1998 ile 2006 yılları arasında Çerkezköy Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi’nden mezun olan öğrencilerden kime sorsanız tanır Bedenci Ahmet’i, ya da nam- diğer Ahmet Aga’yı. Futbol, basketbol, voleybol, boks ya da aklınıza gelen tüm spor dallarına Hababam Sınıfı’nın Badi Ekrem’i* kadar hakimdir. Ne var ki Ahmet Aga’nın meziyetleri Badi Ekrem’le de sınırlı değil. Bedenci Ahmet’in 2006 yılından sonra sergilediği performans dikkatle incelendiğinde hepimizin aklına Zübük filmindeki İbrahim Zübükzade* geliyor.

2006’DAN SONRA NE OLDU?
Geçmişe kısacık bir göz atarsak, Ahmet Aga’nın Çorlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne nasıl atandığını anlamamız daha kolay olur. 2006 yılı, dönemin hocaefendisi şimdinin fetösü Fethullah Gülen’in devlet okullarındaki kadrolaşmasının giderek arttığı ve bu kadrolaşmanın eskisi gibi gizliden değil, aleni yapılmaya başlandığı önemli bir yıl oldu. O dönemde tüm devlet okullarında olduğu gibi Çerkezköy’ün en başarılı okulu olan Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi’nde de cemaate biat etmeyen Solcu, Atatürkçü öğretmenleri tasfiye etme süreci başladı. Tam da bu tarihlerde Atatürkçü, sosyal demokrat olan Ahmet Aga, birden okuldaki öğrencileri de peşine takarak Cuma Namazlarına gitmeye başladı.
GELSİN MAKAMLAR
Ahmet Aga’nın aniden muhafazakar olması kısa zaman içerisinde Müdür Yardımcılığıyla mükafatlandırılırken, okuldaki muhalif öğretmenler de yavaş yavaş temizlenmeye devam edildi. Uzun süre Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Ahmet Aga, tabi ki bununla yetinecek değildi. İlerleyen yıllarda iktidara yakın Memur Sen ve Eğitim Bir Sen’in Çerkezköy İlçe Başkanlığı’nı da kimseye kaptırmayan Ahmet Aga, sendikanın güç kazanmasıyla birlikte yükselişini sürdürdü ve 2011-2013 yıllarında Çerkezköy Kızılpınar Endüstri Meslek Lisesinin Kurucu Müdürlüğüne atandı.
AKLI HALA HFZ’DEYDİ!
Kızılpınar’a kurucu müdür olarak atanan Ahmet Aga’nın aklı eski okulunda, Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesindeydi. Kendisi gibi işini liyakatla değil, siyasetle yürüten, yakın arkadaşı Atatürk İlköğretim Okulu eski Müdürü Hüseyin Erdoğan’ın Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü olmasının hemen ardından Ahmet Aga HFZ’ye müdür olarak atandı.
BÜYÜK DÜŞÜNMEYE DEVAM!
HFZ’ye müdür olan Ahmet Aga durmak bilmiyor, büyük düşünmeye devam ediyordu. 17-25 Aralık olaylarının hemen ardından ibreyi iktidardan yana çeviren Ahmet Aga, Çerkezköy ilçe teşkilatını da arkasına alarak AKP’den milletvekili adayı oldu. Ahmet Aga’nın bu hamlesinin mükafatsız kalacağını düşündüyseniz, Yeni Türkiye’ye henüz adapte olamamışsınız demektir!
BİRAZ SEKTEYE UĞRASA DA İSTEDİĞİNİ ALDI
Sosyal Demokrat olarak başladığı eğitim hayatını AKP Milletvekili adayı olarak taçlandıran Ahmet Aga’nın milletvekili adaylığı sonrası işleri biraz sekteye uğrasa da, her zaman olduğu gibi bu durumu düzeltmeyi yine başardı Bedenci Ahmet. Can dostu Hüseyin Erdoğan’ın aniden görevden alınması Ahmet Aga’yı biraz yavaşlatsa da siyasi bağlantıları kuvvetli olan ikilinin eğitim camiasına tekrar dönüşleri adeta muhteşem oldu. Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden beklenmedik bir şekilde alınan Hüseyin Erdoğan Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı olurken, akabinde Ahmet Aga’da Çorlu’ya ilçe Milli Eğitim Müdürü olmayı başardı. Özetle Bedenci Ahmet Aga, Çorlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Üzgün’e bu şekilde evrildi.
NEREDEN Mİ BİLİYORUZ?
Bu yazdıklarımız muhakkak birilerinin canını sıkacaktır. Biz de isterdik ‘Ahmet Üzgün kimdir?’ ara başlığı altında sadece kısa özgeçmişini yazalım ancak bu şekilde sizlere eksik bilgi vermiş oluruz. Üzgün’ün kısa özgeçmişini merak edeniniz varsa, o şekilde yazan gazeteler de yok değil. Açıp bakabilirsiniz. Gelelim esas meseleye; ‘Nereden biliyoruz?’ Bu yazdıklarımızı öğrenmek için birkaç okul müdürü ya da öğretmenle görüşmeniz yeterli. Onlar eksik kalan kısımları da detaylarıyla anlatırlar sizlere. Eksik kalan kısımları da öyle yenilir yutulur cinsten değil hani… Çerkezköy’deki okullarda bazı idareciler tarafından girilmeyen ama parası alınan ek dersler, motorlu taşıtlar sınavı denetmenliği vs.

* Hababam Sınıfı, yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in üstlendiği, Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı romanından uyarlanan 1975 çıkışlı Türk filmi.
* Zübük, Aziz Nesin’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmış, yönetmenliğini Kartal Tibet’in, senaristliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı 1980 yapımı film. Türkiye siyasi yapısındaki çarpık karakterleri hicveder.