahramanlığını dünyaya kabul ettirmiş, tarihi şan ve şerefle dolu Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir günlük misafiri oldunuz. Milletinden aldığı bu güçle önüne çıkacak her türlü engeli aşacak imkan ve kabiliyete sahip dünyanın sayılı ordularından birisi olan TSK’yı yakından tanıdınız. Milletin bağrından çıkan ve onun ayrılmaz parçası olan Mehmetçiklere silah arkadaşı oldunuz. Asıl önemlisi sevdiklerinizin huzurunda, arkadaşlarınızın şahitliğinde, kutsal sancağımızın gölgesinde, arkadaşlarınızla omuz omuza, silahlara el basarak yemin ettiniz. Ne mutlu size ki içtiğiniz bu yeminle en sıkıntılı zamanlarda mucizeler yaratan Türk milletinin gururu, gözbebeği, kahraman Mehmetçikler oldunuz. İçtiğiniz yemin kutlu, yolunuz, bahtınız açık olsun” şeklinde konuştu.
ASKERLERE TERHİS BELGELERİ VERİLDİ
Yapılan konuşmaların ardından bir günlük askerliklerini tamamlayan 13 engelli vatandaşa 3.Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Nevzat Taşdeler, Saray Garnizon Komutanı ve 3.Zırhlı Tugay Komutan Yardımcısı Kurmay Albay Mustafa Demir, 3.Zırhlı Tugay Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurmay Yarbay Mehmet Yılmaz tarafından terhis belgeleri ile hediyeleri takdim edildi. 13 engelli vatandaşa terhis belgelerinin verilmesinin ardından tören geçidi yapıldı. Yapılan tören geçidinin ardından yemin töreni sona erdi.