kapaklı meclisKapaklı Belediyesi 2013 yılı Mayıs ayı olağan Meclis Toplantısına, ‘köylere hizmet götürme krizi’ damgasını vurdu. Toplantının 7’nci gündem maddesinde görüşülen, ‘6360 sayılı kanunun geçici 1. Maddesinin 18. Fıkrası gereğince, Kapaklı ilçesi sorumluluk alanlarına dahil edilen yerleşim yerlerine yetkisi dahilindeki her türlü yatırım ve hizmetin götürülmesi’ konusuna, Ak Partili Meclis Üyeleri Ali Doğuş ve Ruhi Özden, bahse konu gündem maddesinin onaylanması halinde ‘yetkinin Mandalı’ya devredileceği’ gerekçesiyle itiraz etti. Yapılan tartışmaların ardından ilgili gündem maddesi oylaması yapılırken, oylama sonucunda 7 kabul, 7 red oyu ile eşit bir durum ortaya çıktı. Eşitlik durumunda Başkan Mandalı’nın oyu 2 oy sayıldığı için ilgili gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi. Oylamanın ardından Başkan Mandalı toplantıya 5 dakika ara verdi. Mola sırasında Kapaklı’ya bağlanan 5 köyün de muhtarları AKP’li Meclis Üyelerine, ‘Köylere hizmet gelmesini istemiyorsunuz. Bu durum bizleri çok üzdü’ diyerek tepki gösterdi. Mola bitiminde söz alan AKP’li Meclis Üyesi Ali Doğuş Başkan Mandalı’ya; “Yapmış olduğunuz siyasi manevra ile bizleri, köylere hizmet götürülmesini istemiyormuşsunuz gibi lanse ettiniz. Bu yüzden sizi kınıyor ve toplantıyı terk ediyorum” dedi ve AKP’li diğer Meclis Üyesi Ruhi Özden ile birlikte toplantıyı terk etti.
Çerkezköy Havadis- Köylere hizmet götürülmesi konusunun krize dönüştüğü Kapaklı Belediyesi 2013 yılı Mayıs ayı olağan meclis toplantısında, AKP’li Meclis Üyeleri toplantıyı terk etti.
BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI
Kapaklı Belediyesi meclis salonunda önceki gün saat 14.00’te başlayan toplantıda 11 gündem maddesi ele alındı ve karara bağlandı. Açılış ve yoklama ile başlayan meclis toplantısında saygı duruşunun ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. İlk olarak 2012 yılı mali yılı gelir ve gider kesin hesaplarının müzakere edilerek karara bağlanması maddesi gündeme alındı. Yapılan bilgilendirmede 2012 yılı gider bütçesi 31 milyon 407 bin TL olarak gerçekleşirken gelir bütçesi ise 34 milyon 500 bin TL olarak gerçekleştiğini belirtildi. İlgili gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi. Sonrasında ise Belediye norm kadro cetvelleri talebi görüşülerek karara bağlandı.
kapaklı meclis 2
EK BÜTÇE KABUL EDİLDİ
Ek bütçe yapılması ve 2013 mali yılı bütçesinde aktarma yapılması konularının görüşüldüğü gündem maddesinde ise, taş bakım ve onarım, yol bakım ve onarım, diğer mefruşat alımları, büro bakım ve onarım giderleri, temsil, ağırlama ve tören giderlerinde kullanılmak üzere toplam 5 milyon tutarındaki ek bütçe oy birliği ile kabul edildi. Ayrıca İş makinesi kiralama bedelleri, kara taşıt alımları, kanalizasyon tesisi yapım giderleri, sabit iş makinesi alımları, sözleşmeli personelin sosyal hakları, diğer özel malzeme alımları için 1 milyon 193 bin 476 TL’nin 2013 bütçesine aktarılması oy birliğiyle kabul edildi.
‘KÖYLERE HİZMET’ TARTIŞMASI
Toplantının bir diğer gündem maddesinde ise Kapaklı ilçesi sorumluluk alanlarına dahil edilen yerleşim yerlerine yetki dahilinde her türlü yatırım ve hizmetin götürülmesi konusunun görüşülmesine geçildi. Ak Partili Meclis Üyeleri Ali Doğuş ve Ruhi Özden, bahse konu gündem maddesinin onaylanması halinde ‘yetkinin Başkan Mandalı’ya devredileceği’ gerekçesiyle itiraz etti. Yapılan tartışmaların ardından ilgili gündem maddesi oylaması yapılırken, oylama sonucunda 7 kabul, 7 red oyu ile eşit bir durum ortaya çıktı. Eşitlik durumunda Başkan Mandalı’nın oyu 2 oy sayıldığı için ilgili gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi. Oylamanın ardından Başkan Mandalı toplantıya 5 dakika ara verdi. Mola sırasında Kapaklı’ya bağlanan 5 köyün de muhtarları AKP’li Meclis Üyelerine, ‘Köylere hizmet gelmesini istemiyorsunuz. Bu durum bizleri çok üzdü’ diyerek tepki gösterdi. Mola bitiminde söz alan AKP’li Meclis Üyesi Ali Doğuş Başkan Mandalı’ya; “Yapmış olduğunuz siyasi manevra ile bizleri, köylere hizmet götürülmesini istemiyormuşsunuz gibi lanse ettiniz. Bu yüzden sizi kınıyor ve toplantıyı terk ediyorum” dedi ve AKP’li diğer Meclis Üyesi Ruhi Özden ile birlikte toplantıyı terk etti.
GEZİYE KATILACAK İSİMLER BELİRLENDİ
Yaşanan gerginliğin ardından toplantıya devam edilirken, 20 -27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek İngiltere, İskoçya ve Galler gezisine katılacak isimler belirlendi. Gezi kapsamında Kapaklı Belediyesi’nde İç Mimar olan Kaan Vaizoğlu da belirtilen tarihlerde yapılacak olan Büyük Britanya gezisine katılacak.
“YAPABİLECEĞİMİZ BİRŞEY YOK’’
Gündemin 9. Gündem maddesi olan, dilekçelerin görüşülmesinde ise Site spor kulübü derneği tarafından karate branşında ödül kazanan toplam 19 sporcuya 16 bin TL ödül verilmesi kararı oy birliği ile kabul edilirken, 1530 ada ve 1 nolu alanda tüp ve tehlikeli madde deposu bulunan Ufuk Bayraktar’ın sahibi olduğu yapının yıkılacağı için kendisine yer gösterilmesi ile ilgili madde imar komisyonuna havale edildi. Kendisine 2002 yılında bu alanın belediye meclis kararı ile verildiğini belirten Bayraktar’a Mandalı,”o zaman böyle bir karar verilmiş şimdi valilik ve kaymakamlıktan gelen yazı ile bu tür faaliyet gösteren yerlerin yıkılması isteniyor. Yapabileceğimiz bir şey yok” cevabını verdi.
KREDİ İÇİN TEKRAR YETKİ ALINDI
2012 yılında talep edilen 6 milyon TL’lik kredi için İller Bankası’nın 2013 yılında da meclis kararı istemesi nedeniyle mecliste yeni bir karar alındı.
DİLEKÇE İMAR KOMİSYONUNA HAVALE EDİLDİ
Son olarak 11. Maddeye geçildi. Yapılan bilgilendirmenin ardından ilgili gündem maddesi oy birliği ile İmar Komisyonu’na havale edildi. Son gündem maddesinin görüşülüp karara bağlanmasının ardından Kapaklı Belediyesi Mayıs ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumu tamamlandı