kapaklı23 nisanUlu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kapaklı’da büyük bir coşkuyla kutlandı. Vatandaşlar törenin olduğu alana ellerinde Türk Bayrakları ile akın etti. Öğrencilerin gösterileri eşliğinde renkli ve coşkulu bir bayram kutlaması gerçekleşti.
Çerkezköy Havadis- Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışından bu yana kutlanmaya başlanan ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 93.yılı Kapaklı’da büyük bir coşkuyla kutlandı.
23 NİSAN COŞKUYLA KUTLANDI
Geçtiğimiz günlerde yıkılan Kapaklı Belediyesi eski binasının arkasındaki tören alanında düzenlenen 23 Nisan Kutlaması’na Tekirdağ Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik 3.Zırhlı Tugay Komutanlığı’nı temsilen İkmal Albay Hüseyin Çamlı, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Yaşar, İl Genel Meclis Başkan Vekili Sami İkizler, Siyasi Partilerin İlçe Teşkilat Yönetimleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Birçok vatandaş da töreni evinin balkonlarından takip etti.
TÖREN ALANI BAYRAKLARLA KIRMIZIYA BOYANDI
Yüzlerce vatandaş ellerinde bayraklarla alanı hınca hınç doldururken, törene katılan öğrenciler de ellerindeki bayraklar ve Atatürk portreleriyle bu anlamlı güne ayrı bir renk kattı. Kutlamalar çerçevesinde ayrıca, öğrenciler arasında, unutulmaya yüz tutan yumurta taşıma yarışması, çuval yarışması gibi oyunlar da düzenlenirken, yarışmalar esnasında büyük heyecan yaşandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda ilk konuşmayı Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Yaşar yaptı. Öte yandan, bir paraşütlü de tören boyunca alanın üzerinde Türk Bayrağı ile uçtu.
kapaklı23 nisan3
“CUMHURİYET YOLUNDA ATILMIŞ EN BÜYÜK ADIM”
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 93.yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutladıklarını dile getiren Hüseyin Yaşar, 23 Nisan 1920 tarihinin Cumhuriyet yolunda atılmış en büyük adım olduğuna dikkat çekerek, “Devletimizin yönetim sisteminde bu tarihle başlayan büyük değişim, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilanı ile sonuçlanarak Türk milletinin ufku açılmıştır” diye konuştu.
DÜNYA ÖLÇEĞİNDE EŞSİZ BİR LİDER
Atatürk’ün, 23 Nisan’ı çocuklara armağan ederek eşsiz bir lider olduğunu bir kez daha gösterdiğini söyleyen Yaşar, “Cumhuriyetin geleceğini gençlere ve yarının sahibi çocuklara emanet edecek kadar, çocuklarımıza ve gençlerimize güvenini ifade eden Atatürk, ilk meclisin açıldığı 23 Nisan 1920 gününü ulusumuza Çocuk Bayramı olarak armağan etmiş, bu yönüyle de dünya ölçeğinde eşsiz bir lider olduğunu bir kez daha göstermiştir” şeklinde konuştu.
kapaklı23 nisan4
ÖNEMLİ BİR ANLAM TAŞIYOR
Yaşar, konuşmasının devamında, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gibi milli bayramlarımızın önemli bir anlamı olduğunu vurgulayarak, “Bu bayramlar birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak tasada ve kıvançta olduğumuz günlerdir. Bu günde bizlere düşen en önemli görev, canları ve kanları pahasına bu cennet vatanı bizlere emanet eden atalarımızın emanetlerini koruyarak, geliştirerek yarınlara taşımak olmalıdır” ifadelerini kullandı. Türk Milletinin dün olduğu gibi bugün de Atatürk ilke ve devrimlerinden ayrılmayacağını belirten Yaşar, “Cumhuriyetin temel niteliklerini en iyi şekilde koruyup muhafaza edecektir” dedi.
TÖREN ŞİİRLERLE DEVAM ETTİ
Konuşmanın ardından, Kapaklı’da eğitim gören öğrenciler günün anlam ve önemine yönelik şiirler okurken, Kapaklı Belediyesi Ortaokulu öğrencilerinden Emine Karaca da tüm öğrenciler adına bir konuşma yaptı. Programın devamında, etkinliğe katılan tüm öğrenciler Andımız’ı da seslendirdi.
BAŞARILI ÖĞRENCİLER İÇİN ÖDÜL TÖRENİ
Programda ayrıca, Tekirdağ ve İlçe genelinde düzenlenen yarışmalarda başarılı olan öğrenciler için ödül töreni de düzenlenirken, başarılı öğrencilere ödüllerini Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik, İkmal Albay Hüseyin Çamlı Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı verdi.
MANDALI 23 NİSAN’IN ÖNEMİNi DİLE GETİRDİ
Programda bir konuşma yapan Belediye Başkanı İrfan Mandalı, bugünün, Cumhuriyet tarihinin en önemli günlerinden biri olduğunu dile getirirken, Atatürk’ün 23 Nisan’ı çocuklara armağan ettiğini de hatırlatarak, “Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanlar’ı çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’nin devamını emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir. Türk milleti, dün olduğu gibi, bugünde Atatürk ilke ve devrimlerinden ayrılmayacak, Cumhuriyetin temel niteliklerini en iyi şekilde koruyup, muhafaza edecektir. Millet olarak amacımız, akıl ve bilimin ışığında ilerleyerek, çağdaş bir toplum olarak sonsuza kadar var olabilmektir” ifadelerini kullandı.
GÖSTERİ BÜYÜK ALKIŞ ALDI
Mandalı’nın konuşmasının ardından Kapaklı Anaokulu’nun minik öğrencileri ‘Bir Başkadır Benim Memleketim’ parçası eşliğinde bir gösteri sunarken, izleyenlerden de büyük alkış aldı. Programda ayrıca Kapaklı Ortaokulu öğrencilerinin müzik gösterisi de yer alırken, halk oyunları grupları da hünerlerini sergiledi.