Son günlerde kamuoyunu meşgul eden ve Devlet Bahçeli’nin açıklamalarının ardından iyice gün yüzüne çıkan ‘Cumhur İttifakı’ndaki çatlak, yerelde de kendisini hissettirmeye başladı. Siyasi partiler arasında Çerkezköy’de seçilebilecek sırada gösterilen tek aday olan ve kampanya performansıyla da göz dolduran MHP 1. Sıra Milletvekili adayı Koray Önsel’in, gerek seçim arabalarındaki görsellerde gerekse seçim ofisi ve sokaklara astırdığı afişlerde, ortak Cumhurbaşkanı adayları olan Recep Tayyip Erdoğan’a yer vermemesi, ‘Cumhur İttifakında çatlak var’ iddialarını doğrular nitelikte.

Çerkezköy Havadis- Çerkezköy’den Ankara’ya vekil olarak gitme potansiyeli en yüksek isim olan Koray Önsel’in seçim çalışmalarında ortak Cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan’a yer vermemesi, ‘Cumhur İttifakında çatlak var’ iddialarını akıllara getirdi.
MHP’NİN PROPAGANDASINDA ERDOĞAN YOK
Milliyetçi Hareket Partisi, erken seçim kararının alınmasının ardından Milletvekili aday listesini en erken açıklayan siyasi parti oldu. Çerkezköy’ün yakından tanıdığı Koray Önsel, MHP Tekirdağ 1. Sıra Milletvekili adayı olurken, neredeyse seçim çalışmalarına en hızlı başlayan isim de Önsel oldu. Tekirdağ genelinde oldukça aktif bir kampanya yürüten Önsel’in afişlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan’a yer vermemesi ise dikkatlerden kaçmadı.
“CUMHURBAŞKANI ADAYLARI KENDİ PROPAGANDALARINI YÜRÜTÜYORLAR”
Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız MHP Tekirdağ Milletvekili adayı Koray Önsel, Cumhurbaşkanı adaylarının kendi propagandalarını yürüttüğüklerini ifade ederek; “Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, kendi kampanyasını özerk bir şekilde yürütüyor. Bizler Cumhur İttifakına yönelik kampanya yürütüyoruz” dedi.
NELER YAŞANMIŞTI?
Normalde 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde AKP+MHP’nin aldığı oylar yüzde 61 civarında iken, önümüzdeki 24 Haziran için Cumhur İttifakı blokuna BBP’nin de dahil edilmesine rağmen gelen anketler yüz güldürmüyor. Aksine, muhafazakâr demokrat+Türk milliyetçisi iki zihniyetin oluşturduğu blokun, AKP’nin tek başına iken aldığı yüzde 10’a yakın Kürt seçmenin oylarında büyük kayba neden olduğu belirtiyor.
BBP’Lİ ÖZNUR’DAN CUMHUR İTTİFAKI’NA SERT ÇIKIŞ!
“MHP ile ittifak, getirdiğinden çok götürüyor!” tezi iktidar partisi içinde tartışılırken, bloka son anda dahil edilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat genel merkezine giderek ziyaret ettiği BBP’den de ciddi itirazlar yükseliyor. Milli Gazete’de yer alan habere göre; MHP İstanbul Milletvekili Atilla Kaya’nın, “Ülkücüler Erdoğan’a oy vermeyecek” çıkışından sonra BBP’nin kurucusu, rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun yol arkadaşı, Yüksek İstişare Kurulu Başkanı ve hareketin kanaat önderi Hakkı Öznur da, yayınladığı Adalet ve Demokrasi Beyannamesi’yle “Tek adam, tek parti rejimine, AKP despotizmine karşı çıkan mazlumların, ezilenlerin, zulme uğrayanların sesi ve umudu olan ülkücüler; muktedirlere, zulmedenlere oy vermez, destek vermez! Ve onlarla işbirliği yapmaz.” “OHAL’siz, KHK’sız, baskısız, yasaksız bir Türkiye için; AKP/saray rejimine karşı çıkmaya devam edeceğiz. Ülkücülerin iradesine kimse ipotek koyamaz” diyen BBP’nin önemli ismi Hakkı Öznur, “Saray, Balgat, Yenimahalle üçlüsünün ülkücü hareket üzerindeki kirli karanlık oyunlarını, kumpaslarını 24 Haziran’da sandıklara gömeceğiz” diyerek zehir zemberek açıklamalarda bulundu.
MHP ÜZERİNDE OYUN OYNAMAYA KALKMAYIN
Diğer yandan Devlet Bahçeli’nin Cumhur İttifakı’ndaki ortağı AKP’nin milletvekili adaylarına “MHP üzerinde oyun oynamaya kalkmayın, MHP’yi dışlamaya gücünüz yetmeyecektir” sözünün arka planı ortaya çıktı. MHP Genel Merkezi’ne son günlerde AKP’li adayların propaganda yöntemine ilişkin şikayetler gelmeye başladı. MHP’li il yöneticilerinin doğrudan Bahçeli’ye de ilettiği bu şikayetler, AKP’li milletvekili adaylarının “İttifak ileride son bulacak. MHP’yi boş verin AK Parti’ye oy verin” şeklinde bir söylem kullandıkları ekseninde yoğunlaştı. Bunun üzerine Bahçeli, sert uyarılarda bulundu. Bahçeli’nin “Özellikle AK milletvekili adayları oyuna gelmeyin. Kendinize dikkat edin, fitneye düşmeyin. MHP’yi dışlamaya gücünüz yetmeyecektir. Bunu böyle bilin” ifadelerini kullandı.