CHP PM Üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, buğday başta olmak üzere hububat ve et ithalatında vergilerin düşürülmesine ve üreticilerin mağdur edilmesine sert tepki gösterdi. Yüceer, Bakanlar Kurulu’nun 27 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararıyla gümrük vergisi indirimine gittiğini hatırlatarak “Çiftçinin tam ürün hasadına başladığı bir dönemde ithalat vergilerini düşüren bu kararla üreticilerimiz sırtından bıçaklanmıştır.” dedi.

‘AMAÇ TÜRKİYE’DE TARIMI BİTİRMEK’
CHP PM Üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer buğday başta olmak üzere hububatta, canlı hayvanda ve karkas ette Bakanlar Kurulu Kararıyla gümrük duvarının aşağı çekilmesine ilişkin bir açıklama yaptı. Yüceer açıklamasında; “Gerekçe olarak gıda enflasyonunu kontrol altına almak gösteriliyor ancak gıdanın enflasyondaki payı yüzde 3 civarındadır. Geçersiz bir gerekçe ileri sürüyorlar. Asıl amaç Dünya Bankası’nın istekleri doğrultusunda Türkiye’de tarımı bitirmektir.” ifadelerini kullandı.

‘ÜRETİCİ DESTEKLENECEĞİ YERDE KÖSTEKLENİYOR’
Tarım Kanunu’na göre bütçenin yüzde biri kadar çiftçi ve üreticilerin desteklenmesi gerektiğini ancak desteğin binde 7 düzeyinde olduğunu belirten Yüceer; “Hem yasal olarak vermeniz gereken desteği vermeyeceksiniz, hem ithalat vergilerini aşağı çekeceksiniz. Sonra da üreticiden verim ve rekabet bekleyeceksiniz. Hollanda büyüklüğünde bir arazinin ekilmemesine şaşmamalı. Üretici artık üretim yapmak istemiyor çünkü destekleneceği yerde köstekleniyor.” diye konuştu.

‘ÜRETİCİNİN BORÇLARINI ÖDEMESİ İMKANSIZ HALE GELMİŞTİR’
Buğdayda yüzde 130 olan gümrük vergisinin yüzde 45’e, karkas ette yüzde 100 olan verginin yüzde 40’a düşürüldüğünü ifade eden Yüceer; “Tekirdağlı üreticilerimizin buğday hasadına başlayacakları dönemde bu kararın alınması fiyatları kilo başına 40 kuruş aşağı çekmiştir. Bu koşullarda Trakya üreticisinin bankalara olan borçlarını ödemesi imkansız hale gelmiştir. Devletin görevi çiftçinin borcunu değil üretimini artırmak olmalıdır. Bu karar acımasızlıktır.” dedi.

‘İKTİDAR BUNUN VEBALİ ALTINDAN KALACAKTIR’
İktidarın kendi elleriyle üreticisini yüksek maliyet düşük fiyat sarmalına soktuğunu vurgulayan Yüceer; “Avrupalı üreticiler mazotu 2 lira 30 kuruşa kullanırken, Türkiye üreticisi mazotu 4 lira 57 kuruşa kullanmaktadır. Avrupa çiftçileri gübrenin tonunu 1270 liradan kullanırken Türkiye’deki çiftçiler 1665 liradan kullanmaktadır. Bu koşulların üzerine bir de alınan kararla gümrük duvarı aşağı çekilirse iktidar bunun vebali altında kalacaktır.” ifadelerine yer verdi.