iş güvenNamık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksek Okulu (ÇEMYO) İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Bölümü öğrencileri tarafından ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Farkındalık’ eğitim semineri düzenlendi. Seminerde konuşan Mehmet Kemal Gürsöz Türkiye’de yaşanan iş kazalarına dikkat çekerek; ““Ülkemizde her 6 dakikada bir iş kazası olmakta ve her 6 saatte bir işçimiz hayatını kaybetmektedir. Evlerinden çıkan ve çocuklarının geçimlerini sağlamak için çalışmaya giden 4 işçimiz akşam eve dönememektedir.”dedi.
Çerkezköy Havadis- Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksek Okulu (ÇEMYO) İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Bölümü öğrencilerinin düzenlediği, ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Farkındalık’ eğitim semineri Çerkezköy Sanayi ve Ticaret Odası Konferans salonunda gerçekleştirildi.

PROFESYONELLERİN TECRÜBE VE DENEYİMLERİNİ DİNLEDİLER
Eğitim seminerinde 2010 yılında ÇEMYO İşçi Sağlığı ve İş güvenliği bölümünden mezun olmuş, Mehmet Kemal Gürsöz, Kaan Sabah, Emel Ürkmez ve Görkem Gazioğlu sunumlar yaptı. Eğitimin açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Bölümü Öğretim Görevlisi Metin Taşkın, kendi okul ve bölümlerinden profesyonel hayata girmiş arkadaşların deneyim ve tecrübelerinden yararlanacakları için heyecanlı olduklarını belirterek, öğrencilerin eğitimden edinebilecekleri bilgilerin önemli olduğunu kaydetti.
KAVRAMLAR TANIMLANDI
Eğitimin ilk konuşmacısı olarak söz alan Mehmet Kemal Gürsöz, İş Sağlığı ve güvenliği kavramlarından söz ederek, “Geleneksel anlamıyla iş sağlığı ve güvenliği, iş yerlerinde işin yürütümü nedeniyle oluşan tehlikelerden ve sağlığa zarar verecek koşullardan arındırılarak daha iyi bir çalışma ortamı sağlamak için yapılan sistemli çalışmalardır. Modern anlamda ise işin yürütülmesi sırasında doğan sağlığa zarar verecek koşullardan ve güvenliği tehlikeye düşürecek durum ve davranışlardan korunmak, üretimin devamlılığını sağlamak ve verimliliği artırmak amacıyla yürütülen sistemli ve bilimsel çalışmalardır” İfadelerini kullandı.
“HER 6 DAKİKADA BİR İŞ KAZASI, HER 6 SAATTE BİR ÖLÜM”
Türkiye’de yaşanan iş kazalarına dikkat çeken Gürsöz, “Ülkemizde her 6 dakikada bir iş kazası olmakta ve her 6 saatte bir işçimiz hayatını kaybetmektedir. Evlerinden çıkan ve çocuklarının geçimlerini sağlamak için çalışmaya giden 4 işçimiz akşam eve dönememektedir. İstatistikler her 2 buçuk saatte bir işçinin iş göremez hale geldiğini açıklamaktadır. Ülkemiz Ölümlü iş kazaları istatistiklerinde Avrupa’da ilk sırayı dünyada ise 3.sırayı almaktadır” Dedi.
İŞARETLER VE RENKLER HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ
Gürsöz’ün ardından diğer eğitim konusu olan uyarı İşaretleri ve İşçi sağlığı güvenliği konusunu anlatmak üzere Görkem Gazioğlu kürsüye çıktı. İlk olarak renklerin iş güvenliği alanındaki karşılıklarını açıklayan Gazioğlu,” kırmızı hepimizin bildiği gibi yasaklayıcı emirleri, mavi zorunluluk halleri ve kişisel korunma teçhizatı, sarı tehlikelerin gösterimi yeşil ise kaçış yolları, acil çıkış kapılarını gibi durumları simgeliyor.” Bilgisini verdi.
İŞ GÜVENLİĞİ MALZEMELERİNİN KALİTESİNE DİKKAT
Sonrasında yüksekte çalışmalarda iş sağlığı ve güvenliği ve kişisel koruyucu donanım kullanımının önemi konusunda deneyimlerini aktarmak üzere Kaan Sabah sunum yaptı. Sabah, şantiyelerde yaşadığı güvenlik problemlerinden söz ederek, iş güvenliği ve işçi sağlığı alanında ülkemizde yaşanan sıkıntıları ele aldı. Firmaların çalışanların güvenliği konusunda duyarsız kaldığını belirten Sabah,” Kurumsallaşmış firmalarda sipariş verdiğiniz iş güvenliği malzemelerinden en ucuzu sizin karşınıza getiriliyor. Bu sebeple iş güvenliği malzemelerini iyi bilmeli, siparişlerinizde marka ve diğer teknik bilgileri de belirtmelisiniz.” Bilgisini verdi.
PLAKET VE ÇİÇEK TAKDİM EDİLDİ
Son olarak Tekstil sektöründe iş sağlığı ve işçi güvenliği konusunu işleyen Emel Ürkmez’in ardından katılımcılara çiçek ve plaket takdim edildi. Sonrasında program sona erdi.