chp il genel meclisCHP Tekirdağ İl Genel Meclis Üyeleri M. Zeki Gürcün ve Sami İkizler, önceki gün düzenledikleri basın toplantısında İl Özel İdaresi’nin Çerkezköy ve Kapaklı için planladığı eğitim yatırımlarını açıkladılar. Eğitim yatırımlarında aslan payını Çerkezköy’ün aldığını belirten İl Genel Meclis Üyeleri, planlanan çalışmaların en kısa zamanda hayata geçeceğini belirttiler.
Çerkezköy Havadis- CHP Tekirdağ İl Genel Meclis Üyeleri Sami İkizler ve M. Zeki Gürcün, İl Özel İdaresi’nin 2013 yılında Çerkezköy ve Kapaklı’ya gerçekleştireceği çalışmaları anlattı.
“3 ANA BAŞLIKTA TOPLADIK’’
İl Özel İdaresi ile Tekirdağ Belediye Meclisi koordinesinde ilerleyen eğitim faaliyetlerini 3 ana başlık altında topladıklarını belirten Zeki Gürcün; “Bunlardan ilki okul inşaatları oldu. İkincisi okullarda yapılacak depremsellik çalışmaları ve son olarak okullardaki bakım onarım çalışmaları üzerinde çalışmalar oldu.” Dedi.
“FEVZİPAŞA OKULU YENİDEN YAPILIYOR’’
Fevzipaşa Ortaokulunun Çerkezköy’ün kanayan yarası olduğunu belirten Gürcün, “ Fevzipaşa Ortaokulu B Bloğunun yıkılması için 2009’da yıkım kararı alınmıştı. Ancak her ne sebepten dolayı ise okul yıkılamadı. Biz bunun özellikle meclis gündemlerinde Vali beye oldukça ısrarcı olduk. Sonuç olarak buraya 21 derslikli bir ortaokul yapılmasına karar verildi. Okulun B bloğu 2012 yılında yıkıldı ve 17 Mayısta ihaleye çıkılacak.” Dedi. Bunun dışından Kapaklı Bahçelievler Ortaokulu yapımıyla ilgili bilgi veren Sami İkizler ise ”Bu okulun ihalesi 1 Milyon 792 bin lira bedel ile 29 Mart’ta gerçekleştirildi. Buraya yine 21 derslikli bir ortaokul yapılacak. İhale itiraz süresini geçti ve firmaya sözleşme daveti çıktı. Sözleşme sonrası yer teslimi yapılacak.” Diye konuştu.
KAPAKLI VE KARAAĞAÇ’A LİSE MÜJDESİ
Kapaklı’da yapılacak Kapaklı Ticaret Meslek Lisesi hakkında bilgi veren İkizler,”Lisemiz son yapılan Kapaklı İlkokulu arkasında olacak. 24 derslikli olarak yapılacak olan okul için şu an zemin etüdü çalışmaları yapılıyor. Zemin etüdünün ardından statik inceleme ve yaklaşım maliyet belirlenecek ve bu yıl içerinde ihaleye çıkılacak.” Dedi. Sonrasında ise Karaağaç’ta yapılacak olan Kız Meslek Lisesi ile ilgili olarak bilgi veren M. Zeki Gürcün, “Burada bir lise yapılması için belde halkından yoğun talep oldu. Buradaki lisemiz Karağaaç Bahçeağıl yolu üzerinde olacak ve 24 derslikten oluşacak. Bu okulla ilgili olarak da zemin etüdü çalışmaları yapılıyor. Sonrasında statik inceleme ve yaklaşık maliyetin açıklanmasının ardından 2013 yılı içerisinde ihaleye çıkılacak.” İfadelerini kullandı.
ÇERKEZKÖY, KAPAKLI VE KARAAĞAÇ’A ANAOKULU
Bu yıl hazırlanan proje kapsamında Çerkezköy ve Kapaklı’ya ana okulu da yapılacağını belirten Gürcün,” Çerkezköy’de Tepe Mevkiine 160 öğrenci kapasiteli bir ana okulu yapıyoruz. Okulun yapımı müteahhitle yaşanan bir sıkıntı sebebiyle durmuş durumda. Sıkıntının aşılmasının ardından inşaat devam edecek. Kapaklı’da yapmış olduğumuz bir 160 öğrenci kapasiteli bir ana okulumuz var. Bunun da inşaatı devam ediyor ancak ruhsatta yaşanan bir sorun belediye ile çözülmeye çalışılıyor. Son olarak Karaağaç’ta 100 öğrenci kapasiteli bir ana okulu yapılacak. İhalesi Kız Meslek Lisesi ile birlikte yapılacak.” Bilgisini verdi.
OKULLAR DEPREME HAZIRLANIYOR
İkinci ana başlık olarak okullarda yapılan depremsellik çalışmaları olduğunu belirten Gürcün,” Vali Ali Yerlikaya ve İl Milli Eğitim Müdürü Halis İşler bu konuda çok hassaslar. Biz de okullarımızın depreme hazırlık olması için 2 Milyon 84 bin TL gibi bir bütçe ayırdık. Bu kapsamda il genelinde 242 okul depremsellik testine tabi tutulacak. Bu depremsellik çalışmaları için ihale yapıldı. Denetimleri Çevre il müdürlüğü yapacak. Bu süreçten sonra hangi okul depreme hazır hangisi değil görülecek. O’na göre çalışmalar sürdürülecek.” Dedi.
“HACI FAHRİ ZÜMBÜL ANADOLU LİSESİ VE NURULLAH NARİN İLKOKULU TADİLATA GİRİYOR’’
Okulların bakım onarım çalışmalarının çok ciddi bir şekilde ele alındığını belirten Gürcün,” Valiliğin de teklifiyle bu yıl özel idareden ayrılan bütçe 6 milyon TL. İl genelinde 138 okuldan bakım onarım için talep alındı ve gerekli keşifler yapıldı. Çerkezköy’den ise 2 okulumuz bakım onarım talebinde bulundu. Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi ve Nurullah Narin ilkokulunda doğalgaz ve mantolama çalışmaları yapılması için talep geldi. Dönem sonunda okulları müteahhitleri teslim edip okul açılınca okulları teslim almak istiyoruz. Bakım onarım yapılacak okullarda mantolama çalışmaları da yapılacak.” Dedi.