REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çerkezköy Havadis

Aygun: Patates Üreticisine Darbe Vuruluyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Aygun: Patates Üreticisine Darbe Vuruluyor
12
14 Mart 2019 - 12:55
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

CHP TEKİRDAĞ Milletvekili DR AYGUN’DAN patates ithalatı tepkisi: Patates üreticisine darbe vuruluyor. Depolarda 400 bin ton patates var.

DEPOLARDA 400 TON PATATES VAR
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr İlhami Özcan Aygun, 11 Mart 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 20 Nisan 2019 tarihine kadar 200 bin ton patates ithalatı için gümrük vergisinin sıfırlanmasına tepki göstererek, “Aldığımız istihbarata göre depolarda 400 bin ton patates var. 20 Nisan tarihinde de Adana’da ve Ödemiş’te turfanda patates çıkacak. O halde bu ithalatı kararı niye alındı? Birilerinin cebini doldurmak için mi üreticimizin ayağına kurşun sıkılıyor” diye sordu.
TARIM EKONOMİSİNE BÜYÜK DARBE VURUR
Aygun, patates ithalatı için Mısır, İran ve Kazakistan ile görüşmeler yapıldığını belirterek, “Peki buralardan alınan yemeklik patates, tohumluk olarak kullanılırsa ve bu patatesler hastalıklı çıkarsa Türkiye’de üretime vurulacak darbe hesap edildi mi? Türk topraklarına hastalıklı tohum getirmek, patates üreticimize, Türk tarımı ve ekonomisine büyük darbe vurur” uyarısını yaptı.
Mısır’da patatesin tonunun 450-500 dolar olduğunu, İran’da tonunun 1200-2000 lirasında olduğunu kaydeden Aygun, “Patates, bir hafta içinde kararma yapar. 200 bin ton patatesi bir anda nasıl ithal edecekler? İki firma için mi bu karar alındı? Bu kararname çıkmadan önce iki firmanın İran ile görüşüp, patatesi ucuza kapattığı, böyle bir anlaşma yaptığı yönünde iddialar dolaşıyor. Sonra da yüksek fiyattan iç piyasaya verecekleri söyleniyor. Kendi üreticimizi nasıl mağdur ederiz? Adana’da ve Ödemiş’te 20 Nisan’da zaten turfanda patates çıkacak. Nedir bu telaş?” diye tepki gösterdi.

PATATES ÜRETİMİ DÜŞTÜ!
Aygun. “Son 10 yıl içerisinde Türkiye’de 1.5 milyon-1.7 milyon dekar alanda patates üretimi yapılmaktadır. Bu alanlardan üretilen patates miktarı 3.9-4.8 milyon ton arasında değişmiştir. Üretimdeki düşüş fiyatlarda istikrarsızlığa yol açmıştır” dedi.
Aygun, patates ekim alanı en geniş ilin 238 bin dekarla Niğde, 139 bin dekarla Afyon, 105 bin dekarla Konya ve sırasıyla İzmir, Kayseri, Adana ve Bolu olduğunu kaydetti.
SERTİFİKALI PATATES YETİŞTİRİCİLİĞİ
Aygun, 2012 ve 2017 yılları arasında patatesin üretici fiyatının sadece yüzde 26.7 artarken, tüketici fiyatının yüzde 68 arttığını, bu dengesizliğin AKP’nin yanlış politikalarından kaynaklandığını söyledi. Patateste kalite için tohumculuğun geliştirilmesi gerektiğine vurgu yapan Aygun, “Patates üretiminin sürdürülebilirliği için yemeklik ve sanayilik patates üretimini attırmak gerekir. Bunun için de sertifikalı patates tohumculuğu yetiştiriciliğine önem verilmelidir. Nişasta ithalatı yaptığımız İsveç, Türkiye’nin yüzde 17 ‘si kadar patates üretimi yaparken, katma değer kazandırdığı ürün ile birlikte dış ticaretten daha fazla kazanıyor” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com