Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, düzenlediği basın toplantısında Çerkezköy’ü günlerdir etkisi altına alan kokunun yayılmasına neden olan kimyasal atığı kanalizasyona deşarj eden firmayı açıkladı. Akay, bahse konu kimyasal atığın, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Boytek isimli fabrika tarafından kanalizasyona deşarj edildiğini ifade etti.

BAŞKAN AKAY: FABRİKANIN İSMİ BOYTEK
Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Mahalle Muhtarları ile bir araya geldiği kahvaltıda, kanalizasyona kimyasal atık madde dökülmesi sonucu 4 Şubat’ta başlayarak yaklaşık 3 hafta boyunca Çerkezköy’ü etkisi altına alan kokuya neden olan kimyasal atık maddelerin Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Boytek adlı fabrikadan alındığını açıkladı. Atığı fabrikadan alarak kanalizasyona boşaltan taşeron firmanın ismini bilmediğini kaydeden Başkan Akay, Çerkezköylülerin maruz kaldığı kokunun insan sağlığına zararlı olup olmadığını Çerkezköy Kaymakamlığı’nın açıklayacağını belirtti.
KURUMLAR TOPU BİRBİRİNE ATTI
Çerkezköylü vatandaşların yaklaşık 3 hafta boyunca kötü kokuya maruz kalmasına neden olan kimyasal maddeleri Boytek isimli fabrikadan alarak yasadışı bir şekilde kanalizasyona boşaltan taşeron firma hakkında yaptığımız araştırmalar ise vatandaşların tepki ve manidar sorularını haklı çıkarır nitelikteydi.
“VALİLİĞİ ARAYIN” DEDİLER
Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmede, “Konuyla ilgili Tekirdağ Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ile görüşün” yanıtını aldık.
“NEDEN BİZE YÖNLENDİRDİLER?” DEDİ
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün yönlendirmesi ile aradığımız Tekirdağ Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü yetkilisinden ise “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü neden bize yönlendiriyor? Taşeron firmayla ilgili herhangi bir bilgiye sahip değiliz” açıklamaları alındı.