Çerkezköy İlçe Kaymakamı Metin Kubilay başkanlığında, kamu kurum ve kuruluşları amirlerinin katılımı ile “Çocuk Korumu Kanunu” ile “Uyuşturucu Kullanımı ve Bağımlılıkla Mücadele” toplantısı yapıldı.

kubilay-c%cc%a7ocuklarimiza-zarar-vermeye-kimsenin-hakki-yok_1000x667-1

GENİŞ KATILIM İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Çerkezköy İlçe Kaymakamı Metin Kubilay başkanlığında, kamu kurum ve kuruluşları amirlerinin katılımı ile “Çocuk Korumu Kanunu” ile “Uyuşturucu Kullanımı ve Bağımlılıkla Mücadele” toplantısı yapıldı. Çerkezköy Kaymakamlığı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Kaymakam Kubilay’ın yanı sıra Cumhuriyet Savcısı Selçuk Akman, İlçe Emniyet Müdürü Murat Ogan, İlçe Jandarma Komutanı Göksel Söylemez, Çerkezköy Belediye Başkan Yardımcısı İmdat Özgör, Çerkezköy Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Taha Aslanlı, Baro Temsilcisi Tuncay Akyıl, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Yusuf Hayri, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Olcay Palak, Devlet Hastanesi Başhekimi Gülay Sarıçam, Mal Müdürü İlhami Taşkın, İlçe Müftüsü Yusuf Tuna, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsa Altay, Gümrük Müdürü Lütfü Tayfur, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Necmi Akman, Spor İlçe Müdürü Metin Aysal, İŞKUR Hizmet Merkezi Müdür Vekili İlhan Kütük, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Nuray Koç, Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü İdris Gündüzalp, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ,  Proje Koordinasyon Birimi Temsilcisi Alper Taşova, Toplum Sağlığı Psikoloğu Mihriban Korkmaz, ÇOSB Eğitim ve Halkla İlişkiler Müdürü Gökhan İnce, Zabıta Komiseri Kenan Erez, Merkez Komutanlığı Piyade Kıdemli Başçavuş Hasan Bakır ve Cezaevi Temsilcisi Mehmet Yıldız katıldı.

YAKLAŞIK 2 SAAT SÜRDÜ
Yaklaşık 2 saat süren toplantıda konuşan Kaymakam Kubilay, “Hızlı nüfus artışına sahip olan ilçemizde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı 80 bin sigortalı bulunmaktadır. İlçemizde göreve başladığımda yaptığım ilk çalışma ilçemize Gençlik Merkezi yapılması çalışmasıydı. Ailelerin çalışması nedeni ile gençlerin kötü alışkanlıklardan korunması açısından büyük öneme sahip olan Gençlik Merkezi’nin ihalesi 9 Ocak 2014 tarihinde yapılmıştı. 5 Mayıs 2014 tarihinde yer teslimi yapılan Çerkezköy Gençlik Merkezi yapım işi yüklenici firmanın girdiği darboğaz nedeni ile feshedilmişti. İkmal inşaatı olarak tekrar ihaleye çıkılması çalışması devam etmektedir. Ayrıca Kaymakamlığımız tarafından FİFA standartlarına uygun Sentetik Çim Yüzeyli Futbol Sahası da Çerkezköy’e kazandırılmak istenmiştir. Söz konusu Sentetik Çim Yüzeyli Futbol Sahası yapımı için zemin etüt çalışmaları başlamıştır.” dedi.

‘GEREKLİ ÇALIŞMALAR VE GİRİŞİMLER YAPILIYOR’
Zemin etüt çalışmasının bir an önce tamamlanması için İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Metin Aysal’a talimat veren Kubilay, “Zemin etüdü akabinde çıkan rapor Spor Genel Müdürlüğü’ne gönderilecek ve Çerkezköy Gençlik Merkezi İkmal İnşaatı ve Çerkezköy Sentetik Çim Yüzeyli Futbol Sahası işleri ikisi birlikte tek ihale dosyası ie Spor Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilecektir.” dedi. İlçenin yoğun göç alması nedeni ile ihtiyaç duyulan Sosyal Hizmet Merkezi’nin kazandırılması için de gerekli çalışmaların tamamlandığını ve dosyanın bakanlığa ulaştırıldığını söyleyen Metin Kubilay, Çerkezköy’e Sosyal Hizmet Merkezi’ni en kısa zamanda kazandırmak için gerekli tüm çalışma ve girişimleri yaptıkları bilgisini verdi.

HEDEF 50 BİN KİŞİ
Kaymakam Kubilay konuşmalarında, ‘‘Gençlerimizin olumsuz çevrelerden uzaklaşabilmeleri, vatandaşlarımızın birlik ve beraberliğinin pekiştirilmesi, meslek edinmeleri ve sosyal ve kültürel beceri kazanmaları amacıyla 31 Ocak 2014 tarihinde başlattığımız Halk Eğitim Kampanyası çerçevesinde yaklaşık 1500 kurs açarak 35 bin kişiye ulaştık. Uyuşturucu kullanımı ve bağımlılık ile mücadele ile ilgili 89 adet kurs açılmış olup 4 bin 444 kursiyere eğitim verilmiştir. Halk Eğitim Kampanyasında her mahalleye, her sokağa, her eve girmeyi amaçlıyoruz. Önümüzdeki yıl 50 bin kişiye ulaşmayı hedeflediğimiz Halk Eğitim Kampanyasında açılacak olan kurslarımız ücretsiz olup tüm vatandaşlarımız davetlidir.” ifadelerini kullandı.

GEREKLİ TALİMATLAR VERİLDİ
Uyuşturucu ile mücadele çalışmalarının daha verimli hale getirilmesi amacıyla İlçe Sağlık Müdürlüğü sekretaryasında Çerkezköy Uyuşturucu ile Mücadele Alt Komisyonu oluşturulması talimatı veren Kubilay, Madde Bağımlılığı tedavisi görmek isteyen hastalara İlçemiz sınırları içinde hizmet sağlayabilmek amacıyla Çerkezköy Devlet Hastanesi’ne bağlı AMATEM (Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi) açılması konusunda gerekli çalışmaların başlatılması için de İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Devlet Hastanesi Başhekimliği’ne gerekli talimatı verdi.

BİLGİLENDİRME SUNUMU YAPILDI
İlgili kurum yetkililerince bilgilendirme sunumu yapılarak, konu ile ilgili görüş ve önerilerin değerlendirildiği toplantıda; Çerkezköy Belediyesi tarafından vatandaşların can ve mal güvenliği açısından tehlike arz eden ve olumsuzluklar için potansiyel yerler olan metruk binaların yıkılması, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından okul çevrelerinde tek dal sigara satan yerlerin tespit edilerek sorumluları hakkında cezai işlemlerin uygulanması, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce okula gitmeyen ve sık sık devamsızlık yapan çocukların tespit edilerek durumlarının yakından takip edilmesi ve ilçedeki tüm okullarda öğrencilere ve velilere yönelik uyuşturucu madde ve bağımlılıkla mücadele konusunda eğitimlerin verilmesi, İlçe Müftülüğü’nce camilerde Uyuşturucu Madde ve Bağımlılıkla Mücadele’nin anlatılması çalışmaları görüşüldü.

‘TÜM KURUMLARIMIZA GÖREVLER DÜŞMEKTEDİR’
Uyuşturucu Kullanımı ve Bağımlılıkla Mücadele’de ilçede topyekün seferberliğin başlatıldığı toplantıda alınan söz konusu kararların uygulanmasında kurumlar arası koordinasyonun önemine dikkat çeken Kubilay, “Uyuşturucu Kullanımı ve Bağımlılıkla Mücadele ve Çocuk Koruma Kanunu toplantısında aldığımız kararlar doğrultusunda tüm kurumlarımıza görevler düşmektedir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın güvenliği ve sağlığından daha önemli bir meselemiz olamaz. Çocuklarımıza zarar vermeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Buna teşebbüs edenler de en ağır şekilde cezalandırılacaklardır.” dedi.

Haber: Ekin Avcı