CHP Tekirdağ Gençlik Örgütleri, Tekirdağ İl Başkanlığı’nda yaptıkları basın açıklamasıyla, Berkin Elvan’a “terörist” diyen Fahriyenur Başak’ı başkan atayan Tekirdağ İl Gençlik Kolları Başkanı Güvenç Erdoğan’ı istifaya davet etti. 11 ilçesi bulunan Tekirdağ’ın, 7 ilçesi Çorlu, Kapaklı, Saray, Ergene, Muratlı, Hayrabolu ve Marmara Ereğlisi İlçe Gençlik Kolları Başkanları tarafından yapılan ortak basın açıklamasında referandum öncesi yapılan görevden almalara tepki gösterildi. Yapılan ortak basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:


‘AYDINLARIMIZ MÜCADELEMİZE IŞIK TUTMAKTADIR’
‘‘Öncelikle 11 ilçesi bulunan Tekirdağ’ın, 7 İlçe Gençlik Kolları Başkanları olarak sizlere hoş geldiniz diyor, saygıyla selamlıyoruz. Kalpaksız Kuvvay-i Milliyeci Araştırmacı Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’yu ve Diyarbakır Emniyet Müdürü iken şehit edilen Ali Gaffar Okkan’ı saygıyla anıyoruz. Karanlığın, çetelerin ve emperyalist güçlerin üzerine korkmadan giden aydınlarımız bugün bizim mücadelemize ışık tutmaktadır. Dün aydınlarımızı, yazarlarımızı, bilim adamlarımızı katleden zihniyet günümüzde de ülkemizin temellerini sarsmakta ve demokrasimizi, ülkemizin geleceğini, Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerini ortadan kaldırmaya çalışmaktadır.

‘TÜRKİYE’Yİ KARANLIK BİR TÜNELE SÜRÜKLÜYOR’
Özgür basın susturulmuş, terör her gün içimizden birilerini koparıyor, devletin kadroları tarikatlar tarafından  kuşatılmış, akademisyenler tutuklu, muhalif olan herkes terörist damgası yemekle karşı karşıya, geçim darlığı her geçen gün artmakta, ekonomimiz çöküşte ve ülkemiz bu karanlık günlerden geçerken anayasa değişikliği ile başkanlık dayatması Türkiye’yi ucu görünmeyen bir karanlık tünele sürüklüyor.

BİRİLERİ PARTİ İÇİ KAVGAYI KÖRÜKLÜYOR’
Milletimizden saklanarak, görüşmelerin canlı yayınlanması engellenerek, iç tüzük, anayasa, hukuk yok sayılarak Türkiye’nin bunca sorunu varken, hiçbir sorununa çözüm olmayacak olan, Anayasa değişikliği ile rejim değiştirilmektedir. Partimiz ve milletvekillerimiz mecliste rejim değişikliği dayatmasına direnirken, adeta ulusal kurtuluş mücadelesindeki gibi tabanımız kilitlenmişken, birbirine sarılmışken, Türkiye’nin gözü kulağı demokrasimizi yıkan anayasa oylamasının olduğu saatlerde birileri maalesef parti içi kavgayı körüklemekte ve kendi şahsi çıkarları için örgütümüzü dizayn etmek için kafa yormaktaymış.

‘HİÇBİR GEREKÇE BELİRTİLMEMİŞTİR’
Bilindiği üzere İl Gençlik Kolları Başkanlığı 19.01.2017 tarihli Görevden Alma ve Atama konulu yazısıyla Çorlu ve Kapaklı Gençlik Kollarımızı görevden aldığını duyurmuştur. Tüzük ve Yönetmeliklerin ilgili maddeleri gereği görevden alma ‘gerekçeli karar’ ile birlikte bir üst yönetim kurulunun kararı ile gerçekleşebilir. Bu görevden alma yazısında hiçbir gerekçe belirtilmemiştir. Ne yazık ki parti tüzüğünün görevden alma ile ilgili hangi maddesiyle, hangi yaptığımız davranış uyuşmaktadır bilememekteyiz. Tekirdağ kamuoyu da bilmektedir ki Çorlu ve Kapaklı Gençlik Kollarımız partimizin siyasi ahlakına, Atatürk ilke ve devrimlerine, tarihsel geçmişine ve siyasal sorumluluğuna bağlı kalarak siyaseti sokağa taşıma gayreti ile çalışmalar yürütmektedir. Yaptıkları çalışmalarla ve örgütleriyle hem ilimizin hem de bölgemizin en güçlü ve çalışkan örgütleri arasında yer almaktadır.

‘ÜLKEMİZE, ÖRGÜTÜMÜZE, KENDİLERİNE İHANET’
Bu kararı öğrendiğimizde aklımıza takılan en önemli soru; hepimiz anayasa görüşmelerini dikkatle izlerken, rejim değişikliği dayatmasına karşı örgütümüz birleşmişken nasıl bu işleri yapmaya, planlamaya, kurgulamaya vakit buldular gerçekten hayret ediyoruz. Bu süreçte, Türkiye’nin dönüm noktasında olduğu bir günde ‘görevden alma’ kararı vermek, Tekirdağ’ın dengeleriyle oynayıp bu partinin gençlerine ayak oyunlarıyla şahsi çıkarları doğrultusunda dizayn etmek en başta ülkemize, sonra örgütümüze en son da bu kararı alanların kendilerine ihaneti demektir.

‘SORUN CHP’DE DEĞİL, SORUMSUZ KİŞİLERDEDİR’
Bu kararlar örgütümüzün ve partimizin motivasyonunu, inancını, kararlılığını kırmaktadır. Basınla paylaşılan bu görevden alma haberlerini gören seçmen, ‘CHP’de seçimle gelenleri görevden gerekçesiz görevden alıyorlar. CHP, daha kendi içinde demokrasiyi içselleştiremedi. Kendi içinde kavgayı bitiremedi.’ yorumunu yapmaktadır. Bizler sorunun CHP’den kaynaklanmadığını düşünüyor, sorumsuz kişilerin bu işleri yaptığını anlatmakta zorluk çekiyoruz. Örgütümüzü de partimizi de bu hale düşürmeye kimsenin hakkı yoktur.

‘CHP BU HUKUKSUZLUĞA DUR DİYECEKTİR’
Buradan tüm kamuoyuna sesleniyoruz; CHP, kurumsal kimliği ile tüm kademeleri ile bu hukuksuzluğa dur diyecektir. Emin olun. Partimizi bu hale düşürenler bir talihsizliğe daha imza attılar ne yazık ki. Demokratik yollarla seçilmişleri, hukuksuz bir şekilde görevden almaları yetmiyormuş gibi Kapaklı ilçemizde daha önceden bu sebeplerden İlçe Gençlik Kolları tarafından yönetiminden düşürülmüş ve İl Gençlik Kolu Başkanı Güvenç Erdoğan tarafından tekrar göreve iadesi istenmiş olan ve mücadelemizin simgesi Berkin Elvan’a terörist diyecek kadar küçülen birini Kapaklı Gençlik Kolları Başkanı olarak atamıştır. Bu işin vebali her türlü sorumsuzluğun daha üstündedir.

‘BU PATİYİ TEMİZLEYECEĞİZ’
Hangi akla hizmet, 15 yaşında polisin attığı gaz kapsülü ile katledilen, tabutu kendinden ağır, kalbi dünyadan büyük, mücadelemizin simgesi Berkin Elvan’a terörist diyecek kadar alçalacak birini nasıl olur da partimizin makamına layık görürler, anlam veremiyoruz. Tüm bunları içine sindiremeyen, bu örgütün temsilcileri ve emekçileri olarak söylüyoruz;bunları yapanlardan, kendi hırsına yenik düşüp ülkemizin geleceğini geri plana atanlardan, değerlerimizden çok kendi dengelerini düşünenlerden, parti kültürümüze, sol ahlaka ve insani değerlere aykırı iş yapanlardan, çoğulcu demokrasi anlayışını kavrayamamışlardan, biz değil ben diyenlerden bu partiyi temizleyeceğiz.

‘DERHAL İSTİFA ETMELİDİR’
Anlattığımız gerekçelerle partimizin yetkili mercilerinden talebimiz;
1. Referandum öncesi gençlik örgütlerimize yapılan hukuksuz ve gerekçesiz bu dizayn etme çabasını partimizin örgütlülüğüne ve dinamik yapısına vurulmuş bir darbe olarak görüyoruz. Bu sebeple Çorlu ve Kapaklı gençlik örgütlerimiz hakkındaki karar durdurulmalı ve iptal edilmelidir.
2. İl Gençlik Kolları Başkanı Güvenç Erdoğan tarafından Berkin Elvan’la ilgili hakaretleri ve söylemleri bilindiği halde Kapaklı Gençlik Kolu Başkanı olarak atanan, sol ahlaktan ve insani değerlerden nasibini almamış Fahriyenur Başak ve bu olayla alakalı kişiler partimizden ihraç edilmelidir.
3.Tüm bu kararları alırken parti ve ülke çıkarlarını hiçe sayan, kamuoyu önünde partimizi küçük düşüren, hukuk ve tüzük tanımayan CHP Tekirdağ İl Gençlik Kolları Başkanı Güvenç Erdoğan istifa etmelidir.
11 ilçesi bulunan Tekirdağ’ın, 7 İlçe Gençlik Kolları Başkanı ve yönetim kurulları olarak parti yetkili organlarına ve tüm kamuoyuna duyuruyoruz.’’