Çerkezköy’de faaliyet gösteren hemşehri dernekleri yöneticilerini ağırlayan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy’de Türkiye’nin dört bir yanından insanların yaşadığını ve hemşehricilik bilincini yaşatmak, kültürel entegreyi sağlamak, Çerkezköylülük bilincini yeni nesillere aktarmak amacı ile ilçemizde bulunan hemşehri derneklerinin katkıları ile yöresel ürünler ve yemeklerin sergileneceği bir organizasyon yapmak istediğini açıkladı.

‘GÜZEL SONUÇLAR ÇIKACAĞINA İNANIYORUM’
Düzenlenen toplantının ana amacının tüm hemşehri derneklerinin başkanlarının ve yönetimlerinin bu konu ile ilgili düşünce, fikir ve önerilerini almak olduğunu belirten  Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Bu konuyla ilgili tüm arkadaşlarımız fikir, düşünce, öneri ve görüşlerini bizler ile paylaşırsa ortaya güzel sonuçlar çıkacağına inanıyorum” dedi.

‘DERNEKLERİN ORGANİZASYON YAPACAK POTANSİYELİ VAR’
Zaman zaman Çerkezköy dışındaki oluşum ve derneklerin Çerkezköy’de bu tür organizasyonlar düzenlemek istediklerini fakat kendisinin bu olaya soğuk baktığını belirten Başkan Akay, “Bu tür organizasyonları bizim burada bulunan derneklerimiz de yapabilirler. Bir Erzurumlular, Ordulular veya başka bir ilimizin hemşehri derneğinin bu tür organizasyonları pekala yapabilecek potansiyeli var. Eğer bu konudaki düşünce ve fikirlerinizi paylaşırsanız yapacağımız festival daha güzel olur ve amacına ulaşır.” diye konuştu.

‘YETERLİ BÜYÜKLÜKTE SALON YOK’
Akay’ın konuşmasının ardından Çerkezköy Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Aydın Şanlı söz alarak, böyle bir toplantı organizasyonu yaptığı için Belediye Başkanımız Vahap Akay’a teşekkür etti ve Çerkezköy’e katkı sunacak her türlü projeye destek vermeye ve oluşum içinde olmaya hazır olduklarını belirtti. Çerkezköy’de büyük organizasyonları yapacak yeterli büyüklükte salon almadığını belirten Çerkezköy Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Aydın Şanlı, en az 5 bin kapasiteli bir sosyal tesisin Çerkezköy’e kazandırılması gerektiğini belirttikten sonra, zaman zaman derneklerin düzenlediği kermesler için de yer sıkıntısı yaşandığını belirterek, belediye başkanlarının bu konulara eğilmesi gerektiği üzerinde durdu.

‘BÜYÜK YARAR SAĞLAR’
Çerkezköy Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Aydın Şanlı’nın ardından söz alan Çerkezköy Ordulular Dernek Başkanı Beytullah Coşkun ise kendisinin 18 yıldır Çerkezköy’de ikamet ettiğini ve ilk defa bir belediye başkanının Çerkezköy’de bulunan hemşehri derneklerini bir araya getirdiğini belirterek, “Çerkezköy’de de ülkemizin her vilayetinden insanlarımız yaşıyor. Neden İstanbul’daki Feshane Günleri gibi bir festival düzenlenmesin? Kendi kültürümüzü yaşatmak, kendi yöremizin ürünlerini ve yemeklerini burada yaşayan diğer insanlara tanıtmak için bu tür organizasyonların olmasını destekliyoruz. Küçük ölçekli de olsa bu tür organizasyonların başlamasında büyük yarar var diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

‘GEÇ KALINMIŞ BİR PROJE’
Çerkezköy’de her ilden insanlarımızın yaşadığını vurgulayan Çerkezköy Gümüşhaneliler Dernek Başkanı Hasan Hatipoğlu da toplantı için Belediye Başkanımız Vahap Akay’a teşekkür ettikten sonra “Bana kalırsa bu tür bir proje geç kalınmış bir proje. Yöresel ve kültürel zenginliklerimizin Çerkezköy’de sergilenmesi, diğer yörelerimizin insanlarına tanıtılması son derece yerinde bir düşünce. İnşallah zaman ile bu organizasyon geleneksel hale gelir” açıklamasında bulundu.

‘BİR KOMİSYON KURULMASINI ÖNERİYORUM’
Hemşehri derneklerini bir araya getirdiği için Başkan Akay’a teşekkür eden Genç Erzurumlular Dernek Başkanı İlyas Akın ise böyle bir organizasyonun olmasının çok iyi bir düşünce olduğunu, İstanbul’daki Feshane Günleri’nin Çerkezköy’de de kurulmaması için bir neden olmadığını belirterek, “Kapalı otopark üzerinde her derneğe 2-3 gün verilir ve arkasından Belediyemiz tarafından bir halk konseri düzenlenirse Çerkezköylülük bilincinin pekişmesine katkı sağlanır. Bunun için bir komisyon kurulmasının ve hazırlıklara başlanılmasını öneriyorum.” dedi.

‘TAM DESTEK VERMEYE HAZIRIZ’
Düzenlenecek organizasyonda 2-3 dernek yerine toplu stant açılmasını öneren Çerkezköy Malatyalılar Dernek Başkanı Mehmet Keleş ise bu sayede kaynaşmasın ve dayanışmanın daha güzel olacağına vurgu yaparak, Çerkezköy Malatyalılar derneği olarak düzenlenecek böyle bir organizasyona tam destek vermeye hazır olduklarını ifade etti. Bu tür bir festival veya organizasyon düzenlenmesinin Çerkezköy’ün entegrasyonuna katkı sağlayacağına inandığını belirten Çerkezköy Erzurumlular Dernek Başkanı Edip Nurettin Akın da, “Kültür alış verişi yaparsak, yöresel ürünlerimizi ve kültürel zenginliklerimizi tanıtırsak bence yerinde olur. İlerleyen yıllarda ilçemize bir Kültür Merkezi yapılırsa bu tür organizasyonlar orada yapılabilir.” dedi.

‘ÇERKEZKÖY ÇOK ZENGİN BİR İLÇE’
Çerkezköy’de her yöreden insan olduğunu ve bu nedenle çok zengin bir ilçe olduğunu belirten Muş Vartolular Dernek Başkanı Hüseyin Özmen ise “Bu zenginliği pekiştirmek, diğer yörelerin insanları ile kaynaşmak için bir şeyler yapmak lazım. Ben yer konusunun sıkıntı olacağına inanıyorum. Eğer bunu çözersek güzel bir organizasyon ortaya çıkar” açıklamasını yaptı. Düzenlenmesi planlanan festivalden bir gelir elde edilmesi durumunda bu gelirin öğrenci okutulması, ihtiyaç sahibi kimselere yardım gibi hayır işlerinde kullanılmasını isteyen Hayrabolulular Dernek Başkanı Ömer Sevil, düzenlenen toplantı için Vahap Akay’a teşekkür etti.

‘ÖNEMLİ KATKI SAĞLAR’
Vizeliler Dernek Başkanı Eşref Kahraman ise “İnşallah bu yaz bizlerin desteği ile Belediye Başkanımız bu organizasyonu düzenler ve burada yaşayan insanların kaynaşmasına önemli bir katkıda bulunur. Derneklerimiz inşallah daha sosyal etkinlikler ile bir araya gelerek, ilçemizdeki hemşericilik bilincinin gelişmesine katkıda bulunurlar.” ifadelerini kullandı. Toplantıda konuşan Vezirköprülüler Derneği Başkanı Dursun Yıldız, Kuzey Kafkas Kültür Derneği Başkanı Emrullah Ataçay da düzenlenen toplantı için Belediye Başkanımız Vahap Akay’a teşekkür ettiler ve düzenlenecek böyle bir organizasyon veya festivalin Çerkezköy’e önemli katkılar sağlayacaklarına inandıklarını belirttiler.Hemşeri derneklerinin Çerkezköy’de bir festival için bir araya gelecek olmasından dolayı son derece mutlu olduğunu belirten Çerkezköy Samsunlular Derneği Başkanı Enver Bayram da Samsunlular Derneği olarak her türlü destek ve katkıyı vermeye hazır olduklarını belirtti.

‘ASTSUBAY LOJMANLARINDA SONA GELİNDİ’
Dernek başkanlarının olumlu görüşlerinin ardından Belediye Başkanı Vahap Akay, toplantıya girmeden Tekirdağ Milletvekili Emre köprülü ile görüştüğünü ve Köprülü’nün bugün Milli Savunma Bakanı ile TBMM’de görüştüğünü ve Astsubay Lojmanları konusunun çözüme kavuşmak üzere olduğunu Bakan Beyin Emre Köprülü’ye ilettiğini belirterek, “Çerkezköy’de yer sıkıntısı olduğuna katılıyorum. Çerkezköy’de maalesef etkinlik alanı denilecek bir yer yok. Onu bırakın çocuklarımız resmi bayramları Belediyemiz önündeki dönel kavşakta kutluyorlar. Hazırladıkları gösterileri vatandaşlarımızın büyük kısmı izleyemiyor bile. Biz Astsubay Lojmanlarının olduğu 8 dönümlük alanı devir aldığımızda orayı yıkacağız ve orada bir etkinlik alanı yapacağız. Belki bu seneye yetişmez ama 2018’deki festivali orada yaparız. Bu sene nerede yapabiliriz, neresi uygun olur, bu konuda kurulacak olan Komisyon çalışması yapsın ve fikirler ortaya çıksın. Ondan sonra kararı verelim. Ayrıca zamanlama da ramazan ayı öncesi veya sonrası mı olur, yoksa içinde mi olur, bu konuda tartışılsın.” dedi.

‘TERTİP KOMİTESİ OLUŞTURULDU’
Başkan Akay’ın konuşmasının ardından Organizasyon Tertip Komitesi oluşturulurken, Komisyonda Gümüşhaneliler Dernek Başkanı Hasan Hatipoğlu, Erzurumlular Dernek Başkanı Edip Nurettin Akın, Malatyalılar Dernek Başkanı Mehmet Keleş, Çerkezköy Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Aydın Şanlı, Genç Erzurumlular Dernek Başkanı İlyas Akın ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz Ümit zengin yer aldı. Toplantıya katılan Dernek Başkanlardı bu yıl ilki düzenlenecek olan festivalin Ramazan ayı içerisinde düzenlenmesi yönünde görüş bildirirken, yer konusunda da Eski Otogar Alanı ön plana çıktı. Komisyonun yapacağı toplantıların ardından festivalin tarihi, yeri ve içerisindeki etkinlikler kamuoyuna açıklanacak.