romanlar derneği açılış (4)Çerkezköy Romanlar Yardımlaşma Dayanışma Eğitim ve Kültür Gönüllüleri Derneği Pazar günü gerçekleştirilen açılış töreni ile birlikte vatandaşların hizmetine girerken, oldukça renkli geçen açılışa katılan konuklar eğlenmeyi de ihmal etmedi.
Çerkezköy Havadis- Çerkezköy Romanlar Yardımlaşma Dayanışma Eğitim ve Kültür Gönüllüleri Derneği, Pazar günü düzenlenen açılış töreninin ardından Yıldırım Beyazıt Mahallesi Tarım Sokak numara 12 adresinde hizmet vermeye başladı.
AÇILIŞ YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ
Açılış törenine Çerkezköy Kaymakamı Ayhan Bayhan, Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, AKP Çerkezköy İlçe Başkanı Alaettin Demirbağ, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Metin Dönmez, DSP Tekirdağ eski Milletvekili Mehmet Nuri Saygun, Tekirdağ Romanlar Derneği Başkanı Salih Birbudak, Çerkezköy Uzunköprülüler Derneği Başkanı Ümit Gülden, Kapaklı Belediye Meclis Üyesi Nedim Yılancı, Çerkezköy Romanlar Yardımlaşma Dayanışma Eğitim ve Kültür Gönüllüleri Derneği Başkanı Ergin Gider, çok sayıda roman vatandaş ve mahalle sakinleri katıldı.
EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR ETTİ
Töreninin açılış konuşmasını Çerkezköy Kaymakamı Ayhan Bayhan yaptı. Bayhan konuşmasında, dernekleri sevinçlerin ve üzüntülerin paylaşıldığı yer olarak nitelendirirken, açılışta emeği geçen herkese teşekkür ettikten sonra derneğin yapacağı faaliyetler için de başarılar diledi.
“DERNEKÇİLİK ZOR BİR GÖREV”
Bayhan’ın ardından konuşan Belediye Başkanı Ali Ertem, dernekçiliğin zor bir görev olduğuna dikkat çekerek, “Dernek Yönetimi, roman kardeşlerimizin de desteğiyle yardımlaşma ve dayanışmayı sağlayacaktır. Belediyelerin, sivil toplum kuruluşları ve sanayicilerin desteği tabi ki olacak fakat en önemlisi, roman kardeşlerimiz birlik beraberlik içinde dernek faaliyetlerini en iyi şekilde yürütecek olmalarıdır” ifadelerini kullandı.
“ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”
Ertem konuşmasının devamında, derneğinin daha önceki dernekler gibi bir akıbete uğramasını istemediklerini de vurgularken, derneklerin görevlerini hatırlatarak, “Dernek demek, kendi hemşeri guruplarının içindeki yardıma muhtaçlara yardım etmek, üzüntülerde ve sevinçlerde birlikte olmaktır. En önemlisi de, kendi kültürünü yaşatmasıdır. Biz de bunun için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.
“KÜLTÜRÜNÜZÜ DOYASIYA YAŞAYIN”
Programda konuşan AKP İlçe Başkanı Alaettin Demirbağ, roman vatandaşların kendi kültürlerini, örf ve adetlerini doyasıya yaşamaları gerektiğini dile getirirken, vatandaşların hiçbir şeyden taviz vermeden kendi kültürlerini yaşamasını diledi ve “Bizim de üzerimize düşen bir şey olursa elimizden geleni yapacağız” dedi.
“ARANIZDA BULUNMAKTAN ÇOK MUTLUYUM”
Törende bir konuşma yapan CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Metin Dönmez, Roman vatandaşların arasında bulunduğu için çok mutlu olduğunu belirterek, “Roman kardeşlerimizin doğal sıcaklarını yakından bilen bir insanım. Roman kardeşlerimizle birlikte iç içe büyüdük. Aranızda bulunmaktan çok mutluyum. Derneğin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bugün doya doya eğlenin, ondan sonra da çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
“DERNEKÇİLİK CEP DOLDURMAK İÇİN DEĞİL”
Dönmez’in ardından Tekirdağ Romanlar Derneği Başkanı Salih Birbudak söz aldı. Bundan sonra dernekçiliğin cep doldurma amacıyla değil, birlik beraberlik ve dayanışma içinde olacağını vurgulayan Birbudak, Tekirdağ’da 10 bin 163 tane üyeye sahibiz ve Türkiye genelinde en çok üyeye sahip Dernek Başkanıyım. Valimiz başta olmak üzere Belediye Başkanlarımızdan, Kaymakamlarımızdan, Tüm Kurum ve kuruluşlardan roman derneklerine destek vermelerini rica ediyorum” diye konuştu.
“İKİNCİ ÜÇÜNCÜ SINIF İNSAN MUAMELESİ GÖRMEKTEN BIKTIK”
Konuşmasında, Roman vatandaşların bu topraklar üzerinde oldukça eski bir tarihe sahip olduğunu hatırlatan ve Selçuklu İmparatorluğu tarafından romanlara sancak verildiğini söyleyen Birbudak, “Bugün ise romanlara bakış açısının çok farklı olduğunu belirtti ve “Bizlerin eğitim seviyesi eksik. Roman camiası, ikinci, üçüncü sınıf muamelesi görmekten artık bıktı. Gençlerden isteğimiz bu dernek altında birlik ve beraberlik içinde çalışıp tüm siyasi partilere aynı eşitlikte yaklaşmanızdır” diye konuştu. Birbudak ayrıca, Meclis Üyeleri arasında roman camiasından birkaç kişinin yer almasını istediklerini sözlerine ekledi.
AÇILIŞ KURDELESİNİ BERABER KESTİLER
Konuşmaların ardından, derneğin açılış kurdelesini Çerkezköy Kaymakamı Ayhan Bayhan, Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Metin Dönmez ve Tekirdağ Romanlar Derneği Başkanı Salih Birbudak hep birlikte kesti. Derneği gezen konuklar, roman vatandaşların isteğini kırmayıp roman havası eşliğinde dans ederken, programda sahne alan Şarkıcı Derya da seslendirdiği şarkılarla açılışa ayrı bir renk kattı.