19 Ekim Muhtarlar Günü, Çerkezköy Cumhuriyet Meydanı’nda saat 11.00’de düzenlenen tören ile kutlandı. Gerçekleştirilen kutlama programına Türkiye Muhtarlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Tahsin Akgün, Gazi Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Muhtarı Recep Şahin, Gazi Osman Paşa Mahallesi Muhtarı Mutlu Timur, Fevzipaşa Mahallesi Muhtarı Turhan Ersöz, İstasyon Mahallesi Muhtarı Bahri Çakır, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Hikmet İşcan, Fatih Mahallesi Muhtarı Mehmet Çetin, Yıldırım Beyazıt Mahallesi Muhtarı İrfan Akem, Kızılpınar Mahallesi Muhtarı Ahmet Milli ve Veliköy Mahallesi Muhtarı Ersan Albayrak, Çerkezköy Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Dr. Olcay Palak, Çerkezköy Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Muhteber Kuralay, Çerkezköy Belediye Başkan Yardımcısı Esengül Güven, Çerkezköy Zabıta Müdürü Kenan Erez, İrmet Hospital İletişim ve Pazarlama Uzmanı Füsun Özcan, Optimed Hastanesi Halkla İlişkiler Uzmanı Nagihan Aktaş katıldı.

muhtarlar-gu%cc%88nu%cc%88-kutlandi_1000x667

ATATÜRK ANITI’NA ÇELENK SUNULDU
Türkiye Muhtarlar Derneği Çerkezköy Şubesi’nin Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başlayan programda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Çerkezköy Muhtarlar Derneği Başkanı Tahsin Akgün günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştirdi. Akgün yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

‘DEVLET İLE HALK ARASINDA BİR KÖPRÜ’
‘‘19. Yüzyılda devlet halkla ilişkilerinin iyileştirilmesi amacıyla merkezi idarenin bir parçası olarak bazı yardımcı mahalli örgütler kurmuştur. Mahalle muhtar ve ihtiyar heyetleri de bu kuruluşlardandır. 1933 senesinde çıkartılan 2295 sayılı kanunla varlığı sona erdirilen kuruluşun görevlerini, zabıta ve belediye gibi bazı kuruluşların yapması öngörülmüştür. Ancak, on yıllık bir uygulama mahalle muhtarlığının boşluğunun doldurulmasının mümkün olmadığı görüldüğünden, 1944 tarihinde çıkarılan kanun ile muhtarlık bugünkü şeklini almıştır. Muhtarlıklar devlet ile halk arasında bir köprü bir elçi vazifesi görür. Devletin halka en yakın temsilcisidir. Bir nevi devletin yüzüdür. Yerel yönetimler içinde önemli bir vazife yapmaktadır. İlçemizde toplamda 10 muhtarlık bulunmaktadır. İlçemizin nüfusunun 130 binden fazla olduğu ve her geçen gün hızlı bir şekilde arttığı düşünüldüğünde her muhtarlık ortalama 13 bin vatandaşa hizmet etmektedir. Bu muhtarlıklar çok hızlı bir şekilde büyüyen İlçemizde halkın sorunlarını çözebilmek için büyük bir gayretle çalışmaktadır.”

PROGRAM SONA ERDİ
Çerkezköy Muhtarlar Derneği Başkanı Tahsin Akgün’ün yaptığı günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından 19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlama Programı sona erdi. Gerçekleştirilen program sonrasında Çerkezköy İlçe Kaymakamlık Makamı’nda muhtarlarla buluşularak tebrikat töreni yapıldı. 

Haber: Ekin Avcı