Türk Böbrek Vakfı’nın Kapaklı’daki Kadriye ve Kenan Tunalı Diyaliz Merkezi’nde tedavi gören  103 hastanın 18’inde Hepatit C virüsüne rastlandı. Diyaliz merkezi hasta kabulüne kapatılırken CHP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divan Üyesi Emre Köprülü ise yaşanan skandalla ilgili olarak, TBMM Başkanlığı’na Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Köprülü’nün soru önergesi şöyle:

ko%cc%88pru%cc%88lu%cc%88den-diyaliz-merkezi-skandalina-soru-o%cc%88nergesi_1000x667

‘KABUL EDİLEMEZ SONUÇLARA YOL AÇMIŞTIR’
‘‘Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde 18 diyaliz hastasının, gittikleri bir diyaliz merkezinde Hepatit-C virüsü kaptıkları ortaya çıkmıştır. Haziran 2016’da 2 ayrı hastaya Hepatit-C virüsü bulaştığı tespit edilirken, Ağustos 2016’da 4 hastaya daha virüs bulaştığı belirlenmiş, buna rağmen diyaliz merkezinde hasta alınmaya devam edildiği ve bugüne gelindiğinde tam 18 hastaya Hepatit-C virüsü bulaştığı ortaya çıkmıştır. Bugüne kadar 103 hastanın 18’inde bu virüsün görüldüğü belirlenmişken, Sağlık Bakanlığı yetkililerinin iddialara ilişkin 18 hastanın ardından bir komisyon görevlendirdiği görülmüştür. Sağlık Bakanlığı, 2 Haziran’da Hepatit-C virüsü tespit edilen hastaların ardından bu diyaliz merkezini denetlemek bir yana hasta alımına devam edilmesine engel olmamıştır. Sonuç olarak 103 hastanın 18’inde Hepatit-C virüsü ortaya çıkmıştır. Hayati tehlikesi ve yüksek maliyeti sebebiyle zorluklar yaşayan diyaliz hastalarının tam bir skandal olarak adlandıracağımız bu olay sonrası Hepatit-C gibi tehlikeli bir virüsü kapmış olmaları da kabul edilemez sonuçlara yol açmıştır.’’

VATANDAŞLAR MAĞDUR
‘‘Nüfusu 100 bin olan Kapaklı ilçemizde tam teşekküllü bir hastanenin olmayışı, eski devlet hastanesinin tadilat gerekçesiyle kapalı olması vatandaşlarımızı mağdur etmektedir. İlçenin en önemli ihtiyaçlarından birinin hastane olduğu konusunu defalarca soru önergelerimizle gündeme getirmemize rağmen önergelerimiz yanıtsız bırakılarak, Sağlık Bakanlığı tarafından cevaplandırılmamıştır. Kapaklı ilçemizde vatandaşlarımız, devlet hastanesi olmaması sebebiyle, hayati tehlikesi olan, acil durumda olan hastaların Çerkezköy’e gidene kadar büyük sıkıntılar çektiklerini ifade ederken,  Sağlık Bakanlığı yetkilileri de sık sık basına yaptıkları açıklamalarda da “ilçede yeni bir hastaneye ihtiyaç olmadığı” açıklamalarını yapmışlardır.’’

‘ÖNERGEMİZ NEDEN YANITSIZ BIRAKILDI?’
‘‘Bu bağlamda;
1.Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde bir diyaliz merkezinde;  önce Haziran 2016 tarihinde 2 hastanın Hepatit-C virüsü kaptığı tespit edilmiş, ardından Ağustos 2016 tarihinde 4 hastada daha bu virüse rastlanılmış ve Ekim ayına gelindiğinde 103 hastanın 18’inde Hepatit-C virüsüne rastlanıldığı ortaya çıkmıştır.  Diyaliz merkezinin Sağlık Bakanlığı’na yaptığı ilk bildirim sonrası yani Haziran 2016’da olayla ilgili bir soruşturma açılmış mıdır?
2.Diyaliz merkezi yetkililerinin Tekirdağ Sağlık Müdürlüğü’ne yazı göndererek Hepatit-C virüsü bulaşan hasta sayısında artış olduğu uyarısını yaptıkları doğru mudur? Bu açıklama sonrası olayla ilgili nasıl bir önlem aldınız?
3.Hepatit-C virüsü bulaşan hasta sayısında artış olmasının ardından Diyaliz merkezine hasta alınmaya devam edilmiş midir?
4.103 hasta olduğu belirtilen Diyaliz merkezinde Ekim 2016 itibariyle 18 hastada Hepatit-C  virüsü bulaştığı tespiti doğru mudur? Bu sayıda bir artış var mıdır?
5.Konuyla ilgili soruşturma açılmış mıdır? Sorumlular tespit edilmiş midir?
6.Daha önce Bakanlığınıza yönelttiğim 07.03.2016 tarihli yazılı soru önergemizde; 230 bini aşan nüfusları ile Çerkezköy-Kapaklı ilçelerimize acilen hastane yapılması gerektiği ve son yaşanan olayda olduğu gibi bu tür mağduriyetler ve sağlık skandallarının yaşanmaması için derhal bir önlem alınması gerektiğini belirtmemize rağmen önergemiz neden yanıtsız bırakılmıştır?’’