Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Silviri’de AKP’li ve CHP’li milletvekillerinin ortak gerçekleştirdiği termik santral karşıtı eylemin haberini sosyal medya hesabından ‘‘Dün yapılan toplantıda Çerkezköy ve Silivri sınırlarında yapılacak Kömürlü Termik Santrale karşı çıkan; Silivri Ak Parti ve CHP İlçe Başkanlarına; Ak Parti ve CHP İstanbul Milletvekillerine yaşadıkları kentin geleceğine sahip çıkma birlikteliğini gösterdikleri için teşekkür ediyorum. Tekrar soruyorum:Çerkezköy’de Termik Santral İstiyor musunuz?’’ notuyla paylaştı. Akay’ın paylaşımı yaptığı sıralarda Ak Parti Çerkezköy İlçe Teşkilatı’nda bir basın toplantısı gerçekleştirmekte olan Abdullah Öğe, basın mensuplarının kendisine bu paylaşımı göstermesinin üzerine termik santral ile ile ilgili birtakım açıklamalarda bulundu.

TERMİK SANTRALİN ZARARLI OLMADIĞINI İDDİA ETTİ
Açıklamasına, ‘‘Bunu Vahap Akay soruyor diye cevaplamıyorum’’ diye başlayan Öğe, çevreye zararı olmadığı sürece termik santrale evet dediğini dile getirdi. Termik Santral sorusundan hoşlanmayan Abdullah Öğe, ‘‘Sen termiği boş ver de ihaleleri neden internet sitesinden yayınlamıyorsun Vahap Akay?’’ minvalinde bir soruyla konuyu geçiştirmeye çalışırken, basın mensuplarının ısrarlı soruları üzerine yapılacak olan termik santralin zararlı olmadığını iddia etti.

‘EYYY ALMANYAAA!’
Sadece termik santralin zararlı olmadığını iddia etmekle de kalmayan Ak Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, Türkiye’de enerji santrallerinin yapılmasının dış mihraklar tarafından engellenmeye çalışıldığını öne sürerek ‘‘Artvin’deki HES vakasında HES’e karşı kurulan derneğe Almanya’dan para yatırıldı. Hatta orada HES’e karşı direnenlerin çoğu Artvinli bile değildi.’’ iddiasında da bulundu.

HAYIR’LI GEREKÇELER
Toplantının bir bölümünü de yapılacak referanduma ayıran Öge, gerekçelerini sıralamasa da ‘Evet’ demek için birçok gerekçeleri olduğunu iddia etti. Öge ayrıca ‘‘Hayırcılar ‘Hayır!’ demek için içi dolu bir gerekçe sunamıyorlar.’’ diye konuştu. Öğe’nin bu cümlesi ise akıllara şu videoyu getirdi:


Haber: Ekin Avcı – Özlem Yılmaz Kıldıze