Cumhuriyet Halk Partisi PM Üyesi ve CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Temmuz 2015’te ihaleye çıkan ve Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun projenin bir an önce yapılması için Devlet Su İşleri’ne talimat vermesine rağmen hala somut bir sonucun elde edilmediği Çerkezköy Ambardere Mevkii’ne yapılacak regülatörü Meclis gündemine taşıdı. Ambardere Mevkii’nde termik santral yapılacağına yönelik iddialar olduğunu dile getiren Yüceer, “Çerkezköy için hayati önem taşıyan regülatör ve Çerkezköy’ün geleceği, termik santrale kurban edilemez.” dedi.

termik-santral-iddialari-tbmm-gu%cc%88ndeminde_1000x667-1

‘ÇERKEZKÖY, YER ÜSTÜ SU KAYNAKLARINI KULLANAMIYOR’
Vekil Yüceer, Temmuz 2015’te ihaleye çıkan ve Çerkezköy Ambardere Mevkii’ne yapılacak olan regülatörü TBMM gündemine taşıdı. Başbakan Binali Yıldırım’ım yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Yüceer, ‘‘Çerkezköy’ün sanayileşmeye bağlı olarak artan nüfus oranı birçok ihtiyacı da beraberinde getiriyor. Türkiye’nin en çok göç alan ilçelerinden biri olan Çerkezköy, yer üstü su kaynaklarını kullanamıyor. Bu yılın Ocak ayında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Devlet Su İşleri’ne regülatörün bir an evvel devreye alınması için talimat verdiği halde hala yapılmadı.’’ dedi.

‘ÇERKEZKÖY İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR’
Geçtiğimiz günlerde, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın da Çerkezköy Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı gündemine taşıdığı konuyu TBMM gündemine taşıyan Candan Yüceer, regülatörün bir an önce yapılmasının hem olası bir içme suyu sıkıntısının bertaraf edilmesi hem de sık sık sel baskınlarına maruz kalan Çerkezköy’ün bu sorununun da ortadan kaldırılması açısından yerinde olacağını belirterek ‘‘İlgili kurumlar tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı arasında yazışmaların sürdüğü bölgede linyit rezervine göre termik santral kurulacağı belirtilmektedir. Çerkezköy için hayati önem taşıyan regülatör ve Çerkezköy’ün geleceği, termik santrale kurban edilemez.” diye konuştu.

SORU ÖNERGESİ VERDİ
Konuyla ilgili olarak Başbakan Binali Yıldırım’ım yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi veren CHP PM Üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer’in önergesinde şu sorular yer alıyor:

Çerkezköy Ambardere Regülatörü’nün olduğu yere termik santral yapılacağı iddiaları doğru mudur?
Çerkezköy’e termik santral kurma yönünde yapılan bir çalışma mevcut mudur? / Hangi aşamadadır?
Çerkezköy’e kömüre dayalı termik santral kurulması için herhangi bir başvuru yapılmış mıdır? Bu başvuru hangi aşamadadır?
Söz konusu termik santral günde kaç ton kömür yakacaktır? Bu kömürün çevreye ve insan sağlığına yönelik etkileri nasıl bertaraf edilecektir?
Özelde Tekirdağ, genelde Tekirdağ’ın hangi ilçelerinde linyit rezerv araştırması yapılmaktadır? Hangi ilçelerde linyit rezervine rastlanmıştır?
Linyit rezervlerine göre Tekirdağ’ın ve Trakya’nın hangi ilçelerine termik santral kurulma yönünde çalışma yapılmaktadır?

Haber: Ekin Avcı