müze 1Çerkezköy Belediyesi’nin katkılarıyla Çerkezköy’e gelen gezici Çanakkale Müzesi önceki gün Çerkezköy Spor Salon’unda yapılan törenle ziyarete açıldı. 4 yıldan bu yana 173 il, ilçe ve beldede 10 milyon öğrenciye ulaştıklarını söyleyen Müze Müdürü Cengiz Yürükaslan; “Burası bizim 174’ncü durağımız, 10 gün Çerkezköy’de kalacağız.” ifadelerini kullandı.
Gezici Çanakkale Müzesi, Çerkezköy Spor Salon’unda yapılan açılışla görücüye çıktı.
GEZİCİ MÜZE AÇILDI
Çerkezköy Spor Salonu’nda gerçekleşen açılışa Çerkezköy Kaymakamı Ayhan Bayhan, Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, Çerkezköy 3. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Nevzat Taşdeler, Ak Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Alaettin Demirbağ, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Metin Dönmez, MHP Çerkezköy İlçe Başkanı Koray Önsel, Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürü Murat Kocabıçak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Hamdi Zenginal, ilçe müftüsü Mahmut Emin, Çerkezköy Vergi Dairesi Müdürü Hacı Şimşek, Kızılpınar Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Günay, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilcisi Hasan Hüseyin Yarlıgan, gaziler, okul müdürleri ile Pakize Narin Anadolu Lisesi öğrencileri katıldı.
MÜZE 10 GÜN ÇERKEZKÖY’DE KALACAK
Çerkezköy Spor Salonu’nda haftanın her günü 09.00-19.00 arasında vatandaşların ziyaretine açık olacak olan müze 10 gün süre ile Çerkezköy’de kalacak. Çerkezköy’den Kırklareli’ye geçecek olan müze, sonrasında önümüzdeki yıl gideceği Doğu Anadolu Bölgesi ziyaretini bekleyecek.
ÇANAKKALE ZAFERİ TÜRK TARİHİ İÇİN BÜYÜK ANLAM TAŞIYOR”
Açılış konuşmasını yapmak üzere söz alan Çerkezköy Kaymakamı Ayhan Bayhan, gezici müzenin Çerkezköy’de açılmasını sağlayan Çerkezköy Belediye başkanı Ali Ertem’e teşekkür ederek, “Çanakkale Zaferi Türk tarihi için çok büyük bir anlam taşıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı büyük bir zaferdir. Bu büyük zaferin önemli malzemelerini Çerkezköy vatandaşlarının hizmetine sunan belediye Başkanı Ali Ertem’e teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.
MÜZE GİRİŞİNDE UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU
Açılışı Çerkezköy Kaymakamı, Çerkezköy Belediye Başkanı, 3. Zırhlı Tugay Komutanı ve Gaziler Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Hasan Hüseyin Yarlıgan birlikte yaparken sonrasında Müze Müdürü Cengiz Yürükaslan ile birlikte müzeyi dolaştılar. Yürükaslan malzemelerle ilgili bilgileri sunarken müze girişinde uzun kuyrukların oluşması dikkat çekti. Cam panoları tek tek gezen protokol heyeti, özellikle düşman kuvvetlerinin misket bombaları ve Türk Kuvvetleri’nin hücuma kalkarken kullandığı zehirli mayın denen demir parçalarını dikkatle inceledi.
HATIRA OLARAK ANAHTARLIK ALDI
Son olarak müze içerisinde bulunan ve kazancı tamamen şehit ailelerine bağışlanan Çanakkale zaferi ile ilgili ürünlerin satıldığı standın önüne gelen Ali Ertem buradan bir anahtarlık satın aldı.