ziraat_540x320Çerkezköy Ziraat Odası Başkanı Hasan Toprak 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü münasebetiyle bir basın toplantısı düzenledi. Uluslar arası tarım Üreticileri Federasyonu (İFAB)’nun kurulduğu 14 Mayıs 1946 tarihinden itibaren her 14 Mayıs’ın Çiftçiler Günü olarak kutlandığını söyleyen Hasan Toprak; ’Dünya Çiftçiler Günü’ne 79 ülke iştirak etmektedir. Şuna inanıyorum ki tarım dediğiniz zaman ekmek demektir. Çiftçi olmazsa ekmek yoktur. Maalesef bütün dünyada tarıma verilen değer politikası azalmaktadır. Bizim ülkemizde de böyle olmaktadır” dedi.
Çerkezköy Havadis- 14 Mayıs Dünya Çiftçiler günü nedeniyle Çerkezköy Ziraat Odası Başkanı Hasan Toprak basın toplantısı düzenledi.
“ÇİFTÇİ OLMAZSA EKMEK YOKTUR”
Düzenlenen toplantıya Ziraat Bankası Çerkezköy Şube Müdürü Erol Dede, Şekerbank Çerkezköy Şube Müdürü Esra Yalçın, Yapı Kredi KOBİ Müşteri İlişkileri Yönetmeni Erkan Gürpınar ile Ziraat Odası Meclis üyeleri katıldı. Uluslar arası tarım Üreticileri Federasyonu (İFAB)’nun kurulduğu 14 Mayıs 1946 tarihinden itibaren her 14 Mayıs’ın Çiftçiler Günü olarak kutlandığını söyleyen Hasan Toprak ‘’Dünya Çiftçiler Günü’ne 79 ülke iştirak etmektedir. Şuna inanıyorum ki tarım dediğiniz zaman ekmek demektir. Çiftçi olmazsa ekmek yoktur. Maalesef bütün dünyada tarıma verilen değer politikası azalmaktadır. Bizim ülkemizde de böyle olmaktadır” dedi.
“İNŞALLAH DEVLETTE SESİMİZİ DUYAR”
Dünya ülkelerinin tarıma önem vermediklerini kaydeden Toprak, “Dünya Çiftçiler Günü’nde Bakanımız ve Başbakanımızdan isteğimiz artık bu çiftçilerin sesinin duymalarıdır. Eğer çiftçi yoksa ekmek yoktur. 81 milyon vatandaş sabah katlığında çiftçinin ürettiğini alıyor. Bu anlamlı günde de mübarek yağmurun bize müjde gibi gelmesi çiftçilerimizi çok sevindirdi. Artık devletten değil Allahtan yardım bekliyoruz. İnşallah bundan sonra devlet de sesimizi duyar” diye konuştu.
“BUĞDAY STRATEJİK BİR ÜRÜNDÜR”
Hasan Toprak’ın ardından söz alan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Demirbağ ise, Bakanlık olarak destekleme anlamında yapılan yardıma değinerek “Bakanlığımız belirtildiği gibi 9 milyar TL destek vermektedir. Bütçenin yüzde 1’in altında destek alan tarım bakanlığı olarak bu sene kanunla beraber destek yüzde 1’in üstüne çıkmaktadır. Buğday stratejik bir üründür. Çerkezköy’de 120 bin dekar tarım arazisi vardır. Bunun 80 bin dekarına buğday 40 bin dekarına da ayçiçeği ekiyoruz. Ekilen tarladan Türkiye ortalamasının 2 katı buğday alıyoruz. Biz kurak şartlar göz önüne alındığında, sulama yapmaksızın, ortalama 450 kilo buğday alıyoruz. Tekirdağ ayçiçeğinde tek başına ülkenin üretiminin yüzde 70’ini üretiyor. Damızlık hayvan bakımından Tekirdağ, Türkiye’nin damızlık ambarıdır” bilgisini verdi.
“TARIM METEOROLOJİYE BAĞLIDIR”
Trakya’nın tarım ve hayvancılık anlamında çok verimli olduğunu ifade eden Demirbağ şunları söyledi: “Tarım meteorolojiye bağlı bir alandır. Meteoroloji iyi giderse verim çok güzel oluyor. Buğdayın çiçeğini dökme döneminde çok güzel bir yağış geldi. Tüm dünya çiftçiler günümüzün herkese hayırlı olmasını diliyorum”
“ÇİFTÇİLERİMİZİ ÖNEMSİYORUZ”
Toplantıda yer alan banka müdürlerinden Ziraat Bankası Çerkezköy Şube Müdürü Erol Dede, ‘Biz amblemi başak, adı ziraat olan bir bankayız’ diyerek, “yıllardır çiftçilerle güzelce çalışıyoruz. Eksikliklerimiz varsa da gidermek için elimizden geleni yapıyoruz. Başbakan geçenlerde açıklamalarda bulundu ve faiz oranlarını düşürdük. Çiftçilerle bir araya gelip onların sorunlarını dinleyebiliriz. Çiftçilerimiz için elimizden gelen desteği ve hizmeti vermeye çalışıyoruz. Çiftçilerimizi çok önemsiyoruz. İtici gücümüz tarımsal kredilerdir. Bende bu güzel günü kutluyorum” İfadelerini kullandı.
“TALEPLERİN TAMAMINI DEĞERLENDİRİYORUZ”
Şekerbank Çerkezköy Şube Müdürü Esra Yalçın ise, 7 yıldır bankanın odak noktasına çiftçileri koyduklarını belirterek, üretim yapan çiftçilere yönelik her türlü desteği sağlayacaklarını ifade etti. Yapı Kredi KOBİ Müşteri İlişkileri Yönetmeni Erkan Gürpınar ise konuşmasında; “Yapı Kredi olarak bu zamana kadar çiftçi ağırlıklı değildik. Bu yıldan itibaren çiftçiler önemli bir portföye sahip olacaktır. Bizlerin de özel kredilerimizin yanı sıra teçhizat kredilerimizde bulunuyor. Yeter ki talep olsun ve diyalog halinde olalım. Taleplerin tamamını değerlendiriyoruz” ifadelerine yer verdi.