7.1 C
Çerkezköy
20 Ocak Perşembe, 2022
spot_img

Büyükşehir Belediyesi, Türk – Macar Kültür Evi’ni hizmete sunacak

Tekirdağ’ın bir medeniyetler kenti olduğunun bilinciyle günümüze ulaşan kültür varlıklarını bugüne ve yarınlara kazandıran Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, bu alanda başarıyla yürüttüğü çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek Kont Mihaly Csaky Bey Evi’ni restore etti

MİHALY CSAKY BEY EVİ
Habsburg Hanedanı’na karşı yürüttüğü bağımsızlık savaşını kaybettikten sonra 1717 yılında Osmanlı Devleti’ne sığınan ve mahiyetindekilerle birlikte 1720 yılında Tekirdağ’a yerleşen, 1735’te burada vefat eden Erdel Prensi Ferenc II. Rakoczi’nin generallerinden biri olan Kont Mihaly Csaky Bey Evi, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi.

TÜRK – MACAR KÜLTÜR EVİ OLARAK HİZMET VERECEK
İmar ve Şehircilik Dairesi Kültür Varlıkları Şube Müdürlüğü bünyesinde yürütülen çalışmalar sonucunda hayata geçirilen Miras Atölyesi I adlı proje kapsamındaki 16 adet taşınmazdan biri olan Süleymanpaşa ilçesi Ertuğrul Mahallesi Macar Sokağı’nda bulunan Kont Mihaly Csaky Bey Evi, Türk – Macar Kültür Evi olarak hizmet verecek.

İYİ NİYET MUTABAKATI İMZALANDI
Kont Mihaly Csaky Bey Evi’nin, Türk – Macar Kültür Evi olarak hizmete sunulması amacıyla 2019 yılı Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali etkinlikleri kapsamında düzenlenen Macar Kültür Günlerinde Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Ankara Macaristan Büyükelçisi Ekselans Sayın Viktor Matis arasında iyi niyet mutabakatı imzalandı.

AÇILIŞ 12 EKİM’DE
Csaky Bey Evi, Türk – Macar Kültür Evi olarak, Macar Ulusal Kahramanı Prens I. Ferenc Rakoczi’nin Tekirdağ’da misafir edilmeye başlandığı 20 Ekim 1720 tarihinin 299. yıl dönümü öncesinde 12 Ekim 2019 tarihinde Macaristan’dan gelecek davetliler eşliğinde açılacak.

TURİSTİK MEKANLARA BİR YENİSİ DAHA EKLENİYOR
Köklü bir geçmişi olan Türkiye ve Macaristan ilişkilerinde önemli bir yere sahip olan ve her yıl binlerce Macar turistin ziyaret ettiği Tekirdağ’da Macar Kültür Evi’nin kent kimliği müzesi olarak faaliyete geçirilmesiyle birlikte kentteki turistik mekânlara bir yenisi daha eklenmiş olacak.

ALBAYRAK: “SON DERECE MUTLUYUZ”
Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Süleymanpaşa ilçemizde müze olarak uzun yıllardır faaliyet gösteren Rakoczi Müzesi, Türk ve Macar dostluğunu güçlendiren bir değerdir. Büyükşehir Belediyesi olarak bu tarihsel dostluğu bir adım daha öteye taşıma ve kentimizin yok olmaya yüz tutmuş bir değerini bugüne ve yarınlara kazandırmak amacıyla Macar Ulusal Kahramanı Rakoczi’nin mahiyetinde bulunan Kont Mihaly Csaky Bey’in evini restore ettik. Türk – Macar kültür evi olarak hizmet verecek olan bu tarihi bina, kentimize gelen turistlerin ziyaret edecekleri, tarihimiz hakkında bilgiler edinecekleri bir mekân olacak. Güzel Tekirdağ’ımıza böylesine değerli bir kültür varlığı kazandırmaktan dolayı son derece mutluyuz.” dedi.

 

Benzer Haberler

En Son Haberler

En Çok Okunanlar