çocuk oyunları2Ülke çapında çocuk oyunlarını yaygınlaştırmak amacıyla Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu tarafından düzenlenen Tekirdağ Birinci çocuk oyunları, Tekirdağ ili ile birlikte Çerkezköy’de dün başladı. Oyunlarla ilgili bilgi veren Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu Tekirdağ İl temsilcisi Gürkan Sarıtaş; “Projenin en büyük amacı eski çocuk oyunlarının unutulmamasını sağlamak ve öğrencilerle birlikte bu oyunları yeni nesle tanıtabilmektir.” dedi.
Ülke çapında çocuk oyunlarını yaygınlaştırabilmek amacıyla Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu tarafından düzenlenen Tekirdağ Birinci çocuk oyunları, Tekirdağ ili ile birlikte Çerkezköy’de dün başladı.
AMAÇ, YENİ NESİLLERE TANITABİLMEK
Açılış müsabakası maçında oyunlarla ilgili bilgi veren Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu Tekirdağ İl temsilcisi Gürkan Sarıtaş oyunların Türkiye’de birçok ilde gerçekleştirildiğini belirterek, ‘’Oyunlar Tekirdağ ve Çerkezköy’de ilk kez düzenleniyor. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da ‘Okullar Hayat Olsun’ projesi kapsamında destekleniyor. Projenin en büyük amacı eski çocuk oyunlarının unutulmamasını sağlamak ve öğrencilerle birlikte bu oyunları yeni nesle tanıtabilmektir.” İfadelerini kullandı.
OYUNLARA 12 OKUL KATILACAK
Mendil Kapmaca ve sek sek kategorilerinde gerçekleştirilecek olan oyunlar 29 Nisan- 7 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek. Oyunlara Çerkezköy, Tekirdağ ve Çorlu’dan Şehit Piyade Er Ercan Ay İlkokulu, Atatürk İlkokulu, Cumhuriyet İlkokulu, İnönü İlkokulu, 50. Yıl Ortaokulu, Mevlana Ortaokulu, İnci Narin Yerlici İlkokulu, 75. Yıl Ortaokulu, Özel Gülerçin Koleji, Karaağaç İlkokulu ile Pınarça Ortaokulu olmak üzere toplam 12 okul katılıyor. Sek sek kategorisinde tek set üzerinden oynanacak oyunlar mendil kapmaca oyununda ise 3 set üzerinden oyunlar oynanıyor.
MENDİL KAPMACA’NIN GALİBİ 75.YIL
Oyunların mendil kapmaca kategorisinde 75. Yıl Ortaokulu ile Özel Gülerçin Koleji karşı karşıya geldi. 75. Yıl Ortaokulu setleri 2-0 kazanarak oyunların açılış maçını kazandı.
TEKİRDAĞ’I TEMSİL EDECEKLER
Oyunlarda başarılı olan okullar ilk etapta Marmara seçmelerine katılacak, orada başarılı olan okullar ise Haziran ayında yapılacak olan Türkiye Şampiyonası’nda Tekirdağ’ı temsil edecekler.