Çerkezköy’ün duayen siyasetçilerinden Mustafa Ordu gerçekleştirdiği basın açıklaması ile gündem yarattı. Ordu, AKP’lilerin stratejik plan eleştirisini ‘Şov yapmak ve silah olarak kullanmak’ diye nitelendirirken, Belediye Başkanı Akay’ın Ambaradere Mevkiindeki tadilat planına karşı duruşunu desteklediğini belirtti ve vatandaşları rantçılara karşı sağlıklı içme suyuna sahip çıkmaya davet etti.

mustafa ordu açıklama“HEDEF SAPTIRMAYA YÖNELİK”

Mustafa Ordu gerçekleştirdiği basın açıklamasında “Nisan ayı olağan belediye meclisi toplantılarında AKP grubu adına konuşan sözcü Belediye başkanının faaliyet raporunun ellerine geç ulaştığını ileri sürerek, inceleme imkanı bulamadıklarını söylemiş, ancak kısa süre içinde faaliyet raporuna baktıklarında stratejik plan ile belediye başkanının faaliyet raporu arasında uyum olmadığını, bir- iki örnekle açıklamaya çalışmış ve sonuçta AKP grubu faaliyet raporuna ret oyu vermişti. Ben sözcünün stratejik plan ile faaliyet raporu eleştirisini ve AKP grubunun ret oyunu hedef saptırmaya yönelik bir şov olarak görüyorum. Nisan ayı toplantılarında o şova neden gerek duyuldu? O şov kime karşı yapıldı? Amaç neydi? Sadece nisan ayı Çerkezköy belediye meclisi toplantısına bakarak soruların cevabını bulmak zor olur. Doğru cevapları bulmak için gelişmeleri biraz derinlemesine analiz etmek gerekir.”dedi.

“RANTÇILAR ÖNEMLİ BİR ADIM ATTILAR”

Ordu açıklamalarının devamında “Hatırlanacaktır; ben uzun bir süredir Çerkezköy’de ambar dere mevkiinin çok katlı yapılaşmaya açılması yönünde yoğun bir lobi faaliyetinin yürütüldüğünü, belediye meclis üyelerini plan tadilatına ikna etmek için gizli toplantılar yapıldığını kamuoyu ile paylaşmıştım. Son duyumlarım imar planı tadilatı için Çerkezköy belediye meclisinde yeterli oy çoğunluğunun sağlandığı yönündedir. Tekirdağ büyükşehir belediye meclisinden bu kararın nasıl geçeceğini düşünenler kendini fazla zorlamasınlar; bu kararın alınması için büyük mücadele veren Çerkezköy de lobi faaliyetleri yürüten AKP’li meclis üyesi nisan ayı  büyükşehir meclis toplantılarında büyükşehir belediye meclisi imar komisyonuna seçildi. Anlayacağınız rantçılar hedeflerine ulaşmak için çok önemli bir adım daha attılar.”ifadelerini kullandı.

“KÖŞEYE SIKIŞTIRMAK”

Ordu “Herhalde stratejik plan eleştirisinin neden yapıldığı şimdi daha iyi anlaşılmıştır. Amaç gerçek bir meclis denetimi sağlamak için eleştiri yapmak değildi. Öyle olsaydı rapor titizlikle incelenerek tespit edilen eksiler önerge ile belediye meclisine getirilir, gereği yapılırdı. Amaç kesinlikle denetim değildir, tek amaç ambar dere de plan tadilatına karşı olan belediye başkanına gözdağı verilerek köşeye sıkıştırmak ve  plan tadilatına olan direncini kırmaktır. Anlayacağınız: AKP’li sözcü faaliyet raporu oylamasında belediyenin stratejik plan eleştirisini kendi stratejik planını hayata geçirmek için bir silah olarak kullanmak istemiştir.”dedi.

“VATANDAŞLARIN İÇME SUYUNA GÖZ KOYMAK DEMEKTİR”

Mustafa Ordu son olarak “Bu noktada siyasi parti ayırımı yapmaksızın bütün siyasi partilerin yöneticilerini, sivil toplum örgütlerini ve vatandaşlarımızı son kez uyarıyorum; Belediye başkanı Ambar dere mevkiinde imar planı tadilatına karşı gelerek Çerkezköy de yaşayanların sağlıklı su içebilmeleri için çok önemli bir duruş sergilemektedir. Bu konuda gösterdiği kararlılık için kendisini destekliyorum. Çünkü; Ambardere mevkii  Çerkezköy ün içme suyunu sağlayan derin kuyuların bulunduğu su havzasıdır. Üç-beş rantiyecinin kişisel hırsı ve menfaati için İmar planı tadilatı ile bu bölgenin nüfus yoğunluğunu arttırmak Çerkezköy e verilen içme suyunun kirliliğini arttırmak demektir. Yani Çerkezköy de yaşayan vatandaşların içme suyuna göz koymak demektir. Buna bu gün sessiz kalınarak izin verilirse plan tadilatından sonra bir şeyler yapmak için çok geç kalınmış olacaktır. O halde temiz su içebilmek için herkesi bu rantçılara karşı içme sularına sahip çıkmaya çağırıyorum. Top çevirmeye gerek yok, Şeffaflık gereği acilen açıklama bekliyoruz.”ifadelerini kullandı.

 

HABER: A. Kadir KILDIZE

 

1 YORUM

  1. Mustafa Ordu nun uyarılarını dikkate almak lazım.ne diyorsa bir süre sonra gerçekleşiyor.içme suyumuza gösterdiği duyarlılık için teşekkür ederiz.hem kendisini hemde ambar derede nüfus yoğunluğuna karşı duruşu nedeniyle belediye başkanı Vahap Akay ı destekliyoruz.sağ olsunlar,var olsunlar.

Comments are closed.