Çerkezköy İlçe Kaymakamı Metin Kubilay, İlçe Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı Personeli’ne eğitim verilmesi ile alakalı olarak Tekirdağ İl Tüketici Hakem Heyeti Raportörleri ile bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya İl Tüketici Hakem Heyeti’nden Raportör Mehmet Furtuna, Raportör Suzan Çelik Yakın, Mali İşlerden Sorumlu Memur Eray Han, İlçe Yazı İşleri Müdür Vekili İsmail Gökdemir katıldı.

i%cc%87lc%cc%a7e-tu%cc%88ketici-sorunlari-hakem-heyetine-eg%cc%86itim_1000x667

‘PERSONELİN EĞİTİMİ SON DERECE ÖNEMLİ’
Kaymakamlık Makamı’nda gerçekleşen toplantıda konuşan Kaymakam Kubilay, “Tüketici Hakem Heyetleri, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında, tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla kurulan karar mercileridir. Tüketici Hakem Heyetlerinin kararları konuya taraf olanları bağlayıcıdır ve her firma bu kararları uygulamakla yükümlüdür. Bu anlamda bu birimde çalışan personelimizin eğitimi son derece önemlidir.” diye konuştu.

2015’TE 15 BİN DOSYA KARARA BAĞLANDI
Kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren İlçe Tüketici Hakem Heyeti’nin çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirten Kubilay, “İlçemiz Tüketici Hakem Heyeti, 2 memur ve 3 üye ile çalışmalarını sürdürmektedir. Sadece 2015 yılında karara bağlanan dosya sayısı 15 bin dir.” dedi. Tüketicinin Korunması Kanunu Kapsamında başvuruların, İlçe Kaymakamlığı’nda bulunan Tüketici Hakem Heyetlerine yapılabileceğini dile getiren Metin Kubilay, “2 bin 320 TL’ye kadar olan uyuşmazlıklarda İlçe Hakem Heyetleri’ne, 2 bin 320 TL ile  3 bin 480 TL arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri’ne ve 3 bin 480 TL üzerindeki uyuşmazlıklarda ise Tüketici Mahkemeleri’ne başvurulması gerekmektedir. Tüketici Hakem Heyetleri’nde, vatandaşlarımızdan da bir ücret talep edilmez.” ifadelerini kullandı.

Haber: Ekin Avcı