15.1 C
Çerkezköy
28 Eylül Salı, 2021
spot_img

Bozdağ’dan ‘Kaçak Tütün’ açıklaması

Artan sigara fiyatlarının ardından vatandaşın yöneldiği kaçak tütün hakkında açıklama yapan Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ, kaçak tütünün bakkal esnafının belini büktüğünü ifade etti.
 Gazete Havadis- Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ, düzenlediği basın toplantısında, Çerkezköy’de yaygın şekilde satılan kaçak sarma tütünün esnafa ciddi anlamda zarar verdiğini söyledi.
“OLUMSUZ BİR ŞEKİLDE ETKİLENMEKTEDİR”
Bozdağ, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken’in kaçak tütün ile yaptığı açıklamayı desteklediğini söyledi. Başkan Ali Bozdağ, “Başkanımız esnafımızın önemli bir sorununu dile getirmiştir. Çerkezköy esnafımızda kontrolsüz bir şekilde her yerde açılan zincir mağazalardan ve gittikçe çoğalan kaçak sarma tütün ticaretinden olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Düşüş gösteren cirolar bunun en önemli göstergesidir” dedi.
“DENETİMSİZ ŞEKİLDE SATILIYOR”
Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ, son dönemde özellikle yasa dışı tütün ve makaron ile artışa geçen kaçak ticaretinin, dürüst bakkal esnafı için büyük bir sorun haline geldiğinin altını çizerken perakende yasasının küçük esnafı koruyacak şekilde yapılmasını söyledi. Ali Bozdağ, “Esnafın gelirini tehdit eden yasadışı ticaret hakkında şunları söyledi: “Kaçak sigara ticareti dürüst esnafımız için özellikle geçmişte çok ciddi bir sorun olmuştu. Fakat devletimizin aldığı etkili önlemler sayesinde bu durum tersine çevrildi. Sayın Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’ın da açıkladığı gibi kaçak sigara ticareti yüzde 20’lerden, yüzde 1,5 seviyelerine kadar düştü. Şimdi ise bakkalımızın önünde, mücadele edilmezse aynı kaçak sigaranın yoğun olduğu dönemleri yaşatacak yeni bir tehdit var: kaçak sarma tütün ve makaron. Bunlar memleketin her yerinde kaçak olarak, vergisiz şekilde satılıyor. Bütün Türkiye’de yaklaşık 20 bin noktada satılan bu ürünlerin toplam yüzde 15 seviyelerine kadar ulaşmış durumda ve gittikçe artıyor. Vergisi ödenmeden satılan bu kaçak sarma tütünler, hem devletin yılda yaklaşık 10 milyardan fazla vergi kaybına neden oluyor hem de 150 bin ruhsatlı bakkalın gelirinden çalıyor. Üstelik tamamen de denetimsiz ve kontrolsüz şekilde satılıyor.” dedi.
“BAKKALIN BELİNİ BÜKÜYOR”
Bozdağ, kaçak sarma tütün ve makaronla mücadele için 2017 yılında çıkarılmış olan caydırıcı cezaların uygulanmasının 2 kez ertelendiğini ve bir an önce uygulanmasının önemli olduğunu belirtti. Ülke ekonomisinin bel kemiği olan esnafın sorunlarının ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayan Ali Bozdağ: “Hem kontrolsüz bir şekilde her yerde açılan zincir mağazalar, hem de gittikçe çoğalan kaçak sarma tütün ticaretiyle ilgili bakkal esnafını koruyacak adımlar bir an önce atılmalıdır. Binlerce bakkal esnafı ve aileleri bu konularda devletimizden destek beklemektedir. ” dedi.

Benzer Haberler

En Son Haberler

En Çok Okunanlar