15.1 C
Çerkezköy
28 Eylül Salı, 2021
spot_img

Babamın köşesi

Babalar Günü yaklaşırken size biraz babamdan bahsetmek istiyorum. Anneler Günü’nde anneme tam da bu köşeden seslenmiştim. Şimdi aynı şeyi Babalar Günü’nde babama yapmak istiyorum. Çünkü özel günlerde verilebilecek en güzel hediye kalpten gelen duygulardır ve eliniz kalem tutuyorsa bu duyguları cümlelere bürümek hediyelerin en anlamlısıdır. (Üzgünüm baba. Parayı ezdim, hediye alamadım. Maaşı alınca yemek ısmarlarım.) Eh, söz uçar yazı kalır. Ve benim, elim kalem tutmaya başladığı andan itibaren kağıda döktüğüm her şeyi bir klasörde toplayıp kilitli bir dolapta saklayan bir babam var. Yazdığımı hatırlamayacak yaşta yazdığım küçük notlardan tutun ki öğrenciyken yazdığım makalelere kadar her şeyi bana bile göstermeden saklıyor. Sadece bunun için bile şanslı sayabilirim kendimi.
Çocukluğumda babamı taklit ettiğimi hatırlıyorum. Konuşmasını, jest ve mimiklerini, yürüyüşünü… Ve bizi bir arada görenler bilir, eğer bir masada oturuyorsak elimizi, genelde sol elimizi, bacağımızın üzerine koyup hafif yan dönerek otururuz. Çocukken taklit ettiğim bazı şeyleri nasıl fark etmeden alışkanlık haline getirdiğimin, ona duyduğum hayranlığın nasıl da ona benzemeye evrildiğinin somut kanıtıdır bu.
Hayatta en çok çatıştığım ama tüm bu çatışmalara rağmen en kıyamadığım, en özlediğim, en benimle gurur duysun istediğim, gururuma yedirip özür dileyemediğim hatalarımda bile karşında dimdik dururken içimde bir çocuğa dönüştüğüm, dahası yanındayken kendimi hep çocuk hissettiğim babam…
Büyüdüğüm, büyüttüğüm, sarhoş olduğum, şarkı söylediğim ve birlikte ağladığım eski dostum… Ben babamın kızı, babamın oğlu, babamın arkadaşı olduğum için her zaman hissettim şanslı olduğumu. Babam olmasaydı ve onu başka koşullarda tanısaydım yine ne kadar çok seveceğimi düşündüm çok kez. Ve çok kez, iyi ki benim babam olmuş ve sevebileceğimden daha çok sevmişim dedim.
Birbirimize yaşattığımız her kırgınlığa rağmen hala dost kalabildiğimiz ve öfkelendiğimiz anlarda bile birbirimizi azalatmadan sevdiğimiz her güne şükürler olsun.
Yeşil bakışları bakışlarımdan eksilmesin, yeter. Gerisini biz hallederiz.

Benzer Haberler

En Son Haberler

En Çok Okunanlar