Çerkezköy Kent Konseyi tarafından hayata geçirilen ve okuma alışkanlığı kazandırmayı amaçlayan ‘Aydınlık bir Gelecek için Çerkezköy Okuyor’ adlı proje hakkında Kent Konseyi Başkanı Ahmet Gayretli ve Çocuk Meclisi Başkanı Necmi Akman kamuoyunu bilgilendirdi.
54776
Çerkezköy Havadis- Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Ahmet Gayretli ve Çocuk Meclisi Başkanı Necmi Akman, öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla Aralık ayında başlatılan ‘Aydınlık bir Gelecek için Çerkezköy Okuyor’ projesi hakkında bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.
FAALİYET PLANINDAKİ İLK ÖNERİ
Açıklamasının başında, projenin gelişim sürecine değinen Kent Konseyi Başkanı Ahmet Gayretli, “Konsey bünyesindeki Meclisler ve Çalışma Grupları Konseyimize önerilerini sundu. Kent Konseyi Üst Kurulu da kabul ettiği önerileri Belediye Meclisi ve ilgili birimlere iletti. Kabul edilen öneriler de hayata geçirilmeye başlandı. Biz bu önerileri sıraladık. Her grubun ya da meclisin 1.sıraya aldığı projeler üzerinde çalışma başladı. Bu proje de Çocuk Meclisi’nin faaliyet planındaki ilk öneriydi” diye konuştu.
3 YILLIK, UZUN SOLUKLU BİR PROJE
Okumanın, okuduğunu ifade etme ve anlamanın insan hayatında büyük yer tutan bir olgu olduğuna dikkat çeken Gayretli, projenin çocuklara sağlayacağı katkılarla ilgili olarak “Ülke olarak okuma alışkanlığımız az. Biz de bu projeyle bunu arttırmak istedik ve buna çocuklardan başladık. Projeyle birlikte, çocuklara hem okuma alışkanlığı kazandırmak, okuduğunu daha iyi anlayabilmelerini amaçladık. Ayrıca bu projeyle çocuklar, ailelerini de okuma konusunda teşvik edecekler. Öte yandan, çocuklar sınavlarda okuduğunu çok iyi anlayamadığı için özellikle paragraf sorularında başarısız oluyorlar. Bu projeyle, okuduğunu anlamayı geliştirirsek, çocukların gelecekte başarılı olmalarına da katkımız olur” ifadelerini kullandı. Gayretli ayrıca, projenin 23 Nisan’da sona ermeyeceğini de belirtirken, sürecin 3 yıla yayılacağını da kaydetti. Projeyle ilgili bilgi veren Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Necmi Akman, projenin Çerkezköy Merkez ve köyleri kapsadığını hatırlatırken, projedeki amaçlarının, çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak ve akademik başarıyı arttırmak olduğunu yineledi. Akman, bir diğer amaçlarının da okulların kütüphanelerini zenginleştirmek olduğunu vurguladı. Okullara dağıtan kitapların bazı öğrenciler tarafından 4-5 kez okunduğunu da dile getiren Akman, “Demek ki çocuklarımız zamanını kitap okuyarak değerlendirmiş” dedi.

10 BİN ÇOCUK, 100 BİN KİTAP OKUYACAK
Proje kapsamında, 18 farklı kitap olmak üzere toplam 2 bin 600 kitabın 17 okulda dağıtıldığını kaydeden Akman, “Dağıtılan kitapları, okuldaki öğrenciler değişerek okuyor ve bu sayede on bin çocuğumuz 100 bin kitap okumuş oluyor” diye konuştu.
SINAV 20 NİSAN’DA
Projenin sınav ayağı ile ilgili de bilgi veren Necmi Akman, “Her kitaptan 10 soru çıkartıldı. 3 ve 4.sınıflar kategorisinde toplam 80 soru, 5, 6, 7 ve 8.sınıflarda ise 10 kitaptan 100 soru hazırlandı. Geçtiğimiz hafta sonu 3 ve 4.sınıflar için ilk sınav yapıldı. 20 Nisan’da ise 5, 6, 7 ve 8.sınıflar için ÇTSO Lisesi’nde ilk sınav yapılacak” şeklinde konuştu.
ÖĞRENCİLERE ÖDÜL YAĞMURU
Akman, yarışma sonunda verilecek ödüllerle ilgili olarak da, “3. ve 4. Sınıflarda ilk üçe giren öğrencilere dizüstü bilgisayar hediye edilecek. 5, 6, 7 ve 8.sınıflarda ilk üçe giren öğrencilere yine dizüstü bilgisayar, dördüncü, beşinci ve altıncı olanlara notebook, yedinci, sekizinci ve dokuzuncu sırayı alan öğrencilere küçük altın verilecek. İlk yüz yirmiye giren öğrencilerimizi ise İstanbul gezisine götüreceğiz” cümlelerini kullandı.
ULUSLAR ARASI ÇOCUK ŞENLİĞİ İÇİN BİR ADIM
Toplantı esnasında, 23 Nisan’da düzenlenecek ödül töreninin, sadece bununla kalmayacağını ve aynı gün 1.Çocuk Şenliği’ni de gerçekleştireceklerini söyleyen Ahmet Gayreli, “Bunu sadece bir ödül gecesi olarak değil, uluslar arası düzeyde bir çocuk şenliğinin temelleri olarak görüyoruz. Gecede, okulların müzik grupları, folklor ekipleri olacak. Bosna Hersek’ten de folklor ekibi de katılacak” dedi.
“YÜKÜ PAYLAŞARAK DAHA RAHAT TAŞIRIZ”
Gayretli ve Akman ayrıca, katkılarından dolayı özellikle Çerkezköy Belediyesi’ne teşekkür ederken, destek veren firmaların da olduğunu hatırlattı ve “Bu çocuklar hepimizin çocukları, gelecek hepimizin geleceği. Bu yükü paylaşırsak daha rahat taşırız” mesajı verdi.