Türk Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamuran Varma, MEB yönetici mülakat sonuçları hakkında açıklama yaptı. Yıllardır yaşanan ötekileştirmenin tam gaz devam ettiğini söyleyen Varma, bir sözde sendika tarafından ince ayarla hazırlandığı anlaşılan puanlamalar yapıldığını kaydetti.

“YILLARDIR YAŞANAN ÖTEKİLEŞTİRME TAM GAZ DEVAM EDİYOR”
Türk Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamuran Varma, MEB yönetici mülakat sonuçları hakkında açıklama yaptı. Yıllardır yaşanan ötekileştirmenin tam gaz devam ettiğini söyleyen Varma, bir sözde sendika tarafından ince ayarla hazırlandığı anlaşılan puanlamalar yapıldığını kaydetti. Varma, MEB’in yönetici atama sonuçlarını liste halinde yayınlamamasını da eleştirdi. Sonuçların liste halinde yayınlanmasını isteyeceklerini belirten Varma, ayrıca bir kampanya düzenleyerek, Sayın Cumhurbaşkanı’na çağrıda bulunacaklarını belirtti.

Varma açıklamasında şunları ifade etti:
“MEB yönetici atama mülakat sonuçları açıklanıyor. Sonuçların neden liste halinde yayınlanmadığı ise ortaya çıktı; şu ana kadar gelen bilgilere göre, illerimizin çoğunda yıllardır yaşanıla gelen ötekileştirme tam gaz devam etmekte. Anlaşılıyor ki adeta, bir sözde sendika tarafından ince ayarla hazırlandığı anlaşılan puanlamalar yapılmış. Hangi okula kimin atanacağı ya da atanamayacağı milim milim hesap edilerek adaylara puanlar verilmiş. Yarın öncelikle MEB’den sonuçların tüm valilikler tarafından liste halinde yayınlanmasını isteyeceğiz. Yayınlanmaz ise il il tespitlerimizi yapacak ve kamuoyu ile paylaşacağız. Sayın Cumhurbaşkanı’nın, kendisinin de defalarca dile getirdiği eğitimdeki aksamaların öncelikli nedeninin, liyakat esası yerine ‘benim adamım’ esasına göre atanan yandaş beceriksiz yöneticiler olduğunu bir kez daha duyuracağız. Ve sayın Cumhurbaşkanı’ndan MEB teşkilatlarına çöreklenmiş bu kripto yapıyı temizlemesini isteyecek, aksi halde Türkiye’mizin yakalamış olduğu Yeni Dönem Ruhu’nun asla hayat bulma imkanının olamayacağını bildireceğiz.

“YETER ARTIK!”
Eğitim camiası bu ayrımcılığı ve ötekileştirmeyi artık kaldıramayacaktır. Çocuklarımızın geleceğini inşa eden eğitim hayatımız, birilerinin pis koltuk iştahının tatmin aracı değildir.

İşte bir örnek: Bursa’da bir öğretmenimiz, Eğitim Yönetimi alanında tezli yüksek lisans mezunu ve aynı alanda doktora öğrencisi. Müdür Yardımcısı olmak için girdiği mülakatta yetersiz görülerek geçen yıl 41,2 puan alıyor, bu yıl ise 44,6 puan veriyorlar.(Bu bindelik puanları, muhterem komisyon üyeleri hangi terazilerinde tartmışlar, bu da ayrı bir merak konusudur)

“AYIPTIR!”

İşte bir başka örnek daha: Yüksekova’da PKK’ya karşı aslan gibi durmuş öğretmenimiz, memleketi Samsun’a geldikten sonra yazılı sınava giriyor 80 puan alıyor; ama mülakatta 55,6 puanla geride bırakılıyor. Şu durumda, pkk mı daha zalim, mülakat ahlaksızlığı mı? Hiç kimsenin, eğitim camiasına bu utancı yaşatmaya hakkı yoktur. Bu rezilliğe müdahale etmesi gerekenlerin de suskun kalmaya hakkı yoktur.”