İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Muhammet Nuri Coşkun ve beraberindeki heyet, sahipsiz köpeklerle ilgili çalışmalarını paylaşıp görüş alışverişinde bulunmak üzere Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Dodurka’yı ziyaret etti.

dodurka-hayvan-bakimevi-yapacag%cc%86iz_1000x667

‘YAŞAM YERLERİ SAHİPLERİNİN YANIDIR’
Prof. Dr. Dodurka ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ettikten sonra “Köpekler evcil hayvanlardır ve yaşam yerleri sahiplerinin yanıdır. Ancak insanların birtakım sorumsuzlukları nedeniyle bir yığın köpek, sokak koşullarında ıstırap içerisinde yaşamak zorunda kalmakta, neticede bundan hem kendileri hem de insanlar zarar görmektedir. Bu olumsuz koşulların üstesinden gelmenin tek yolu topyekün bir kısırlaştırma kampanyasıyla köpeklerin aşırı çoğalmalarının önüne geçmektir. Bu konuda da belediyeler arasında mutlaka işbirliği yapılmalıdır.’’dedi.

‘HEKİM SAYISI YETERLİ DEĞİL’
Tekirdağ’da ilçe belediyelerde kısırlaştırma istasyonları kurulmasını önerdiklerini dile getiren Dodurka, ‘‘Şu an Çorlu, Süleymanpaşa ve Çerkezköy’de bu işlemlerin yapılabileceği fiziksel olanaklar var; ancak çalıştırılan hekim sayısı yeterli sayıda kısırlaştırma yapmaya uygun değil. Yeterli sayıda hekim çalıştırmak zaten ilçe belediyelerimizin bütçeleri açısından da pek mümkün gözükmüyor. Yakında Ergene ve Malkara’da da birer istasyon açılacak. Büyükşehir Belediyesi olarak şu an kamulaştırma işlemleri tamamlanmakta olan 100 dönümlük bir arazi üzerine, sokakta yaşayamayacak durumdaki köpeklerin mümkün olduğunca yeşillikler içerisinde yaşayabileceği bir bakımevi yapacağız. Burada kurulacak hastane günlük olarak en az 100 köpeğin kısırlaştırılabileceği bir kapasiteye sahip olacak. Bakımevinin inşaatı 2017 yılı yatırım planına alındı. Bu tamamlanana kadar kısırlaştırma işlemi için gerekirse İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışmalar da yapabiliriz.” diye konuştu.

Haber: Ekin Avcı