12.1 C
Çerkezköy
4 Aralık Cumartesi, 2021
spot_img

Akıllı lensle gözlüklerinizden kurtulun

Çerkezköy Özel İrmet Hospital Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nihat Boztaş, “Akıllı Lens Tedavisi”  hakkında bilgi verdi

Dr. Boztaş, yaptığı bilgilendirmede şu ifadelere yer verdi:

“Katarakt gibi göz hastalıklarında kullanılan tedavi yöntemidir. Akıllı lens yöntemi, göz içerisindeki doğal lenslerin yerine özel teknolojiyle üretilen protez lenslerin yerleştirilmesi prensibine dayanır. 

Bu lens terimi kontakt lenslerle karıştırılmamalıdır. Akıllı lens teknolojisi ile gözümüzün içinde bulunan ve normalde son derece berrak bir yapı olan kristal lens, operasyonla temizlenip yerine akıllı mercek yerleştirilmesidir. Bu kristal lens göze gelen ışığı kırarak retinaya iletmek ve gözün her mesafedeki nesneleri görmesini sağlamak gibi pek çok önemli fonksiyonları vardır.

AKILLI LENS TEKNOLOJİSİ NEDİR?

Geçmiş dönemlerde, katarakt rahatsızlığının tedavisi doğal lens çıkarılarak yerine yakın ya da uzağı net görmek için tasarlanan biraz ilkel olan monofokal yani tek odaklı olan lenslerden birisi kullanılırdı. Bu durum ise tedavi sonrası hastanın gözlük kullanmasını zorunlu kılıyordu. Akıllı lens teknolojisi ile günümüzde multifokal yani çok  odaklı lensler tek odaklı lenslerin yerini aldı. Çünkü bu lensler görüş bozukluğu olan hastanın her mesafede  görüşünü mümkün olduğu kadar doğal hale getirmektedir.

Yeni lens teknolojileri yani bir diğer deyişle çok odaklı lensler iki ya da üç odaklı olmak üzere iki farklı şekilde tasarlanmıştır. Akıllı lens olarak bilinen trifokal lensler, üç odaklı lenslere verilen isimdir.

Hastaların göz tedavisinde akıllı lens kullanıldığında tedavi sonrası gözlük kullanma gereksinimi yoktur. Operasyon sonrasında bu kişiler gözlüksüz olarak kitap okuyabilir aynı zamanda uzaktaki yazıları rahatlıkla görebilirler. Trifokal lensler, günümüzün en gelişmiş göz içi lens teknolojisi ürünüdür. Yakın, orta ve uzak mesafelerde kesintisiz ve net bir görüş sağladığı için hayat kalitesini olumlu yönde etkiler.

AKILLI LENSLER HANGİ ALANDA KULLANILIR?

Akıllı lens teknolojisi, göz içerisindeki doğal yapının çeşitli sebeplerle berraklığını yitirmesi sonucu fonksiyonunu yitirdiği durumlarda kullanılmaktadır. Bu durumların en başında katarakt rahatsızlığı olarak ifade edebiliriz. Bununla birlikte katarakt olmasa da gözlük kullanmak istemeyen 40-50 yaş üzeri uygun olan kişilere uygulanabilir.

AKILLI LENSLERİN ÇALIŞMA PRENSİBİ NASILDIR?

Akıllı lens teknolojisi göze yakın,orta ve uzak mesafelerden giren ışığı kırar ve retinadaki tek bir odak noktasına odaklayarak çalışma mantığına sahiptir. Bu da tek bir lensle yakın, orta ve uzak mesafedeki objelere odaklanmayı olanaklı kılar. Bu modern ve akıllı lens tipleri gözlük veya kontakt lens ihtiyacını azaltır veya tamamen ortadan kaldırabilir. Tıpkı progressive gözlüklerde olduğu gibi trifokal lensler de size mümkün olan en iyi görüşü sağlamak için kişisel ihtiyaçlarınıza göre ayarlanacaktır.

TRİFOKAL LENS SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Tüm yenilikçi teknolojiler gibi, üç odaklı lens seçerkende dikkate alınması gereken bazı noktalar vardır. Glokom, diyabetik retinopati, diyabetik maküla ödemi veya maküler dejenerasyon gibi göz hastalıklarından muzdaripseniz, bifokal veya trifokal lensler için uygun bir aday olmayabilirsiniz. Bu hastalıklar, erken dönemlerde bile göz içi lens tedavisine uyumsuz olabilir. Bu hastalıkların herhangi birinden muzdaripseniz, göz doktorunuzla alternatif göz tedavisi seçenekleri tartışabilirsiniz.

AKILLI LENS KULLANILIRKEN GÖRÜLEBİLECEK YAN ETKİLER NELERDİR?

Katarakt operasyonu ile genel olarak aynı riskleri taşır. Bununla birlikte multifokal göz içi lensler ile bağlantılı bir yan etki, birden fazla mesafeden gelen ışığa odaklanan lensin neden olduğu ışığa karşı rahatsızlık hissidir. Bunlar bazı düşük aydınlatma koşullarında parlama ya da geceleri ışık kaynakları etrafında halkalar görme şeklinde olabilir. Multifokal lensli çoğu insan ışık fenomeni adı verilen bu durumu sadece hafif derecede rahatsız edici bulur ve zamanla bunlara alışır. Bununla birlikte, akıllı göz içi lenslere iyi uyum göstermeyen veya meydana gelebilecek yan etkilerden çok rahatsız olan küçük bir hasta grubu da vardır. Operasyondan kısa bir süre sonra hastalar yakın, uzak ve orta mesafede net ve kesintisiz bir görüş kazanmış olur.”

Benzer Haberler

En Son Haberler

En Çok Okunanlar