Çerkezköy Özel İrmet Hospital Hastanesi hekimlerinden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Abdurrahman Tokmak, özellikle soğuk kış aylarında ya da mevsim geçişlerinde insanların sağlık sorunlarından biri haline gelen grip hakkında bilgiler verdi.

kis%cc%a7-aylarinda-gribe-dikkat_1000x667

YAŞAM KALİTESİNİ DÜŞÜREN BİR HASTALIK
Gribin, genellikle solunum yolları nedeni ile kişiler arasında yayılma gösterdiğini belirten Tokmak, ‘‘Grip, kişide birçok belirtiler ile kendisini ortaya çıkarmaktadır. Grip, enfeksiyonlar nedeni ile ortaya çıkarak kişinin solunum yollarında yaşamını sürdüren virüslerin vücutta meydana getirdiği etkilerle kişiye rahatsızlık veren ve insanların yaşam kalitesini oldukça düşüren bir hastalıktır. Hastalık kişiden kişiye bulaşıcı bir özellik göstererek ve vücuda girdikten sonra yaklaşık bir iki gün içerisinde etkilerini meydana getiren bir hastalıktır.’’ açıklamasında bulundu.

OLDUKÇA ÖNEMLİ VE RİSKLİ
Gribin, aslında çok basit ve geçici bir hastalık olarak görülse de aslında her sene birçok kişinin ölümüne neden olarak kişilerde çok büyük riskler meydana getirdiğinin altını çizen Abdurrahman Tokmak, ‘‘Günümüzde birçok insanın  basit olarak gördüğü için doktora bile gitmediği bir durum olan grip aslında oldukça önemli ve oldukça riskli bir hastalıktır. Bu nedenle özellikle çocuklarda görülen grip durumlarında mutlaka doktora gidilerek gerekli önlemler alınmalıdır.  Yapılan müdahaleler sonucunda  kişi sağlıklı ise yaklaşık bir hafta on gün içerisinde grip etkilerini ortadan yavaş yavaş kaldırır. Fakat müdahale edilmeyen grip hastalığı etkilerini ortadan oldukça geç kaldırarak aynı zamanda kişilerin diğer organlarını etkileyebilir.’’ diye konuştu.

BİRÇOK BELİRTİSİ VAR
Gribin belirtilerini sıralayan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Abdurrahman Tokmak, ‘‘Yüksek ateş ve günlerce sürebilen aşırı bitkinlik en önemli grip belirtileri olarak öne çıkar. Ayrıca burun akıntısı, öksürük ve hapşırma, baş ağrısı, eklem, kas ve boğaz ağrısı, iştahsızlık ve baş dönmesi de grip belirtileri arasındadır.’’ dedi.

ÇEŞİTLİ NEDENLERLE BULAŞABİLİYOR
Bu hastalık genellikle kişinin kullandığı yemek kapları, giysiler, diğer ev eşyalarının başkası tarafından kullanılması nedeni ile kolay bir şekilde bulaştığını belirten Tokmak, ‘‘Bunun yanında grip hastalığının olduğu kişi ile aynı ortamda bulunan diğer kişiler, hasta olan kişinin hapşırması ile havaya saçılan su damlacıkları içerisinde bulunan virüslerden etkilenerek bir iki gün sonra hastalığın etkilerini görmeye başlamaktadır. Bu şekilde kişiden kişiye yayılma gösteren bu enfeksiyon bu şekilde bazen virüsün türüne bağlı olarak yüzlerce hatta binlerce insanı etkilemektedir. Bazen kişi herhangi bir kişide bulunan grip hastalığından etkilenmese bile bu hastalık kendiliğinden ya da havadaki toz ve mikroplardan oluşarak kişiye bulaşabilir.’’ açıklamasında bulundu.

KORUNMAK İÇİN AŞI YAPTIRMAK ÖNEMLİ
Grip hastalığından korunmak için ilk yapması gerekenin aşı dönemlerinde gerekli grip aşılarının ve diğer aşıların doktora başvurarak yaptırması olduğunun altını çizen Abdurrahman Tokmak, ‘‘Böylece vücudumuz grip hastalığını oluşturan virüslere karşı bir sene boyunca çok daha güçlü olacaktır. Bu aşının yılda bir kere mutlaka yaptırılması şarttır. Bunun yanında bu virüsten etkilenmemek için yapmamız gereken hasta olan kişinin kullandığı eşyaları kullanmamanız gerekmektedir. Son olarak grip olmadan önce bol bol meyve ve sebze gibi yiyecekleri tüketmeniz sizler için oldukça iyi olacaktır. Önlemleri aldığınız sürece grip hastalığından etkilenme ihtimaliniz çok daha düşmektedir.’’ diye konuştu.

TEDAVİ SÜRECİNDE BESLENME ÖNEMLİ
Grip tedavisinde, virüsün neden olduğu bulguları ortadan kaldırmaya yönelik tedavi uygulandığını dile getiren Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Abdurrahman Tokmak, ‘‘Tedaviye belirtiler ortaya çıktıktan hemen sonra başlanması çok önemlidir. Böylece hastalığın süresi kısaltılır ve belirtiler şiddetlenmeden ortadan kaldırılır. Hastalık, 1 hafta sonra geçmeye başlar. Bu zaman içinde, beslenmeye biraz daha fazla dikkat etmek gerekir. Grip hastalarının mutlaka dinlenmeleri gerekir. Bol sulu besinlerle beslenmek iyileşmeyi hızlandırır.’’ dedi.

Haber: Ekin Avcı