REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çerkezköy Havadis

Başkan Erkiş: “Büyükyoncalı’da halka yalan söyleniyor”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Başkan Erkiş: “Büyükyoncalı’da halka yalan söyleniyor”
53
24 Şubat 2020 - 17:48
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, son günlerde yeniden gündeme gelen Büyükyoncalı Kapaklı’ya bağlanacak şeklindeki iddialara ateş püskürdü. “Saray’ın bir karış toprağını kaybetmesi düşünülecek bir şey değildir” diyen Başkan Erkiş, “Hukuki süreci yakından takip ediyoruz. Sürecin farklı bir noktaya çekildiğini gördüğümüz anda söyleyeceklerimiz daha zehir zemberek olabilir. Burada bir rant piyasası insanları harekete geçiriyor. Yeniköy’de kimlerin kimleri örgütlediğini geçmiş dönemde herkesin hafızalarındadır. Kim, hangi örgütlemeyi niçin yapmıştır? Yeniköy sokaklarında Kapaklı’nın hangi grubu çalışmıştır? Neyi vaat etmişlerdir vatandaşlara? Ve neyi gizleyerek onların hayatının olağanüstü değişeceğini ortaya koymuşlardır? Biz bu anlamda da halka çok büyük yalanlar söylendiğini farkındayız. Ve oraların kurtuluş umudu Saray gibi planlı, kontrollü, çevreye ve tabiata saygı ile büyüyen bir ilçede kalmaktadır. Onların da çocuklarının geleceği buradadır” şeklinde konuştu

 “BÜYÜKYONCALI’NIN GELECEĞİ SARAY’DADIR”

Saray’ın bir bütün olarak Büyükyoncalı’ya sahip çıktığını ifade eden Başkan Erkiş, “Saray’daki bütün siyasiler, Cumhur İttifakı kanadından baktığımızda da her biri çok karşı. Hukuki süreçte de şuanda elimiz güçlü ama bir anda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının farklı bir tavrı ortaya çıkabilir. O da bir hukuki yol, gayri hukuki diyemeyeceğim. İki yol var. Ya Büyükşehir üzerinden geleceklerdi, ya da Büyükşehir Meclisi kararı by pass olduktan sonra da dilerlerse Bakanlık üzerinden. Ama biz Bakanlıkta da hakkımızı arayacağız. Böyle bir yol denenmiş midir? Çakıllı aynı şeyi isterse bugün, biz oradaki halkı örersek. Kıyıköy aynı olayı isterse. Kıyıköy halkında böyle bir eğilim var ama mesele bunları kurcalamak değildir ki. Seçim üstü yapılan bazı operasyonlar halkın vicdanını çok kanatmıştır, İstanbul’un bazı ilçelerinde yapılan değişiklikler örneğin. Şimdi olayın şeytanın gör dediği noktada akla getirdiği bambaşka sorular vardır. Kapaklı Belediyesi iktidar oluşunun tesiri ile mi bunu yapıyor? Onlar da diyebilir İrfan Mandalı zamanında başlamıştı bu süreç. Biz orada da çalışmalarımızı yapıyoruz. Hukuken bugüne kadar teamüller gereği böyle bir yol izlenmiş değil, bunun Türkiye’de de bir emsali yok. Bizim de Saray’ın da bu anlamda bir toprağını kaybetmesi düşünülecek bir şey değil. Biz şuanda olaya böyle yaklaşıyoruz. Ama olayın hemen arkasında söyleyeceklerimiz daha zehir zemberek olabilir. Burada bir rant piyasası insanları harekete geçiriyor.  Yeniköy’de kimlerin kimleri örgütlediğini geçmiş dönemde herkesin hafızalarındadır. Kim, hangi örgütlemeyi niçin yapmıştır? Yeniköy sokaklarında Kapaklı’nın hangi grubu çalışmıştır? Neyi vaat etmişlerdir vatandaşlara? Ve neyi gizleyerek onların hayatının olağanüstü değişeceğini ortaya koymuşlardır? Biz bu anlamda da halka çok büyük yalanlar söylendiğini farkındayız. Ve oraların kurtuluşu umudu Saray gibi planlı büyüyen, kontrollü büyüyen, çevreye ve tabiata saygı ile büyüyen bir ilçede kalmaktadır. Onların da çocuklarının geleceği oradadır. Bir anlık bugünden yarına rantın artacağı söylentisi doğru değildir. Dün Sağlık Hizmetleri Müdürümüzle görüştük, olağanüstü bir çabası var Yeniköy’e sağlık ocağı kurmak için. Biz elimizden geleni yaptık, yer tahsisi yaptık. Dün ne yazık ki bir ret gelmiş, tekrar başvurumuzu yeniledik. Nüfus gösterilmiş, oysa aynı nüfusu orada sağlık ocağınız yok, ulaşımınız yok diyerek de Kapaklı için kullanıyorlar. Biz yerimizi veriyoruz gelin diyoruz buradaki doktor hanım olağanüstü bir çaba harcıyor. Buradaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nden siyasiler bizimle aynı yönde büyük çaba harcıyor. Hepimiz bütün Saray halkı isterken, orada yer vermişken belediye oradaki sağlık meselesinin çözülmemesi üzdü bizi. Tekrar girişimde bulunduk, umut ederiz ki bu son girişim sonrasında toparlayacağız” dedi.

“BÜYÜKYONCALI CITTASLOW İÇİN SORUN OLMADI ASLA”

“Büyükyoncalı, Saray’ın Cittaslow (Sakin Şehir) olmasının önünde bir engel ve bu yüzden Başkan Erkiş Büyükyoncalı’yı gözden çıkardı” yönündeki iddialara da yanıt veren Başkan Erkiş, “Bilakis, Büyükyoncalı Saray bütünlüğünün korunmasını en çok isteyen kişilerden birisi de benim. Cittaslow tamamen ayrı bir şey. İnşallah bugünlerde gerçekleşecek zaten. 50 bini geçmiş olmayı da çok istedim. 50 bini geçmiş olsaydık da Cittaslow olma şansımız vardı. Çünkü merkez nüfusu üzerinden ilerleyebiliyor bu tip süreçler. Bizim Cittaslow olmamız yönünde parametrelerimiz çok güçlü. Nüfus sadece bir parametre orada. Biz Longoz Dağlarının eteklerindeki Tekirdağ’ın son ve tek temsilcisiyiz. Karadeniz’le bağları sağlıyoruz, turizm bağımız var. Hala orijinal doku bozulmamış, nitelikli hazmedilecek kapasitede bir göç almışız. Buraya bizim Anadolu’dan insanlarımız gelmiş, kendi sosyal ağlarını örerlerken burasının dokusuna bir şey katmışlar ve buradaki insanlar da onlardan bir şey öğrenmiş. İyi bir harman olarak ilerliyoruz. Demografik yapının kontrolsüz bir biçimde hezeyan yaratacak şekilde değişimi bu Cittaslow’u etkiler. Çünkü huzuru bozar, sosyal huzurun bozulduğu yerde de Cittaslow’dan bahsedilmez. Saray’da böyle bir tehlike yok, kontrollü ilerliyor. Özellikle belirtiyorum biz Cittaslow’u kazanacağız, onda sorun yok. Ama çok ayrı meseleler Cittaslow ve Büyükyoncalı meselesi. Büyükyoncalı Cittaslow için sorun olmadı asla.  O yüzden orası kalsın diye gözden çıkarıp ya da öyle bir kurnazlığın içine hiç düşmedik, düşmeyiz. Anlamlı da değil.  Öyle bir manevraya ihtiyacımız yok” dedi.

“ETLE TIRNAK GİBİYİZ”

Büyükyoncalı Saray birlikteliğinin çok güçlü bağları olduğunu ve bu bağların bir anda koparılamayacağını söyleyen Başkan Erkiş, “Büyükyoncalı’da bizim düşündüğümüz konu Belediyeye imardan nasıl bir katkı gelir ya da oraya hizmet götürmekte ne kadar zorlanırız iyisi mi gitsin anlayışı değil. Keşke kalsın da orasının harçlarından biz faydalanalım, oradaki imar döngüsünden paranın döndüğü yerden bizimde elimizde bir şeyler kalır havası da değil. Keşke gitse de en ücra köşeye bile bir ev konduğunda oraya da bir yol götürmek zorundayız, oraya da bayındırlık götürmek zorundayız oraya da hizmet götürmek zorundayız korkusu da değil. Biz Büyükyoncalı ile Marks’ın dediği gibi başka türlü olamayacağı için böyle olduğundan, etle tırnak gibi olduğumuzdan Büyükyoncalı ile bağlarımızı böyle kuruyoruz. Büyükyoncalı ile kendimizi hiçbir zaman ayrı düşünmedik. Bu bir benimsemişlik halidir, bu bir gönül milliyetçiliği halidir. Büyükyoncalı ile bağlarımız var, bir anda şalgam keser gibi kesilmez ki.  Bu işin böyle tanziminin sosyolojik içtimai ve sosyopsikolojik etkileri de vardır. Yıllar süren sınır meseleleri olur mülkiyet haklarında falan. Çölde kum üzerine net biçimde çizilecek gibi değil orası. Hem 5 mahalle haline gelmiş o artık yeniden her şeyin gözden geçirilmesini mecburi kılan bir durum. Büyükyoncalı gidecek, Büyükyoncalı gidemez çünkü Büyükyoncalı yok şuandaki idari yapıda” dedi.

“BÜYÜKYONCALI’YA HİZMET GİTMİYOR ALGISINI YIKIYORUZ”

“Tekirdağ Büyükşehir ve Saray Belediyesi’nin Büyükyoncalı’ya hizmet götüremiyor” şeklindeki eleştirilere de yanıt veren Başkan Erkiş, “Büyükyoncalı’ya hizmet gitmiyor algısını yıkıyoruz. Büyükyoncalı’ya biz çocuk parkları götürdük. Büyükyoncalı’nın Bozoba bölümünü turistik hale getirecek bir göl projesi yapıldı, su toplamaya da başladı. Büyükyoncalı’nın Çorlu’ya kavuşma yolu yapıldı. Doğalgaz için bir protokol imzalandı. Biz önemli bir maliyete katlanmayı göze aldık GAZDAŞ bir an önce oraya gelsin diye. Muhtarlarla ilişkilerimizi çok canlı tutuyoruz. Biz Büyükyoncalı’da bugüne kadar yapılmayanın dışında ama hemen gözle görülmeyecek şeyler yaptık. Fakat o temel olmadan üzerine de yeni hizmetlerin inşa edilemeyeceği şeyleri yapıyoruz. Şuan temeli oluşturuyoruz. Büyükyoncalı halkı da bunlardan memnun. Yeni yönetim anlayışımızdan da memnun. Büyükşehir’in Büyükyoncalı’da şuana kadar yaptıkları düşünülürse hatta bir tane düşünülürse mesela Büyükyoncalı’dan Çorlu’ya giden yolun yapılması onun onda biri kadar maliyeti yok ana cadde boyunca kaldırımların yapılmasının. Vatandaş sanıyor ki o kaldırımı yapsan, yolu yapmasan Büyükyoncalı Yenimahalle’ye hizmet geldi diyecekler. Oysa hiç kurnazca davranmadan hizmetin gereği neyse usul neyse ona uyarak Büyükşehir Belediyesi orada ilerliyor. Orada kaldırımlara falan bakıldığında hizmet kendini gösterecek. Yeniköy halkı da değişimleri görüyor. Büyükyoncalı halkı da alakadan, ilgiden memnun. Bilhassa Büyükyoncalı için çok şey yapılıyor. Merkezi otoriteyle işbirliğinde gittiğimiz noktada Yeni yatırımlarda var. O tarihi okulu Büyükyoncalı’ya bir hizmet binası olarak kazandırmak istiyoruz. Sorunlar var ama mutlaka çözeceğiz, çözülemiyorsa olay burada kalmıştır diyeceğiz. Çok samimi bir çaba var orada onlar da bir şeyler yapsın istiyorlar. Ama devlette çok büyük bir mekanizma olduğu için vali yardımcısının, bir bakanlığın istemesi de yetmeyebiliyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: www.saraygazetesi.com

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

pendik escort