Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinde, geçtiğimiz yıl sokak ortasında tabancayla vurularak öldürülen Ayşe Öztürk’ün cinayetiyle ilgili tutuklu bulunan katil zanlıları baba oğul ilk kez hakim karşısına çıktı.

Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinde, geçtiğimiz yıl sokak ortasında tabancayla vurularak öldürülen Ayşe Öztürk’ün cinayetiyle ilgili tutuklu bulunan katil zanlıları baba oğul ilk kez hakim karşısına çıktı. Duruşma öncesi adliye önünde toplanan kadınlar, katil zanlılarına en ağır cezanın verilmesini talep etti.
Alparslan İşcan ve babası Hamza İşcan, bugün ilk kez Tekirdağ Adliyesine getirilerek, 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkarıldı. Duruşma öncesi adliye önünde toplanan bir grup kadın, katil zanlılarına indirimsiz ceza verilmesini talep etti.

“KATİLLERİN CESARETLENDİRİLDİĞİ DEĞİL, EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILDIĞI BİR DÜZEN İSTİYORUZ”
Grup adına basın açıklaması yapan Mine Engin Tekay, iyi hal indirimi uygulanmamasını katillerin en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ettiklerini söyledi. Bu tür cinayetlere en ağır cezaların verilmesi gerektiğini ifade eden Tekay, “Kadın katillerinin cesaretlendirildiği değil, en ağır şekilde cezalandırıldığı bir hukuk düzeni istiyoruz. Kadın düşmanı politikaların, kadın bedeni üzerinden yürütülen söylemlerin, bireysel silahlanmanın sonlandırılmasını istiyoruz. Kadın cinayetleriyle, cinsel şiddetle, çocuk istismarıyla, kadın ve çocuğa yönelik her türlü hak ihlaliyle savaşacak bir kadın bakanlığı kurulması talebimizi yineliyoruz” dedi.