Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından finanse edilen öğrenci eğitimlerinden ‘Elektronik yuvarlak örme makinelerinde mekatronik sistemler’ programı ile ilgili daha önce Danimarka’ya giden Çerkezköy TÜTEV METEM öğrencileri bu kez İtalya’da eğitim alacak.

metem italya
Çerkezköy Havadis- 2012 teklif çağrısı döneminde Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından kabul edilerek finanse edilen ‘Elektronik yuvarlak örme makinelerinde mekatronik sistemler’ başlıklı IVT ( Öğrenci Eğitimi ) projesi kapsamında hem eğitim almak hem de farklı kültürleri görme amacıyla daha önce Danimarka’ya giden Çerkezköy TÜTEV METEM öğrencileri, proje kapsamında bu kez İtalya’ya gitti. İtalya’ya giden kafilede 15 öğrenci ve 2 öğretmen yer alırken, öğrenciler 24 Nisan tarihine kadar İtalya’da kalarak proje kapsamında eğitim alacak.
320 PROJE DESTEK ALDI
Konuyla ilgili bilgi veren Merkez Müdürü Tuğrul Selimoğlu, Hayat boyu Öğrenme Programı (LLP) Leonardo da Vinci Hareketlilik projeleri ile ilgili 2012 Teklif Çağrısı döneminde 2 bin 261 proje teklifi başvurusu yapıldığını ve yapılan uygunluk kontrolleri sonucu 2 bin 57 projenin değerlendirilmeye alındığını hatırlatarak, “Bağımsız dış uzmanlarca yapılan içerik değerlendirmeleri sonucu yeter puan alan 320 projenin desteklenmesi uygun bulundu ve bizim projemiz de desteklenen projeler arasında yer aldı. Türk Tekstil Vakfı METEM tarafından sunulan Elektronik Yuvarlak Örme Makinelerinde Mekatronik Sistemler isimli proje desteklenmeye değer bulunmuştu” şeklinde konuştu.
15 ÖĞRENCİ 2 ÖĞRETMEN MİLANO’DA
Hayata geçirilen projenin, Danimarka ve İtalya olmak üzere iki Avrupa ülkesinden ortakları bulunduğunu kaydeden Selimoğlu, “Birinci akış için Türk Tekstil Vakfı METEM’den 15 öğrenci ve 2 öğretmen 03 – 13 Mart 2013 tarihlerinde Danimarka ya gittiler. Proje ile katılımcılar mesleki bilgilerini geliştirmekle beraber, Avrupa’nın yaşantısını, kültürünü yakından tanıma fırsatı bulmakla beraber ülkemizi de Avrupalılara tanıtma imkânı buldular” derken, projenin ikinci akışı için 14 – 24 Nisan 2013 tarihlerinde Türk Tekstil Vakfı METEM’den 15 öğrenci ve 2 öğretmen İtalya’nın Milano şehrine gittiğini belirtti.
FARKLI KÜLTÜRLER DE TANIYACAKLAR
Selimoğlu, hazırlık faaliyetleri kapsamında yabancı dil eğitimlerini bitiren öğrencilerin, elektronik yuvarlak örme makineleri konularında yeterliliklerini artıracağına da dikkat çekerken, “Projede, öğrencilerin mesleki bilginin yanında yabancı dil becerilerini geliştirerek farklı kültürleri tanımaları da hedeflemektedir. Proje Avrupa Birliği Bakanlığı Türk Ulusal Ajansı tarafından finanse edilmektedir. Proje ile Türk Tekstil Vakfı METEM’den 30 öğrenci ve 4 Öğretmen Avrupa da eğitim almış olacaktır” dedi.
SAYIYI ARTTIRMAYI HEDEFLİYORUZ
Bu eğitimin öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri açısından oldukça faydalı olacağını dile getiren Merkez Müdürü Tuğrul Selimoğlu, “Proje ile okulumuz öğrencilerinin yüzde 15’ni Avrupa’ya gönderdik ilerleyen zamanda bu sayıyı arttırmayı hedeflemekteyiz” şeklinde konuştu.