makedonya2Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Kardeş Okul projesi kapsamında Makedonya’ya giden Kapaklı Çok Programlı Lisesi Öğrencileri, Başkan Mandalı’ya teşekkür ziyaretinde bulundu. Kapaklı bu tarz eğitici gezileri desteklemesinde ki amacın farklı kültürler arasındaki iş birliğini arttırmak olduğuna dikkat çeken Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı: “karşılıklı eğitim uygulamalarını paylaşmak, okulumuza uluslararası boyut kazandırmak, dil öğrenimini teşvik etmek, değişik kültürlere yönelik farkındalık sağlamak, yanlış ön yargıları bertaraf ederek dünya barışına katkıda bulunmaktır” dedi.
ÖĞRENCİLER DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI
Okul Müdürü Süleyman Berk, Müdür yardımcıları Leyla Özkan ve Nihat Erdoğan, Matematik Öğretmeni Meryem Yerbasan, Edebiyat Öğretmeni Tuba Çakmak ve geziye katılan öğrenciler ile toplantı salonunda buluşan Başkan Mandalı, Gezi fotoğraflarını öğrencilerle beraber slayt sunumu eşliğinde izledi. Öğrenciler slayt sunumu sırasında yaşadıkları deneyimleri paylaştılar.
“KENDİ EVİMİZDE GİBİ KARŞILANDIK”
Öğrenciler Başkan Mandalı’ya‘’Öncelikle bizlere bu imkânı sağladığınız için size çok teşekkür ediyoruz. İlçemizdeki okullarımıza ve eğitime gösterdiğiniz ilgi bizleri gerçekten çok mutlu etmektedir. Bu yurt dışı gezimizde, gittiğimiz her yerde çok sıcak karşılandık, kendi evimizde gibiydik sanki. Bizlere gösterilen ilgi gerçekten çok güzeldi. Yeni arkadaşlıklar ve dostluklar edindik. Oradaki kardeşlerimizle beraber çeşitli sosyal ve kültürel etkinliklerde bulunduk. Onları da ilçemize davet ettik. İlk fırsatta ziyaretlerini gerçekleştireceklerini söylediler. Bizlerde arkadaşlarımızı burada en iyi şekilde ağırlamak istiyoruz’’ dediler.
“EĞİTİME VE GENÇLERE ÇOK ÖNEM VERİYORUZ”
Başkan Mandalı ‘’ Belediyenin sadece bayındırlık hizmetleriyle değil, vatandaşların sosyal kültürel ve eğitim alanındaki ihtiyaçlarına cevap vermesi gerektiğini önemsiyoruz. Öğrencilerimizin sadece kitaplardan okuyarak değil, bizzat yaşayarak milli şuurla ve bilinçle yetişmelerine vesile olabilme amacındayız. Öğrencilerimizin, hem kişisel gelişim, hem de sosyal davranış olarak birçok kazanım elde ettiklerini düşünüyorum. Bu tür geziler öğrencilerimize hem dayanışmayı, hem birlik ve beraberliği, dostluğu ve kardeşlik duygularının da daha çok pekişmesini sağlayacaktır. Bizler eğitime ve siz değerli gençlere çok önem veriyoruz. Geleceğin teminatı sizlersiniz. Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur ‘’ dedi.
“AMACIMIZ YANLIŞ ÖN YARGILARI BERTARAF ETMEK”
Ayrıca Başkan Mandalı konuşmasında ‘’ Bu tür gezilerimize öğrencilerimizi teşvik etmekteki amacımız, karşılıklı iki okul öğretmen ve öğrencileri arasında işbirliği sağlamak, karşılıklı eğitim uygulamalarını paylaşmak, okulumuza uluslararası boyut kazandırmak, dil öğrenimini teşvik etmek, değişik kültürlere yönelik farkındalık sağlamak, yanlış ön yargıları bertaraf ederek dünya barışına katkıda bulunmaktır ‘’ dedi.
BERK’TEN MANDALI’YA TEŞEKKÜR
Okul Müdürü Süleyman Berk ‘’ Ne zaman ve ne şekilde olursa olsun, Başkanımız bugüne kadar hiçbir yardım talebimizi geri çevirmemiştir ve eğitime gösterdiği desteklerinden dolayı kendisine teşekkür ediyorum ‘’ dedi.