tms3Yaklaşık iki hafta önce Çerkezköy Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS)’i protesto eden Türk Metal Sendikası’na bağlı emekçiler, toplu iş sözleşmelerinde yaşanan uyumsuzluk sürecini ikinci kez protesto etti. Yaklaşık 5 bin kişi ile meydanlara dökülen Metal İşçilerinin protesto gösterisine, Arçelik Fabrikası’nda çalışan annesine destek olmak için eline aldığı Türk Bayrağı ile Annesinin kucağında meydana çıkan 3 yaşındaki Eymen Bebek damgasını vurdu.
Çerkezköy Havadis- Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile yapılan toplu iş sözleşmesinden henüz olumlu bir sonuç alamayan Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şubesi’ne bağlı Metal İşçileri, ikinci kez protesto gösterisi düzenledi.

EYMEN BEBEK EYLEME DAMGA VURDU
B/S/H, Arçelik ve HEMA Fabrikalarında çalışan Türk Metal Sendikası üyesi emekçiler, dün ikinci kez Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. Saat 16.30’da başlayan protesto mitinginde tüm Metal işçileri ellerinde Türk Bayrağı ve dövizlerle slogan atarak MESS’i protesto ettiler. Yaklaşık 5 bin kişi ile meydanlara dökülen Metal İşçilerinin protesto gösterisine, Arçelik Fabrikası’nda çalışan annesine destek olmak için eline aldığı Türk Bayrağı ile Annesinin kucağında meydana çıkan 3 yaşındaki Eymen Bebek damgasını vurdu. Eymen Bebek, elindeki Türk Bayrağını sallayarak, farkında olmasa bile kendi geleceği için MESS’i protesto etti.

“MESS’TEN ANLAYIŞ GÖREMEDİK”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Atatürk anıtında metal işçilerine seslenen Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak; ‘İnsanların umutları ve beklentileri vardır. Bizler de on binlerce metal işçisi gibi bu sözleşme dönemini umutla bekledik. Eşimizin ve çocuğumuzun geleceği için, işverenlerden insaf ve anlayış bekledik. Ama masaya oturduğumuz 9 Ocak’tan masadan kalktığımız 4 Mart tarihine kadar, MESS patronlarından anlayış göremedik” dedi.
tms2

SOSYETE ENFLASYONU BENZETMESİ
MESS patronlarının masaya insafsızlığı koyduklarını kaydeden Koçak, “Biz de mücadelemizi ortaya koyduk. Pazara kadar değil, mezara kadar bu anlayışla mücadele edeceğiz. MESS patronları kendilerine bir yalancı şahit tutmuşlar ve bu yalancı şahidin adı TÜİK’tir. TÜİK’in sepetine koyduğu yalanlar, en çok MESS patronlarını mutlu ediyor, ama bizi mutlu etmiyor. Uçak biletlerinde, otel ücretlerinde, tur fiyatlarında, özel okul ücretlerinde, cilt bakımında enflasyon düşmüş. Düşen bizim değil, sosyetenin enflasyonudur. Bizim enflasyonumuz tırmanıyor, çarşıda, pazarda can yakmaya devam ediyor. Doğalgaz, elektrik, odun-kömür yüzde 20’den fazla, su, ulaşım yüzde 15’ten fazla, ekmek, ayçiçeği yağı, deterjan, tavuk, makarna yüzde 10’dan fazla zamlandı. Bunlar da TÜİK’in rakamlarıdır. MESS patronları sosyete enflasyonunu bırakıp bizim enflasyonumuza baksınlar” diye konuştu.

“KÖLELİĞE GEÇİT YOK”
Ekmek yoksa barış da yoktur diyen Murat Koçak şöyle devam etti; “Barış yoksa üretmek de yok. Bunların kitabında insaf yok, bunların kitabında sömürüden başka bir şey yok. Bunun için 4 Mart’ta masayı terk ettik. Biz, bu anlayışa her zaman karşı çıktık, çıkmaya da devam edeceğiz. Bugün de, yarın da karşı çıkmaya devam edeceğiz. Bizim kitabımızda köleliğe geçit yoktur. Koca okyanusa bile küçük bir taş attığında, okyanustan ses gelir ama MESS patronlarından bir çıt bile yok. Günlerdir eylem yapıyoruz ve demokratik hakkımızı kullanıyoruz. Katı, dayatmacı ve uzlaşmaz tavrınızı protesto ediyoruz. Ama hala katılar ve hala dayatmacılar. MESS patronlarını uyarıyoruz ve sabrımızı taşırmayın diyoruz. Bizim sevgimiz bir günlük değil, bir ömürlüktür. Biz, yeri geldiğinde evimizin ekmeğinden, çocuğumuzun okulundan kıstık ama emeğimizden, fabrikamızdan kısmadık” ifadelerini kullandı.
tms1
“KAZANANA KADAR DÖNÜŞ YOK”
40 gündür meydanlarda olduklarını ifade eden TMS Çerkezköy Şube Başkanı Koçak, “Emeğimizin karşılığını ve ekmeğimizi tam olarak almadıkça mücadeleye devam edeceğiz. Bu mücadele bizim emeğimiz içindir. Nereye kadar giderse gitsin, sonuna kadar mücadele edeceğiz. Biz, eylem yapıyoruz, diğerleri seyrediyorlar. Onlar patronlarla sarmaş dolaş olmaya devam etsin. Bizler metal işçileriyiz. Emeği ucuza kapatmak isteyen, işçileri köle yapmak isteyenlere karşı mücadele veriyoruz. Bizleri sokağa çıkaran ve üretimi aksatan onlardır. Mücadele yiğitlik ve sabır ister. Ama her şeyden önce, birlik ister. Bizler büyük ve güçlü Türk metalin üyeleriyiz. Yiğitlik de, kararlılık, inanç, sağduyu da hepsi bizde var. Biz bunun için büyüğüz, bunun için güçlüyüz. Büyük ve güçlü olduğumuz için bu mücadeleyi kazanmak için yola çıktık. Bu mücadeleyi kazanmadan da bu yoldan dönmeyeceğiz” dedi. Koçak’ın konuşmasının ardından gösteriye son verildi.