CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

“ 8 MART ONURLU BİR SAVAŞIN ADIDIR”
CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Köprülü mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Emperyalizme karşı dünya kadınlarının bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinde birleşme günü olarak kabul edilen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, onurlu bir savaşın adı olmuştur. Türkiye’de kadınlar tüm haklarına, Cumhuriyet ile birlikte, Atatürk Devrimleriyle kavuşmuş ve bu kazanımlar ile çağdaş ülke kadınlarının önüne geçmiştir. Kadınlarımızın bunu asla unutmaması gerekir. Kadınlarımızın unutmamaları gereken bir diğer konu da; mücadele edilmeden hak ve özgürlüklerin kazanılmayacağıdır.

“YOKSULLUĞUN, ŞİDDETİN İLK ADRESİ KADINLAR OLMUŞTUR”
Ülkemiz her alanda öyle süreçlerden geçmektedir ki bu zor ve sıkıntılı dönemin içinde, yaşanan tüm olumsuzlukların bedelini de maalesef kadınlarımız ödemektedir. Yoksulluğun, şiddetin, acının ve gözyaşının ilk adresi kadınlarımız olmuştur. Kadınlarımız devrimlerle elde ettiği ekonomik, sosyal ve siyasal hakları bir bir kaybetme noktasına itilmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 yılındaki sözleri, bugün toplumumuzun kadına bakış açısını ve yaşanan tüm sorunların kaynağının da özeti niteliğindedir;
“Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun bir organı faaliyette bulunurken diğer bir organ işlemezse o sosyal toplum felçlidir. Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur.”

“DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ’NÜ KUTLUYORUM”
Dolayısıyla ülkelerin kalkınması, gelişmesi ve güçlü bir toplum olabilmesi için, kamuda ve toplumsal yaşamın tüm alanlarında kadına yer verilmesi gerekmektedir. Ülkemizin birliği, bütünlüğü, huzur ve refahı için Atatürk’ün dediği gibi, kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamak milletçe güçlü olmanın da ön koşuludur. Demokrasinin, adaletin, eşitliğin, hak ve hukukun egemen olduğu bir toplum umuduyla tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”