Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy’deki Mahalle Muhtarları ile kahvaltıda buluştu. Muhtarların istek ve şikayetlerini dinleyen Akay, muhtarlarla karşılıklı fikir alışverişinde bulunurken termik santral konusu ile ilgili de açıklamalarda bulundu. ‘‘Bu konuyla ilgili bir platform oluşturmamız gerekiyor ve burada yaşayan herkes bu konuda konuşmak zorunda. Yapıldıktan sonra ne konuşsak boş. Çünkü yapılırsa daha vahim şeyler konuşmak zorunda kalacağız.’’ diye konuşan Başkan Akay, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

‘ELLERİNİ VİCDANLARINA KOYSUNLAR’
‘‘İstanbul Teknik Üniversitesi’nden 6 tane öğretim görevlisinin gelip muhtarlara, okul müdürlerine, kamu görevlilerine termik santralin faydalı olduğunu anlattığı bir toplantı gerçekleştirilmiş. Termik santralin faydalı olduğuna dair bir kamu oyu oluşturmaya çalışmış, kömürün hammaddesinden yapılan şampuanlar, sabunlar dağıtmış, broşürler hazırlamışlar. Kulağımıza gelenlere göre okul müdürleri öğretmenlere, öğrencilere termik santralin faydalı olduğunu anlatmalarını söylemiş. Özellikle okul müdürlerinin ellerini vicdanlarına koymaları gerekiyor.

‘OLAYI SEMPATİKLEŞTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR’
Çerkezköy’de nefes alan herkesin termik santral konusunda bir yorum ortaya koyması gerekiyor. 6 tane hoca olayı sempatikleştirmeye, termik santrali iyi bir şeymiş gibi göstermeye çalışıyor. Bunu anlatanların yaşadıkları alanda termik santral var mı? Çocuklarını böyle bir yerde büyütmek isterler mi? Termik santral sadece hava kirliliğine neden olmayacak. Çerkezköy’ün suyunu kullanacak, ısı dengesini bozacak; o şikayet ettiğimiz karı bir daha göremeyeceğiz. Tarım alanları harap olacak.

‘HAVAMIZ, SUYUMUZ, TOPRAĞIMIZ ELİMİZDEN GİDECEK’
Türkiye’de 32-35 tane termik santral var. Gidelim onların olduğu yerlere bakalım. Isı dengesi değişmiş mi görelim. Bunu geçiştirmeye çalışarak bu meseleyi çözemeyiz. Çerkezköy geleceğine sahip çıkmak zorunda. Enerji ihtiyacı her zaman var, bunda hemfikiriz. Ancak enerji üretmek için alternatif yollara başvurmamız gerek. Termik santrale bugün karşı çıkmazsak yarın çok geç olacak. Havamız, suyumuz, toprağımız elimizden gidecek.

‘İNSANLAR BURADAN GİDECEK’
Çerkezköy’ün nüfusu 150 bin civarında ve her geçen gün artıyor. Bölge bir çekim bölgesi haline geldi. Burada ticareti, ekonomisi güçlenen yeni bir gelişim, yeni bir hayat var. Burada yaşamayı düşünen ve buraya katma değer sağlayacak insanlar termik santral yapılırsa buraya gelmeyecek. Hatta burada yaşayan insanlar bir yolunu bulup buradan gidecek.

‘BU İŞİN SİYASETİ OLMAZ’
Bu işi siyasete bulaştırmaya çalışıyorlar. Bu işin siyaseti olmaz. AKP İlçe Başkanı hariç bütün siyasi partilerin ilçe başkanları konu ile ilgili yorumunu ortaya koydu. Ben kendisine termik santrale evet mi hayır mı dediğini soruyorum, bana kendisi yerine İl Başkanı cevap veriyor. Bu soruya termik santral bacalarına 60 kilometre mesafede olan kişi cevap veremez. Bu soruya bacaların 7 kilometre yakınında olanın cevap vermesi gerek.

‘HAYIR DEMEYE DAVET EDİYORUM’
O toplantıda anlatılanların hiçbir inandırıcı tarafı yok. Bugün bu manzara doğru değildir. Sempatik göstermeye çalışırken söylediklerine kendileri inanıyorlar mı? Bu çaba yersiz bir çabadır. Zaten 500’e yakın sanayi kuruluşunun bulunduğu Çerkezköy’de nefes alınacak son alana termik santral yapmak Çerkezköy’ün geleceğini karartmaktır. Ve şimdi buna ‘Evet’ diyenler, gelecekte bunun vebalini alacak, sorumlusu olacaklardır. Çerkezköy’de yaşayan, nefes alan herkesi siyaseti bir kenara koyup ‘Hayır!’ demeye davet ediyorum. Bu konuyla ilgili bir platform oluşturmamız gerekiyor ve burada yaşayan herkes bu konuda konuşmak zorunda. Yapıldıktan sonra ne konuşsak boş. Çünkü yapılırsa daha vahim şeyler konuşmak zorunda kalacağız. Bunun örnekleri var.

‘ÇOCUKLARININ SAÇLARINI O ŞAMPUANLARLA MI YIKIYORLAR?’
Ben bu işe siyaseti karıştırmadan, kömürlü santral istemediğimi söylüyorum, söylemeye de devam edeceğim. Son teknoloji filtrelerden bahsederek konuyu iyimserleştirmeye çalışıyorlar. Hadi diyelim havada problem yok. Suyu kullanmayacak mıyız? Isı dengesi değişmeyecek mi? Var sayalım bunların hiçbiri olmayacak, etki alanı 25-30 kilometre olan bir termik santralin etrafında yaşamak istiyorlar mı? O şampuanları getiren hocalar çocuklarının saçlarını o şampuanlarla mı yıkıyor?

‘BACA HAVAYI TEMİZLER Mİ?’
Bu durum hava, su, toprak haricinde Çerkezköy’ün ekonomisine de zarar verecek. Orman alanları tahrip olacak. Ambardere okullar bölgesi. Çocukların okullarının bahçesinde termik santral olacak. Yeni nesil filtreler havayı temizliyormuş. Baca havayı temizler mi? Herkesin aklı var, mantığı var. Bana bunu bir hocanın anlatmasına gerek yok. Bunun için çalışmak Çerkezköy’e ihanettir. İnanıyorum ki konuşamayan siyasi parti liderleri de dahil burada yaşayan herkes termik santrale gönülden karşı çıkıyor.’’

Haber: Ekin Avcı