tayfun sönmez

ESET Antivirüs Yazılım Kuruluşu, son günlerde Türkiye’yi hedef alan Tinba adlı truva atı ile ilgili uyarıda bulundu.

Bilgisayar kullanıcılarını sahte internet sayfalarına yönlendiren ‘Tinba’, doğrudan kişilerin şifre ve banka hesap bilgilerini hedef alıyor. ESET Türkiye Teknik Müdürü Erkan Tuğral’a göre, Tinba’nın bulaştığı bilgisayarlardan kesinlikle bankacılık işlemi yapılmamalı.

YOĞUN BİR SALDIRI TESPİT EDİLDİ

ESET Türkiye teknik analistlerinin tespitlerine göre son birkaç gündür ülkemizde ‘Tinba’ adlı truva atının görülme sıklığında büyük bir artış var. ‘Tinba’, yeni bir zararlı yazılım değil, geçen yılın yaz aylarından beri hem dünyada hem de Türkiye’de sıkça görülüyor. Ancak ESET, son iki gündür özellikle Türkiye’nin hedef alındığı yeni ve yoğun bir saldırıyı tespit etti.

ÇOK YETENEKLİ BİR ZARARLI

‘Tinba’nın oldukça yetenekli bir truva atı. Bilgisayarlarda kullanıcının kredi kartı bilgileri, şifreleri, parolaları gibi finansal kayıp oluşturabilecek bilgileri ele geçirme yeteneğine sahip. Ayrıca ağdaki trafiği de takip edebiliyor. ‘Tinba’, gerçek gibi görünen ancak sahte ve enfekte olmuş internet sayfaları yoluyla bulaşıyor. Sayfaları gerçek sanarak bunlara yönelen ve hassas bilgilerini paylaşan kullanıcıların bilgileri  böylece siber suçluların eline düşebiliyor.

ANTİVİRÜSLERİ DEVRE DIŞI BIRAKMAYA ÇALIŞIYOR

Zekice yapılanan ‘Tinba’, anitivirüs yazılımlarını da atlatmaya çalışıyor. Mutlaka güncel ve lisanslı bir antivirüs yazılımı kullanmayı tavsiye eden  ESET Türkiye Teknik Müdürü Erkan Tuğral, bilgisayara bulaştığı tespit edildikten sonra kesinlikle bankacılık ya da online alışveriş yapılmaması gerektiğini söyledi. Özellikle ESET NOD32 ve Smart Security kullanıcıları açısından virüs güncellemesi yapıldığını aktaran Erkan Tuğral, kullanıcılara ilgili güncellemenin yapılmasını beklemeyi, güncelleme bilgisayara ulaştıktan sonra da bilgisayarın yeniden başlatılmasını tavsiye etti.