REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çerkezköy Havadis

Albayrak: Çok güzel bir Tekirdağ göreceğiz

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Albayrak: Çok güzel bir Tekirdağ göreceğiz
7
27 Haziran 2019 - 11:43
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, beraberindeki Büyükşehir Belediye yetkilileriyle birlikte gazetemizi ziyaret ederek bir dizi açıklamalarda bulundu. Bundan sonra daha sosyal projelerle vatandaşların karşısında olacaklarını kaydeden Başkan Albayrak, 2024 yılında çok güzel bir Tekirdağ’la buluşulacağını ifade etti

Soru- Ekrem İmamoğlu’nun zaferini yorumlar mısınız?
Albayrak- Ekrem Bey’in aslında ilk kazandığında hakkının verilmesi gerekiyordu. Ama Yüksek Seçim Kurulu bir karar aldı. Ondan sonra yeniden seçimlere gidildi. Bu durum vatandaşta daha çok heyecan yarattı. Sonrasında da 800 bini geçen bir fark oldu. Bu Millet İttifakı’na büyük bir moral oldu, güç oldu. ‘Bu ittifak AK Parti iktidarını yener’ diye bir inanç oldu. Bundan sonraki hedef 2023 seçimleri.
Soru- ‘Belediyelerin yetkileri ellerinden alınıyor’ diye haberler yayımlandı bugün. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Albayrak- Böyle bir şey olacağını zannetmiyorum. Tabi Sayın Cumhurbaşkanımızın böyle bir gücü var. Yasal çerçevede bu gücü kullanabilir, o kendi kararıdır ona bir şey diyemem ama halkın seçtiği, halkın görev verdiği yerel yöneticilerin çalışmasını engellememesi gerekiyor.
Soru- Bütçedeki %30 kesinti sizi nasıl etkiledi?
Albayrak- Geçen dönem biraz kesinti oldu ama bu bunu yorumlamak için bu ay gelecek olan paraya bakmamız gerekiyor. Çünkü bize gelen para, ilde toplanan paraların yüzde 6’sı. Bu ay da öyle gelirse biraz sıkıntı olacak gibi görünüyor.
Soru- Geçtiğimiz dönem 12-0’ı yakalamıştınız Tekirdağ’da. Belediyelerle uyumlu bir çalışmanız vardı. Bu dönem üç Ak Partili bir de DSP’li belediye var Tekirdağ’da. Özellikle Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’le de çok sık polemik yaşıyorsunuz. Bu durum, geçtiğimiz dönemdeki uyumlu çalışmalarınızı etkileyecek mi?
Albayrak- Süleymanpaşa Belediye Başkanımız daha yeni seçildi. Kendini göstermeye çalışıyor. Heyecanlı bir arkadaşımız. Bir süre sonra genel kurallar çerçevesinde Süleymanpaşa’da iyi bir ikili oluşturacağımıza inanıyorum. Sevdiğim bir arkadaşımız ama hala seçimlerde. O heyecan oradan geliyor. Oysaki seçimlerin üzerinden 86 gün geçti. Artık geriye bakmayacağız, seçimleri düşünmeyeceğiz. ‘5 yıl sonra yeniden seçilir miyim?’, ‘5 sene sonra filan yere aday olayım mı?’ gibi şeyleri düşünmeyeceğiz. Bundan sonra önümüzde kalan 4 yıl 9 ayı, Tekirdağ’ın her bir il ilçesine hizmet götürmeye adayacağım ben. Diğer arkadaşlarımız da bu düşüncede olacaktır. Çoğu zaten böyle ama henüz seçimin etkisinden kurtulamayan arkadaşlar da var.
Soru- 2024 yılında bizi nasıl bir Tekirdağ bekliyor?
Albayrak- Tekirdağ’da geçen dönem yeni kurulmanın verdiği zorluk vardı. Bu yeni oluşumla birlikte vatandaş çok büyük yatırım istiyor, çok büyük talepleri vardı. Buna rağmen 172 projede 2 katrilyonluk yatırım yaptık. Bu ciddi bir yatırım. Bu dönem Kapaklı ve Çerkezköy gibi bazı ilçelerimizde altyapı çalışması olacak. Diğer ilçelerimizin altyapıları tamamlandı. Bundan sonra daha sosyal projeler, vatandaşların yaşam tarzını kolaylaştıracak projelerle geleceğiz. Güzel bir Tekirdağ göreceğiz inşallah. Tabi bunlar için hükümetin de desteğine ihtiyacımız var.
Soru- İlçe Belediyeleri bunu genellikle yaşıyor ama siz hizmet ederken siyasi engellerle karşılaşıyor musunuz?
Albayrak- Birkaç defa karşılaştım. Örneğin Tekirdağ’da eski bir iskele var. 4 kişinin ölümünden sonra bu iskele 5 – 6 senedir kullanılmıyor. Ben burayı istedim. 1 – 2 trilyonluk yatırım yapacağımı, vatandaşın hizmetine sunacağımı ifade ettim. Gelir getirecek bir proje de değildi. Vatandaşlarımız vakit geçirsin, amatör balıkçılık yapsın, çay içsin diye güzel bir proje yapmak istedim. Milli Emlak Genel Müdürlüğü vermedi burayı. Daha sonra 80 bin TL kira istediler. 10 bin TL’ye anlaşmak istedim, ‘Olmaz’ dediler. Ama şimdiki Belediye Başkanına verileceği söyleniyor. O zaman bize verselerdi çalışmalar çoktan bitmişti. Maalesef uzun zamandır Ankara’da bekleyen önemli birkaç evrakımız var. Ama beni çok da fazla etkilemedi.
Bir başka örnek de şu: 2 sene önce Süleymanpaşa’da Milli Eğitim Müdürümüze giderek ‘Sayın Müdürüm, Tekira’ya giden yolda trafik çok sıkışıyor. Vatandaşımız daha alışamadı. Cumartesi – Pazar günleri şu okulun bahçesini aç, vatandaş da park alanı olarak kullansın. Ben de orada bir personel çalıştırayım. Elde edilecek otopark gelirini de Milli Eğitim’e verelim.’ dedim. ‘Ben araştırayım’ dedi ama aramadı beni. Sonra da ‘Olmaz’ dedi. Şimdi ise mevcut Belediye Başkanı orayı kullanıyor. Bu şekilde olmaması lazım.
Soru- Son 2 yıldır spor kulüplerine nakdi yardım yapılmıyor. Önümüzdeki sezon durum ne olacak?
Albayrak- Spor kulüplerini sadece ‘futbol’ olarak görürsek anlamı kalmıyor. Biz kulüplerimize malzeme ve diğer yardımlarda bulunuyoruz. Ancak kulüplerimizde hep bir nakdi yardım beklentisi var. Şu an sadece BAL’da 3 tane kulübümüz var. Yardım yapılınca 3’üne de yapmalıyız. Yapılacak rakam belli. Şampiyonluğa oynayan takımlarımızın gelir getirici sponsorlar bulmaları lazım. Biz bugüne kadar elimizden gelen yardımı yaptık. Bundan sonra da şartların el verdiği şekilde yardım etmeye devam edeceğiz.   

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com