Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Kardeş Okul projesi kapsamında Makedonya’ya gidecek olan 16 öğrenci, öğretmen ve idareciler önceki gece saat 23.00’de okul önünden Başkan Mandalı tarafından uğurlandı.
kapaklı-makedonya giden öğrenciler uğurlandı 15 nisan 13 (52)
Çerkezköy Havadis- Makedonya’ya gidecek olan Kapaklı Çok Programlı Lisesi öğrencilerini Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı uğurladı.
ÜCRETLER BELEDİYE TARAFINDAN KARŞILANACAK
Uğurlamada öğrencilere kısa bir konuşma yapan Başkan İrfan Mandalı: “Ziyaret çerçevesinde Makedonya’nın Debre ilini ziyaret edecek olan heyetin bütün yol ve konaklama ücretini Kapaklı Belediyesi karşılayacak. Ziyarette CNSO Zdravko Cockevski Okulu’u ziyaret edilecek. Bu okul ile gerekli protokolleri imzaladık. Burada Makedonya’nın eğitim sistemini inceleyerek öğrencilerin oradaki öğrencilerle aralarında iletişim kurma imkanı bulacaksınız” dedi.
ATATÜRK’ÜN DOĞDUĞU EV DE ZİYARET EDİLECEK
Makedonya’dan geçtiğimiz yıl bir kafilenin Kapaklı’da ağırlandığını belirten Başkan Mandalı; “Makedonya’dan gelen kafilede Türkler de vardı. Buradan çok memnun bir şekilde ayrıldılar. Bizler de Türk arkadaşlarla irtibat sağlayarak bu ziyareti gerçekleştirmek istedik. Gidiş yönünde Yunanistan’da Selanik’e de uğranacak. Burada Atatürk’ün doğduğu ev ziyareti edeceksiniz. Dönüş yolunda ise Sofya’da bir gece konaklayacaksınız. Öğrencilerimiz için bu yurtdışı gezilerinin vizyonlarını geliştirmelerine yararı olacağını düşünüyorum. Öğrencilerimizden de oradaki öğrencileri ilçemize ülkemize davet etmelerini bekliyorum. Gerekirse öğrencilerimizin evlerinde öğrencilerle kalarak kültürümüzü yakından görme imkanı elde edeceksiniz. Bu ziyarete destek vermemizdeki en büyük amaç şüphesiz Türk Kültürünün her ülkede tanınmasını sağlamaktır. Her şeyden önce burada lokal görüşten ulusal görüşe bir geçiş yapmamız gerekmektedir. Bu ulusal geçiş bizlere Türk kültürünü bu ülkelere enjekte etme görevi vermektedir. Bu yolculuk sırasında öğretmenlerinizi dinleyin. Hep birlikte hareket edin. Ayrıca öğrenci gönderen velilere şunu söylüyorum. Aklınız onlarda kalmasın onlar huzurlu bir şekilde Allah’ın izniyle gidip gelecekler. Hepinize hayırlı yolculuklar diliyorum” diye konuştu.